Справа № 2- 2802/ 2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2010 року Роменський міськрайоний суд Сумської області в складі:
головуючого: судді Міленка М.П.
при секретарі: Шаповаленко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни справу за позовом ОСОБА_1 до Смілівської сільської ради, третя особа: Роменська районна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно ,-
В С Т А Н О В И В:
25.08.2010 року ОСОБА_1, посилаючись на положення ЦК України, звернувся до суду з цим позовом, зазначивши, що являється єдиним спадкоємцем після смерті матері – ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 залишилось спадкове домоволодіння, а саме: житловий будинок літ. «А», загальною площею 63, 5 м.кв., жилою площею 24, 7 м. кв., літня кухня літ. «Б», сараї літ. «В, Г», сарай – прибудова літ. «б», погріб літ. «п/г», вбиральня літ. «У», огорожа літ. «№», дійсною вартістю 88688 грн. 27 січня 1997 року ОСОБА_2 зробила заповіт на його ім.»я, яким на випадок своєї смерті заповіла йому все своє майно. Після її смерті позивач своєчасно вступив в управління та володіння спадковим майном, розпорядився особистими речами спадкодавиці. Реєстрація домоволодіння померлої в установленому порядку не проводилась. За комплексним висновком до акту технічної комісії від 05 серпня 2010 року це домоволодіння не здане в експлуатацію в установленому порядку, стан планування та технічне вирішення житлового будинку та надвірних будівель відповідають будівельним, протипожежним та санітарним нормам, вони можуть подальшому експлуатуватися за призначенням та зареєстровані в бюро технічної інвентаризації
У судовому засіданні позивачем підтримані позовні вимоги.
Увідомлені в установленому порядку про місце і час розгляду справи відповідач та третя особа в судове засідання не з"явилися, надавши письмову згоду про погодження із заявленими вимогами.
Дослідженням матеріалів справи встановлено наступне.
Згідно зі свідоцтвом про народження матір»ю ОСОБА_1 являється ОСОБА_2 (а.с.6).
27 січня 1997 року виконкомом Смілівської сільської ради був посвідчений заповіт, яким ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповіла все своє майно сину – ОСОБА_1 (а. с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла у віці 88 років, що підтверджується актовим записом про смерть від 18 червня 1999 року (а.с.6).
Згідно з записом в погосподарській книзі № 5 Смілівської сільської ради Роменського району на земельній ділянці в с. Сміле по вулиці Лисогорівська, 14 зареєстрований житловий будинок з господарськими будівлями за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с.13).
У технічному паспорті на житловий будинок за вищевказаною адресою власником будинку записана ОСОБА_2 (а. с. 9).
Відповідно до довідки КП "Роменське МБТІ" домоволодіння, розташоване на цій земельній ділянці, складається складається з житлового будинку літ. «А», загальною площею 63, 5 м.кв., жилою площею 24, 7 м. кв., літньої кухні літ. «Б», сараїв літ. «В, Г», сараю – прибудови літ. «б», погреба літ. «п/г», вбиральні літ. «У», огорожі літ. «№», дійсною вартістю 88688 грн. Реєстрація права власності на це майно не проводилась.
За комплексним висновком від 05.08.2010 року це домоволодіння не здане в експлуатацію в установленому порядку, стан планування та технічне вирішення житлового будинку та надвірних будівель відповідають будівельним, протипожежним та санітарним нормам, вони можуть подальшому експлуатуватися за призначенням та зареєстровані в бюро технічної інвентаризації (а. с. 14).
Згідно акту технічної комісії зазначене нерухоме майно може бути зареєстроване в бюро технічної інвентаризації (а. с. 15).
Зазначені обставини свідчать про обгрунтованість звернення до суду, що відповідає вимогам діючого законодавства.
Відповідно до положень ст. 331 ч. 2 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. У встановленому порядку комісійно виявлено, що стан, планування та технічне вирішення будинку та господарських споруд позивачки відповідають будівельним, протипожежним та санітарним правилам і нормам та можуть в подальшому експлуатуватись за призначенням і бути зареєстрованими в бюро технічної експлуатації якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її ( ч. 1 ст. 1268 ЦК ).
За ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Стаття 392 ЦК України зазначає, що власник майна, може пред"явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Підставою позову являється, зокрема, ст. 16 ЦК.
Відповідно до ст. 61 ч. 1 ЦПК України обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Аналіз норм діючого законодавства та матеріали справи свідчить про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Витрати по справі покласти на сторони.
Керуючись ст. ст. 16, 331, 392, 1217 ,1268, 1270 ЦК України, ст. ст. 3,4, 11, 60, 61 ч.1, 88, 212- 214 ЦПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове домоволодіння, яка складається з житлового будинку літ. «А», загальною площею 63, 5 м.кв., жилою площею 24, 7 м. кв., літньої кухні літ. «Б», сараїв літ. «В, Г», сараю – прибудови літ. «б», погреба літ. «п/г», вбиральні літ. «У», огорожі літ. «№», дійсною вартістю 88688 грн., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 Роменського району Сумської області.
Витрати по справі покласти на сторони в розмірах, понесених ними.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10-ти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Сумської області через Роменський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: підпис…
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ М.П. МІЛЕНКО