КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-5027/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Загороднюк А.Г.
Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" жовтня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого –судді Коротких А.Ю.,
суддів Глущенко Я.Б.,
Федорової Г.Г.,
при секретарі Вечер А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги представника Державної податкової адміністрації у Вінницькій області та представника Державної податкової інспекції у Немирівському районі Вінницької області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної податкової адміністрації у Вінницькій області, Державної податкової інспекції у Немирівському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2009 року позивач звернулась до суду з позовом (з врахуванням збільшення позовних вимог) про визнання протиправними дій Державної податкової адміністрації у Вінницькій області щодо проведення перевірки, визнання протиправною та скасування рішення Державної податкової інспекції у Немирівському районі Вінницької області № 0001212303 від 17.11.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 11584,50 грн.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано рішення Державної податкової інспекції у Немирівському районі Вінницької області № 0001212303 від 17.11.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представники відповідачів подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, що з’явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, а постанова суду –частковому скасуванню з ухваленням у скасованій частині нового рішення у справі з таких підстав.
Колегією суддів встановлено, що 29.10.2009 року працівниками Державної податкової адміністрації України у Вінницькій області здійснено перевірку позивача з питань виконання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За наслідками перевірки складено акт № 291467 від 29.10.2009 року, яким встановлено порушення позивачем пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Невідповідність склала 2316,90 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки, Державною податковою інспекцією у Немирівському районі Вінницької області прийнято спірне рішення № 0001212303 від 17.11.2009 року, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 11584,50 грн., за порушення пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, що Державною податковою інспекцією у Немирівському районі Вінницької області не прийнято до уваги всіх обставин перевірки та винесено необґрунтоване рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, яке є протиправним та підлягає скасуванню.
Однак, з таким висновком суду першої інстанції не можна погодитись.
Судом першої інстанції зазначено, що при винесенні спірного рішення Державної податкової інспекції у Немирівському районі Вінницької області, податковий орган не встановив, які саме кошти були від реалізації товарів, а які не пов'язані з виручкою від реалізації товарів.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, в поясненнях до акту перевірки позивач підтвердила, що кошти, які були виявлені на місці проведення розрахунків, є її власними.
Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначено, що місце проведення розрахунків –місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до п. 9.7 п. 9 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 614 від 1 грудня 2000 року, сума готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків до початку робочого дня, уноситься СГ протягом робочого дня або перебуває на місці проведення розрахунків на момент виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії, записується у корінець розрахункової квитанції з поміткою "Службове внесення". Сума готівки, що вилучається СГ протягом робочого дня з місця проведення розрахунків, записується у корінець розрахункової квитанції з поміткою "Службова видача".
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав вважати висновки відповідачів щодо порушення позивачем пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»обґрунтованими.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, щодо необґрунтованості спірного рішення податкового органу.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позову та доходить висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог з ухваленням в скасованій частині нового рішення у справі про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційні скарги представника Державної податкової адміністрації у Вінницькій області та представника Державної податкової інспекції у Немирівському районі Вінницької області –задовольнити.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року –скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Немирівському районі Вінницької області № 0001212303 від 17.11.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій. В задоволенні позову в цій частині –відмовити.
В решті постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року –залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Коротких А.Ю.
Судді: Глущенко Я.Б.
Федорова Г.Г.
Повний текст постанови виготовлений 02 листопада 2010 року.