Судове рішення #11818760

                                 Справа № 2-736/2010р.

                                     Р І Ш Е Н Н Я

                                        І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2010 року        Сколівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді            Гуменної Н.М.

при секретарі                     Трембач М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,

                                      в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить, стягнути з відповідача         120 000 грн. завданої матеріальної та моральної шкоди. Свої позовні вимоги мотивує тим, що до 1978 року він проживав в с. Н. Синьовидне. В період з 1978 по 1982 рік навчався в Дрогобицькому педагогічному інституті. Після закінчення навчання був направлений на роботу в м. Червоноград, де працює по сьогоднішній день. Брат ОСОБА_2 після закінчення навчання у 1980 році працював і проживав у с. Нежухів Стрийського району. Через деякий час відповідач повернувся в с. Н. Синьовидне в батьківський будинок. Мати - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1року, батько - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Після смерті батька  відкрилась спадщина на належний йому житловий будинок вАДРЕСА_1 Через відсутність коштів відповідач відмовився оформляти спадщину і запевнив, що старий будинок буде належати йому. 05.09.2009 року ОСОБА_2 повідомив, що буде зносити будинок, а 06.07.2010 року він виявив, що будинок дійсно знесений.  

В судовому засіданні позивач дав пояснення аналогічні наведеним та доповнив, що в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини не звертався. Матеріальна шкода складає 100 000 грн., моральна - 20 000 грн. Просить позов задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 та його представник позов не визнали та пояснили, що він прийняв спадщину після смерті батька, так як проживав у будинку. Позивач спадщини не прийняв не вступив в управління та володіння спадковим майном. Покликання позивача, що він не вправі був розбирати старий будинок, вважає, необгрунтованими, оскільки в нього був дозвіл на його знесення. Вважає, що його діями позивачу не було завдано ні матеріальної, ні моральної шкоди. Просять в позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Юридичною підставою відповідальності, яка виникає внаслідок заподіяння шкоди є склад цивільного правопорушення. Його елементи: шкода, протиправна поведінка, причинний зв»язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина.

У відповідності 1167 ЦК України моральна шкода завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю відшкодовуються особою, яка її завдала за наявності її вини.

Статями 548,549 ЦК України передбачено, що прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

В судовому засіданні встановлено що позивач не був власником житлового будинку в           АДРЕСА_1 так як, після смерті батька спадщину не оформляв, із заявою в нотаріальну контору про прийняття спадщини не звертався, не вчинив жодних дій, які б свідчили про прийняття спадщини, відтак житловий будинок, який розібрав відповідач не являється майном позивача.

Як вбачається з плану забудови, який наявний в матеріалах справи, архітектором вказано, що будівля під №9 /старий будинок/ підлягає зносу.

Згідно з ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає справу на підставі наданих сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, доказів. Між тим, позивачем не представлено і судом не здобуто жодних доказів на підтвердження того, що вартість житлового будинку, який розібрав відповідач становить 100 000 грн. Також, позивачем не доведено, що дії відповідача по відношенню до нього є неправомірними, оскільки як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті батька, так як проживав у батьківському будинку. Крім того, позивач в судовому засіданні не надав доказів того, що діями відповідача йому було завдано моральної шкоди, не надав доказів протиправної поведінки відповідача та не довів його вини у завданні шкоди, відтак суд вважає, що в позові слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 10-12,60,61,88,213,215,218 ЦПК України, ст.ст.548,549 ЦК України     (в редакції 1963 року), ст.ст.1166,1167 ЦК України, суд

                                            в и р і ш и в :

У позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про  відшкодування матеріальної та моральної шкоди, відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

   

   

    Суддя                                 Н. Гуменна

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація