ПОСТАНОВА
Іменем України Справа № 2-а-921/2010
20 жовтня 2010 року Попаснянський районний суд Луганської області
в складі: головуючого судді Григоренко Л.М..
при секретарі Корабльової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Попасна
адміністративний позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської райдержадміністрації про визнання неправомірними дій посадових осіб щодо розміру виплати матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та про стягнення недосплаченої матеріальної допомоги ,
суд -
Встановив:
Позивачка, посилаючись на те, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2 у зв’язку з чим перебуває на обліку у відповідача, як у органа який здійснює призначення та виплату матеріальної допомоги відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХП від 21.11.1992 року зі змінами та доповненнями щодо державної допомоги відповідно до ст.12 та 15 цього закону. А саме, посилаючись на рішення Конституційного суду України № 6-рп/07 від 09.07.2007 року „Про визнання неконституційними положення ст. 56-57 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та внесення змін до Закону України „Про допомогу сім’ям з дітьми” вважає, що розміри виплаченої їй матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з жовтня 2008 року значно менші ніж розмір прожиткового мінімуму на дитину до 6 років, звернулась до суду з позовом в якому просить: визнати неправомірними дії УПСЗН щодо нарахування їй матеріальної допомоги з жовтня 2008 року у розмірі, значно меншому за встановлений законодавством розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, та зобов’язати відповідача зробити перерахунок нарахованих їй сум допомоги відповідно до розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Справу просила розглянути у її відсутність.
Представник відповідача до початку розгляду справи надав суду заперечення в яких просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що ним були проведені нарахування та виплати матеріальної допомоги позивачці у 2008 році у розмірі відповідно до п.7,8 п.23 розділу другого Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, та порядку призначення і виплати державної допомоги, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року. Справу просив теж розглянути у відсутність його представника .
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає необхідним в задоволенні позову відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст.3 Конституції України "Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави". ч.2 ст.19 Конституції України зобов'язує "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
Із свідоцтва про народження дитина на а.с.8 видно, що позивачка 08.10.2008 року народила сина, у зв’язку з чим перебуває на обліку у відповідача, як у органа який здійснює призначення та виплату відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХП від 21.11.1992 року.
Відповідно до заперечень позивачка отримує з грудня 2008 року 92 грн.26 коп.. з січня 2009 року у розмірі відповідно до п.7,8 п.23 розділу другого Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, то б то у мінімальному розмірі 130 грн.
Пунктом 23 р. 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до ст..15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", відповідно до яких ст.. 15 Закону викладена у наступній редакції :
„Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі , що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішенням КСУ від 22.05.2008р. № 10 - рп/ 2008 п.23 р.2 Закон України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" неконституційними не визнавався. Посилання позивачки на рішення Конституційного суду № 6-рп/07 від 09.07.2007 року є хибним, бо воно відноситься до норм Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, які не можуть застосовуватись до Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік”.
Так як рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року не були визнані неконституційними внесені п. 23 Розділу П Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року зміни до ст. 15 Закону „Про Державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811 то суд вважає, що дії відповідача з 01.01.2008року по 31.12.2008 рік, як і наступні дії до дійсного часу є правомірними та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку здійснені законно та у відповідному розмірі.
Згідно статті 1 Закону України „Про державну допомогу з дітьми, в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України „Про Державну допомогу сім’ям з дітьми” надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб.
Відповідно до п.3 розділу УШ Прикінцевих положень Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, з 01 січня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що передбачено ст.15 цього Закону”, надається у розмірі , який дорівнює різниці між 50% встановленого для працездатних осіб, з січня 2009 року у розмірі 75%, з 2010 року ця сума дорівнює – 100% прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може бути меншою за 130 грн.
Кабінет Міністрів України щорічно в Законах України про Державний бюджет на відповідний рік передбачає кошти необхідні для виплати допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Таким чином розмір допомоги надавався позивачці відповідно до чинного законодавства. Що підтверджується запереченням надим відповідачем на а.с.15 про розмір матеріальної допомоги яку отримувала позивачка.
Виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, і їх обсяги не можуть визначатись будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України, що передбачено ч.2 ст. 95 Конституції України. Відповідно до якої виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Законодавством чітко визначено розпорядника бюджетних коштів відповідно до Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Постановою КМУ від 02.11.2006 року № 1543 в якому зазначено, Міністерство праці та соціальної політики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, соціального обслуговування населення, та згідно ст. 22 Бюджетного кодексу України – головним розпорядником бюджетних коштів. На підставі чого суд вважає, що законодавством врегульовані правовідносини щодо виплат, передбачених Законом України „Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми” у відповідності з яким позивачка отримувала зазначені виплати в період з 2008 року по дійсний час.
На підставі вище доведеного та керуючись ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу з дітьми” № 2811-ХП від 21.11.1992 року зі змінами та доповненнями, та керуючись ст.ст. .5- 9, 11, 17-18, 71, 138, 139, 143, 159-162, 185, 186 КАС України, суд -
П о с т а н о в и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської райдержадміністрації про визнання неправомірними дій посадових осіб щодо розміру виплати матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку починаючи з 2008 року відмовити.
Дії Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської райдержадміністрації щодо розміру виплати матеріальної допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 2008 року по дійсний час визнати відповідними діючому законодавству.
Постанова може бути оскаржене протягом 10 днів з дня її проголошення, а особи які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення ухвали, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного суду через Попаснянський районний суд.
Суддя
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-921/2010
- Суд: Снігурівський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Григоренко Любов Михайлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.10.2017
- Дата етапу: 31.10.2017