Справа № 2-3881/10 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
11 жовтня 2010 р. м.Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді Завгороднього Є.П.
при секретарі Мінку В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України Гірницького району м. Макіївки про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги і пояснила суду, що вона являється інвалідом 3-ї групи 1-ї категорії, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і знаходься на обліку у відповідача, у зв’язку з чим відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р., пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно зі ст. 50 вказаного Закону особам віднесеним до 1-ї категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров’ю у розмірах: інвалідам 3-ї групи – 50 % мінімальної пенсії за віком. Згідно зі ст. 54 ч.4 цього ж Закону в усіх випадках пенсія інвалідам, у яких встановлений зв’язок захворювання з роботами по ліквідації аварії на ЧАЄС, не повинна бути нижчою 6 (шести) мінімальних пенсій за віком. Відповідно до вимог ЗУ „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Вона отримує пенсію в розмірі 885,77 грн., що не відповідає встановленому законодавством розміру. Вона звернулась з заявою до відповідача про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено. Вважає, що дії відповідача є неправомірними і просить зобов’язати його провести перерахунок державної та додаткової пенсії, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС.
Відповідач – УПФУ Гірницького району м. Макіївки позовну заяву не визнав і в запереченнях вказав, що позивачу пенсії основна і додаткова були призначені відповідно до діючого законодавства, тому підстав для здійснення перерахунку пенсій не вбачається та просив справу розглядати без участі представника.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Згідно ч.2 ст. 1 ЦК України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Ураховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий характер, якою є і ця справа, суд відповідно до визначеного ст. 16 ЦПК України способу захисту цивільних прав та інтересів, визнаючи бездіяльність відповідача незаконною, приходить до висновку про прийняття рішення про зобов’язання відповідача провести нарахування та виплату належних позивачу сум, відповідно до вимог Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а не про стягнення конкретних сум.
Судом встановлено, що позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та визнаний інвалідом 3-ї групи (а.с.7-8), і значиться на обліку у відповідача, у зв’язку з чим відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р., має право на встановлення державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Однак, відповідач виплачував позивачу пенсії основну та додаткову не в повному обсязі.
Так, позивач отримує пенсію у розмірі 885,77 грн., в тому числі – основна пенсія –760 грн., додаткова пенсія – 85,95 грн.
З листа відповідача вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 3-ї групи згідно ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, який перебував у зоні відчуження. Розмір пенсії до виплати з урахуванням основного розміру пенсії, додаткової пенсії, підвищень передбачених законодавством, складає 885,77 грн. (а.с.6).
30.04.2010 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р., пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 вказаного Закону особам віднесеним до 1-ї категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров’ю у розмірах: інвалідам 3-ї групи – 50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 54 ч.4 цього ж Закону в усіх випадках пенсія інвалідам, у яких встановлений зв’язок захворювання з роботами по ліквідації аварії на ЧАЄС, не повинна бути нижчою 6 (шести) мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до вимог ЗУ „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст. 67 цього Закону конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій збільшуються КМУ згідно із зміною вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.ст. 17,19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» виключно Законами України визначається мінімальний розмір заробітної плати, мінімальний розмір пенсії, доходи громадян пенсійного забезпечення, соціальна допомога, розміри інших видів соціальних виплат встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами, що забезпечують рівень життя не нижче прожиткового мінімуму.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 р. за № 8-рп/2005, від 22.05.2008 р. за № 10-рп встановлено, що ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ визначає основні положення по реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, охороні їх життя та здоров’я, оскільки відповідно до ст.. 50 Конституції України кожний має право на безпечну для життя та здоров’я оточуючу середу та на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням цього права.
При виплаті основної та додаткової пенсії позивачу відповідач керувався постановою КМУ № 530 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, постановою КМУ № 894 від 13.07.2004 р.
Статтею 62 ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 р.” від 19 грудня 2006 р., що набрав чинності 01 січня 2007 р., був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 січня – 380 грн., з 01 квітня – 387 грн., з 01 жовтня – 395грн.
Зазначена стаття була змінена ЗУ від 15 березня 2007 р. та існує в новій редакції, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначені з 01 січня - , з 01 квітня 406 грн., з 01 жовтня - 411 грн., при цьому зазначена стаття доповнена абзацом, якою передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої ст.. 28 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 р. застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначені абзацом п’ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 %, що складає відповідно 410,06 грн. і 415,11грн.
Таким чином, для позивача як інваліда третьої групи особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися виходячи із наведених розмірів.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами зазначаються, зокрема, основи соціального захисту, а її ст. 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім – своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Верховною Радою України дія ст. 49 Закону № 796-ХІІ протягом 2007-2008 р.р. не призупинялася.
Суд вважає, що в порушення ст. 113 ч. 3 Конституції України відповідач фактично зменшив розмір основної та додаткової пенсії, що звужує право позивача на отримання пенсії, розмір якої не повинен зменшуватися ніякими нормативно – правовими актами.
Крім того, право позивача на отримання основної та додаткової пенсії гарантовано Законом України «Про державний та соціальний стандарти та державні соціальні гарантії».
Відповідно до ЗУ „Про державний бюджет України на 2008 р.” мінімальна пенсія у 2008 р. складала 481 грн.
Відповідно до ст. 44 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до ст. 45 цього Закону перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа...
травня 2010 р. підлягають задоволенню.
На підставі ст. 113 ч. 3, 152 Конституції України, ст. 13, 48, 67 ЗУ «Про статус і соціальних захист громадян, потерпілих в слідстві Чорнобильської катастрофи», ст. 17, 19 ЗУ «Про державний та соціальний стандарти та державні соціальні гарантії», та керуючись ст. ст. 1,4, 209, 212-215 ЦПК України, суд,
В и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України Гірницького району м. Макіївки про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності – задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України Гірницького району м. Макіївки у здійсненні перерахунку основної та додаткової пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС згідно діючому законодавству відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 травня 2010 р.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити ОСОБА_1 перерахунок основної пенсії, як інваліду 3-ї групи, згідно діючому законодавству відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 01 травня 2010 р. з урахуванням виплачених сум.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя: