Судове рішення #11819374

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Справа №2-а-1005

                                        2010рік  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

02 листопада  2010 року  Солом”янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого-   судді-              Шереметьєвої Л.А.

               при секретарі-           Мар»єву М.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2  до Управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та  зобов’язання  здійснити  перерахунок  пенсії,суд,-

В С Т А Н О В И В:

          Позивач звернувся до суду з позовом і просить визнати протиправними дії  Управління Пенсійного фонду України в Солом»янському р-ні м. Києва щодо нарахування та виплати йому основної та додаткової пенсій  відповідно до Закону України» Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в значно меншому розмірі, ніж передбачено законом, зобов"язати його  провести з 01.08.2010 року перерахунок його основної та додаткової пенсій відповідно до ст.ст.50, 54 даного Закону з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування» з врахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

       Крім того, просить зобов»язати відповідача виплачувати йому основну та додаткову пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю, згідно з вимогами ст..ст.50, 54 Закону України» Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням майбутніх підвищень мінімальної пенсії.

         Посилається в позові на те,  що йому  встановлено безстроково 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов»язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

         Відповідно до  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,  які  постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи»  особам, віднесеним   до   І   категорії   інвалідам   II   групи  призначається   щомісячна додаткова   пенсія   за   шкоду,   заподіяну   здоров'ю,   в   розмірі   75%  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

         В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів І категорії 2 групи інвалідності, та щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

       Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

       Прожитковий мінімум визначається кожного року Законом України « Про Державний бюджет».

         Разом з тим, Постановою КМУ №530 від 28.05.2008року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з 22.05.2008 року розміри державної та додаткової пенсій сума додаткової пенсій встановлені в значно меншому розмірі, ніж передбачено законом і саме даною постановою керується відповідач при нарахуванні та виплаті йому основної та додаткової пенсій.

         З метою проведення перерахунку пенсії він звернувся з письмовою заявою на адресу відповідача, однак листом від 11.08.2010 року йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та виплаті відповідної грошової різниці з посиланням на те, що пенсія виплачується йому у встановлених державою розмірах.

         Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним, просить задовольнити позов.            

         Справа розглядається судом в порядку скороченого провадження.

         Представник відповідача направив до суду письмові заперечення, в яких проти позову заперечує.

         Посилається на те, що відповідно до  ч. 5 ст.54 вказаного вище  Закону порядок обчислення пенсії  визначаються КМУ.

         На виконання вимог даного Закону КМУ була прийнята постанова №1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категорія пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» , відповідно до якої розмір додаткової пенсії для категорії осіб, до яких відноситься позивач, встановлено в сумі    19,91гр.

         З цього слідує, що дана постанова не суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

         Відповідно до п.2 постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розміру пенсій   деяким   категорія   громадин,   які   постраждали   внаслідок   Чорнобильської  катастрофи» мінімальний розмір пенсії, передбачений ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не міг бути нижчим для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, інвалідам 2 групи-500гривень (станом на 01.01.2006 рік)

         Постановою КМУ від 16.07.2008 року № 654, яка набула чинності з 01.07.2008 року, були зазначені мінімальні розміри пенсій, розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, та розмір компенсації в разі втрати годувальника.

         Пп. 2 п.1  цієї постанови встановлено, починаючи з 1 липня 2008 року, доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством, досягали таких розмірів: інвалідам З групи , щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, а також ліквідаторам наслідків на ЧАЕС у 1986 році - 1090гр.

         П.4   Постанови  КМУ №530 від 28.05.2008 року  «Деякі  питання соціального захисту окремих категорій громадян « встановлено, що особам,

які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується інвалідам 2 групи у розмірі 20 % до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

         Виходячи з цього вважає, що пенсія  позивачу розрахована відповідно до норм чинного законодавства, а тому просить в позові відмовити.

Досліди вши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.  

Встановлено,що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 2 групи та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

         Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист   громадян,  які  постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи»  особам, віднесеним   до   І   категорії   інвалідам  II   групи,   призначається   щомісячна   додаткова   пенсія   за   шкоду,   заподіяну   здоров'ю   в   розмірі   75  % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Ст.54 цього Закону встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів І категорії 3 групи інвалідності та щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

П.п. 12 та 15 п. 28 р.II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до ст.ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: розмір додаткової пенсії для інвалідів ІІ групи визначено в розмірі 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір пенсії інвалідам 2-ї групи щодо яких встановлено причинний зв»язок з Чорнобильською катастрофою - не менше 120%  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

         Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N10-рп/2008 ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

         При цьому Конституційним судом України зазначено, що Рішення Конституційного   Суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної  юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

         Постановою КМК №530 від 28.05.2008року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з 22.05.2008 року сума додаткової пенсії для інвалідів 2 групи встановлена в розмірі 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір пенсії по 2 групі інвалідності не менше 120% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто в розмірах, які були встановлені Законом України »Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та визнані неконституційними.

         Розрахунок державної та додаткової пенсії позивачу здійснюється в розмірах, передбачених даною Постановою КМУ.

         Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.    

         Ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні  права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів  або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

         Суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача в судовому засіданні щодо законності дій Управління при нарахуванні пенсії позивачу, виходячи з наступного.

        Конституційний Суд України своїм рішенням №26-рп/2008 від 27.11.2008 року у справі за конституційним поданням Кабінету Міністрів України про офіційне тлумачення положення ч.2 ст.95 Конституції України та словосполучення «збалансованість бюджету», використаного в ч.3 цієї статті, роз»яснив, що з врахуванням правових позицій, висловлених,зокрема, у рішенні №60рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян та у Рішенні №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України, що цим законом не можуть вноситися зміни,зупинятися дія чинних законів України,а також встановлюватися інше/додаткове/ правове регулювання відносин,що є предметом інших законів, оскільки з об»єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і, як наслідок,скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

        У разі необхідності зупинення дії законів,внесення до них змін і доповнень,визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

       З цього слідує, що обмеження в розмірі пенсій, належних до виплат категорії працівників, до яких відноситься позивач, застосовані Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та постановою КМУ №530 від 28.05.2008 року є порушенням прав позивача, гарантованих Конституцією України та нормативно-правовими актами, які регулюють пенсійне забезпечення осіб, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

         Такої ж точки зору притримується в своїй практиці і Вищий адміністративний суд України, а саме: щодо розмірів нарахування пенсії в порядку, визначеному саме Законом України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не будь-якими іншими нормативними актами.

/Судова практика Вищого адміністративного Суду, 2007 рік.

Ухвала Вищого адмін. суду України від 06.09.2006 року /

         Виходячи з викладеного, суд вважає, що пенсія позивачу відповідачем обраховується неправильно, в порушення вище приведеного Закону, а тому ці порушення мають бути усунуті.

        Керуючись ст.ст.50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2,7,17,94,158,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

       Позов задовольнити.

       Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Солом»янському р-ні м. Києва щодо нарахування та виплати ОСОБА_2  державної та додаткової пенсій.  

       Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Солом»янському р-ні м. Києва провести  з 01.08.2010 року перерахунок призначеної ОСОБА_2 державної та додаткової пенсій  відповідно до ст.ст.50 та 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8/восьми/ мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

       Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Солом»янському р-ні м. Києва виплачувати ОСОБА_2 державну та додаткову пенсії  відповідно до ст.ст.50 та 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком на час виплати.

       Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

  Суддя

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація