ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2010 р.
15 год. 55 хв. Справа № 2-а-4299/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гомельчука С.В.,
при секретарі: Півченко О.В.,
за участю представника позивача - Руденко І.С.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона до ОСОБА_2 про стягнення надміру отриманих пенсійних коштів,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона (Позивач) звернулося з позовом до ОСОБА_2 (Відповідач) про стягнення надміру отриманих пенсійних коштів у розмірі 45 180 грн. 29 коп.
У судовому засіданні представник позивача свої вимоги підтримала повністю, суду пояснила, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона та отримувала пенсію.
На початку 2006 року проводився перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, постраждалих від аварії на ЧАЕС».
Оскільки громадянка ОСОБА_2 не була зареєстрована на території Суворовського району м. Херсона, з метою проведення перерахунку розміру її пенсії остання надала довідку з ЖЕД, згідно якої ОСОБА_2 мешкає без реєстрації у АДРЕСА_1, на підставі чого здійснено перерахунок її пенсії.
У січні 2008 року до управління надійшов лист з Пенсійного фонду Російської Федерації, в якому повідомлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію за віком з 13 вересня 2004 року, є громадянкою Росії та прописана на території Федерації.
Такі дії пенсіонерки ОСОБА_2 призвели до отримання нею подвійної пенсії у період з 13 вересня 2004 року по 31 січня 2008 року та спричинили шкоду державі на суму 45 180 грн. 29 коп.
Відповідач позовні вимоги визнала повністю і пояснила, що дійсно отримувала пенсію в Україні і РФ. Стосовно неї за незаконне отримання пенсії розслідувалася кримінальна справа, але справа в суді була закрита, позов Пенсійного фонду про стягнення з неї 45 180 грн. 29 коп. залишений без розгляду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має право одночасно на різні види пенсій призначається один з таких видів пенсій за її вибором.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона та отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про соціальний захист потерпілих від аварії на ЧАЕС».
Статтею 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення»визначено, що пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, який призначає пенсію, про всі обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання, у зв'язку з цим зайвих сум пенсії, пенсіонери повинні відшкодовувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Відповідно до листа від 17 січня 2008 року управління Пенсійного фонду Російської Федерації в Мединському районі Калузької області (Управління) ОСОБА_2 з 13 вересня 2004 року перебуває на обліку в цьому управлінні і отримує державну пенсію за віком, призначену їй у відповідності до Федерального Закону «Про державне пенсійне забезпечення в РФ», як громадянці , що приймала участь у ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС. За оформленням пенсії ОСОБА_2 звернулася до Управління 13 вересня 2004 року, надавши пакет необхідних документів, в тому числі паспорт громадянки РФ, виданий 15 лютого 2002 року.
У 2006 році при перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, постраждалих від аварії на ЧАЕС»ОСОБА_2 було надано позивачу довідку з ЖЕД, про те, що вона мешкає без реєстрації у АДРЕСА_1, на підставі чого було перераховано пенсію.
Згідно з постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 17 червня 2008 року ОСОБА_2 одержує пенсію на території України з 1994 року, прийняла громадянство Російської Федерації 15 лютого 2002 року, що дало їй право на отримання пенсії в Росії. Не повідомивши працівників управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області про те, що вона є громадянкою РФ і отримує пенсію в Пенсійному Фонді Російської Федерації по Калузькій області, ОСОБА_2 необґрунтовано отримала пенсію на території України з 13 вересня 2004 року по 29 січня 2008 року в сумі 45 180 грн 29 коп. Крім того, ОСОБА_2 виготовила підробний документ- довідку з «Жилкомфорт»ЖЕД № 6 про її проживання за адресою: АДРЕСА_1, яку надала в управління Пенсійного фонду України в Херсонській області і що дало їй право на отримання пенсії на території України по розрахунковому рахунку в банку. Підсудна в судовому засіданні вину визнала повністю. Вказаною постановою вона звільнена від кримінальної відповідальності на підставі Закону України «Про амністію»від 31 травня 2005 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " суми пенсії, надмірно виплачені внаслідок зловживань з боку пенсіонерів, стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. У разі припинення виплати пенсії до повного погашення заборгованості, решта заборгованості стягується в судовому порядку.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 17, 19, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона (розрахунковий рахунок 256033011202 в ОПЕРВ ХОУ Ощадбанку, МФО 352457, код 21294856) суму надміру отриманих пенсійних коштів у розмірі 45 180 (сорок п'ять тисяч сто вісімдесят ) грн.29 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27.09.2010р.
Суддя С.В.Гомельчук
кат. 6.13