Справа № 2–а- 192/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2010 року Миронівський районний суд Київської області
в складі: головуючого-судді Пархоменко В.М.
розглянувши в порядку скороченого провадження в м.Миронівка адміністративну справу за
позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку та виплати державної соціальної допомоги “дітям війни” ,зобов”язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з названим адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплати їй щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни”, виходячи із розміру ,встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове пенсійне страхування” та зобов'язати його провести перерахунок та виплату недоплаченої суми щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни” з 14.07.2007 року по день винесення рішення
У встановлений строк відповідач подав заперечення проти позову,посилаючись на те,що фінансування виплат,передбачених Законом України “ Про соціальний захист дітей війни” проводиться з Державного бюджету України,а не з бюджету Пенсійного фонду України,пенсійний фонд забезпечує використання коштів,що перебувають у його управлінні.У період з 2006-2007рр.законом не був визначений механізм розрахунку підвищення пенсії відповідно до ст.6 Закону.З 01.01.2008року позивачеві виплачується підвищення до пенсії у розмірах,визначених постановою КМУ від 28.05.2008року №530. З цих підстав позов не визнав,просить застосувати ст.ст.99,100 КАСУ.
Позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1,тобто станом на час закінчення Другої світової війни їй було менш 18 років,є пенсіонером за віком і має статус «дитини війни»,що підтверджується передбаченою законом відміткою у пенсійному посвідченні.
Згідно зі статтею 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» в редакції ЗУ №489-V від 19.12.2006року,що набрав чинності з 01.01.2007року “ дітям війни» пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога,що виплачується замість пенсії,підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, позивач має право на отримання підвищеної пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідач відмовив позивачеві у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ст.6 Закону.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивачці, передбаченого ст.6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивачки ,тому відповідач у справі є належним.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно з ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Положення ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії) до обрахування підвищення пенсії дитині війни , пов’язаного із мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Конституційний Суд України своїм рішенням від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 року у справі про соціальні гарантії громадян № 1-29/2007 року визнав положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” - п.12 ст.71, яким призупинено дію ст.6 Закону, такими, що не відповідають Конституції України та зазначив, що Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року у справі щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України № 1-28/2008 року визнано положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України” - п.41 Розділу ІІ, яким ст.6 Закону викладено в новій редакції, такими, що не відповідають Конституції України, з підстав, аналогічних, що зазначені в рішенні від 9 липня 2007 року.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” не передбачено звуження прав громадян порівняно з 2008 роком.
Згідно зі ст.70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної зарплати, в той же час, Кабінету Міністрів України не надано право встановлювати розміри пенсії за віком, із розміру якої вираховується 30% підвищення до пенсії дітям війни.
Статтею 52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” встановлено мінімальний розмір пенсії за віком з 1 січня 2010 року – 695 грн., з 1 квітня 2010 року — 706 грн., з 1 липня 2010 року - 709 грн.
Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів,а тому позов необхідно задовольнити повністю в межах шестимісячного строку, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України
Таким чином,суд дійшов до висновку ,що дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачеві щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни” є протиправними,а тому відповідача необхідно зобов”язати здійснити перерахунок пенсії позивачеві за період з 16.03.2010року по 16.09.2010року з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з урахуванням проведених виплат за цей період.
Звільнити сторони від сплати судового збору.
На підставі ст.ст.6,19,22,46,68,152 Конституції України, Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Закону України,“Про Державний бюджет України на 2010 рік”, Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.5,6, 9, 17, 18, 99, 183-2,256 КАС України,суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі щодо відмови у нарахуванні та виплаті у повному обсязі підвищення до пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни” .
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її розміру на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст..6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни” та ч.1 ст.28 Закону України „ Про загальнообов”язкове пенсійне страхування” за період з 16.03.2010року по 16.09.2010року з урахуванням проведених за цей період виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Звільнити сторони від сплати судового збору.
Відповідно до ст.256 КАСУ постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Миронівський районний суд протягом десяти днів з моменту отримання сторонами копії постанови.
Суддя В.М.Пархоменко