Справа №2-а-334/2010
ПОСТАНОВА
Іменем України
4 листопада 2010 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,
пре секретарі Корсун О.М.
з участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Кобець О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про визнання протиправними дій щодо невірного проведення перерахунку пенсії за віком, зобов’язання провести перерахунок пенсії за показником заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік та виплатити пенсію, перераховану за показником заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік з 01.02.2010 року, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в районний суд як суд адміністративної юрисдикції з вищевказаним позовом.
В обґрунтування позову посилається на те, що вона перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії, передбаченої чинним законодавством України, за віком. Оскільки вона продовжує працювати, на підставі її заяви від 29.01.2010 року розмір пенсії було перераховано. При цьому Управлінням ПФУ у Вінницькому районі було зменшено розмір пенсії шляхом застосування середнього показника заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за 2009 рік, як це передбачено законодавством України.
Оскільки на підставі п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та які, відповідно до цього Закону враховуються для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, просить визнати неправомірними дії Управління ПФУ у Вінницькому районі Вінницької області щодо невірного проведення перерахунку її пенсії за віком, зобов’язати відповідача виконати дії щодо проведення перерахунку пенсії за віком за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік та зобов’язати відповідача виплатити на її користь перераховану пенсію.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала на умовах, викладених у позовній заяві та пояснила, що будучи працюючим пенсіонером звернулася в січні 2009 року до Управління ПФУ із заявою про перерахунок розміру її пенсії за віком. Відповідний перерахунок було здійснено, проте при його проведенні було застосовано показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, а не за рік, який передував зверненню – 2009 рік. На її думку застосування Управлінням ПФУ даного показника за 2007, а не за 2009 рік, є неправомірним та призвело до необґрунтованого зменшення її пенсії порівняно з розміром, передбаченим законодавством. Їй пояснили, що Управління керується листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року, що вона також вважає необґрунтованим, так як відповідний лист не зареєстрований в Міністерстві Юстиції, носить інформаційний характер і суперечить Постанові Кабінету Міністрів України № 530. При цьому дізнавшись в серпні 2010 року, що їй зроблено перерахунок пенсії з врахуванням середньої заробітної плати не за 2009 рік, вона звернулася з відповідною заявою до Управління ПФУ у Вінницькому районі, на яку 20.08.2010 року отримала відповідь, що відповідач не може здійснити перерахунок її пенсії з врахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік. Тому дізнавшись після отримання даної відповіді, що позасудове врегулювання спору є неможливим, в вересні 2010 року звернулася з даним позовом до суду.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області в судовому засіданні заперечив проти позову на тій підставі, що в своїй діяльності Управління керується Конституцією і Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонду України, а також постановами правління та наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіонального управління, при цьому вважає, що питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, не врегульовано законодавчо, тому відповідач в своїй діяльності керується листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року, за яким при здійсненні перерахунку пенсії необхідно враховувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Також представник відповідача в судовому засіданні заявила клопотання залишити позовні вимоги позивачки без розгляду, в зв’язку з тим, що вона звернулася до суду з пропуском встановленого строку звернення до суду з даним позовом без поважних причин.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонеркою за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області і отримує пенсію за віком, проте продовжує працювати.
29 січня 2010 року вона звернулася до Управління ПФУ у Вінницькому районі із заявою про перерахунок пенсії та подала відповідні документи.
Згідно поданої заяви відповідачем з 01.02.2010 року позивачці проведено перерахунок пенсії у зв’язку з уточненням розрахункових показників. При цьому перерахунок пенсії було проведено із застосуванням показника середньої зарплати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1 197, 97 грн.).
Дані фактичні обставини не заперечуються як позивачем, так і відповідачем.
Спір у сторін виник щодо застосування при перерахунку пенсії позивачки показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2009 рік, який передував року перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 року №107-IV) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року №107-IV визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.
Разом з тим, 28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підпунктом 3 пункту 11 якої передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Як на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу, так і на момент розгляду справи судом, дана постанова є чинною.
Отже відповідач мав провести перерахунок пенсії позивачу за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, а не за 2007 рік.
Роз’яснення, які містяться в листі Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не можуть бути взяті судом до уваги, так він не є нормативно-правовим та не зареєстрований відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. N 731.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяло без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без зазначення передбачених законом підстав, а також без урахування прав та законних інтересів особи, щодо якої ці дії здійснені.
При цьому в силу ч. 2 ст. 162 КАС України, суд вважає достатнім для захисту прав позивачки від порушень з боку відповідача визнати протиправними дії відповідача та зобов’язати відповідача провести відповідний перерахунок пенсії, внаслідок чого відповідач, згідно діючого законодавства, повинен буде без відповідного рішення суду виплатити відповідну різницю позивачці між донарахованою пенсією та тією пенсією, яку вона отримувала до її перерахунку.
На підставі ч. 2 ст. 11 КАС України для повного захисту прав та інтересів позивача, про захист яких вона просить, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в частині поновлення строку звернення до суду з позовом, що стосується дій відповідача з 01.02.2010 року.
Так, з матеріалів справи вбачається, що до закінчення строку звернення до суду позивачка звернулася з відповідною заявою до відповідача 13.08.2010 року з намаганням вирішити спір в добровільному (позасудовому) порядку та лише після отримання від нього відповіді звернулася до суду з вказаним позовом, тому суд вважає, що позивачка пропустила строк звернення до суду з даним позовом з поважних причин.
На підставі ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», керуючись ст.ст. 6, 11, 18, 94, 100, 158-163, 186 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Поновити строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області щодо проведення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 за показником середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 виходячи з показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік починаючи з 01.02.2010 року.
На постанову може бути подана апеляція до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. В разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 08.11.2010 року.
Суддя: підпис
Копія вірна
Суддя:
Секретар:
- Номер: 2-а-334/2010
- Опис: про перерахунок пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-334/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Васильєва Тетяна Юріївна
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.12.2010
- Дата етапу: 14.06.2011