Судове рішення #11817232

                                                                                                        Справа № 2-а-25/10 р.

                                              П О С Т А Н О В А

                                      І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2010 року         Сколівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді             Гуменної Н.М.

при секретарі                      Трембач М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Корчинської сільської ради, ОСОБА_2, Управління держкомзему у Сколівському районі про визнання незаконними рішень та Державного акту на право власності на земельну ділянку,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати незаконними: рішення Корчинської сільської ради №339 від 25.01.2008 року, рішення №758 від 08.04.        2009 року та Державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 09.07.2009 року виданий ОСОБА_2 Свої позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 є його двоюрідною сестрою. Його батько ОСОБА_3 трагічно загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 а мати ОСОБА_4 загинула ІНФОРМАЦІЯ_2. Виховувала його бабуся ОСОБА_5, в сім»ї якої він проживав у с. Корчин, аж до дня її смерті. Так, як на той час бабуся була вже похилого віку, то його опікуном був призначений мамин рідний брат ОСОБА_6 Бабуся, заощаджуючи кошти придбала будівельні матеріали так, як хотіла збудувати для нього житловий будинок. З цією метою вона звернулась до Корчинської сільської ради про надання земельної ділянки для будівництва, і рішенням Корчинської сільської ради №108 від 17.03.1983 року їй була надана земельна ділянка під індивідуальне будівництво. Крім того, було складено акт виносу в натурі меж земельної ділянки і розбивки будівель. Була виготовлена вся технічна документація. На вказаній земельній ділянці було збудовано фундамент. Крім того, у 1988 році ОСОБА_5 було надано земельну ділянку площею 0,05 га., яку попередньо було вилучено у         ОСОБА_11 У зв»язку з тим, що коштів на продовження будівництва в них не було, будівництво було призупинено. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 померла. Його опікун ОСОБА_5 помер 31.10.2002 року. Після смерті батька відповідачка ОСОБА_2 не оформляла спадщину, не претендувала на неї. Коли він оформляв спадщину після смерті ОСОБА_5, відповідачка відмовилась від спадщини, про що написала заяву. На час оформлення ним спадщини рішення №108 від 17.03.1983 року не було скасоване. Коли він звернувся із заявою в сільську раду про приватизацію земельної ділянки на якій знаходиться незакінчений будівництвом житловий будинок та будівельні матеріали, йому стало відомо, що не вилучаючи дану земельну ділянку рішенням Корчинської сільської ради №339 від 25.01.2008 року її незаконно передано в користування відповідачці. Згодом рішенням №758 від 08.04.2009 року відповідачці передано у приватну власність вищевказана земельна ділянка та видано Державний акт на право власності на земельну ділянку. Вищезгадані рішення вважає незаконними, протиправними оскільки протягом тривалого часу він користувався даною земельною ділянкою, яку у встановленому законом порядку було надано під будівництво спадкодавцю ОСОБА_5 Він неодноразово звертався у сільську раду із заявами про передачу йому земельної ділянки у власність, але отримував відмови, хоча земельна ділянка і не вилучалась із його користування. Вважає, що рішення сільської ради та Державний акт на право власності на земельну ділянку є протиправними, а тому їх слід скасувати.

В судовому засіданні позивач, представник позивача – ОСОБА_7 та адвокат ОСОБА_8 дали пояснення аналогічні наведеним та просять позов задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 та її адвокат ОСОБА_9 позов не визнали та пояснили, що позов ОСОБА_10 вважають безпідставним і таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. На спірній земельній ділянці в АДРЕСА_1 немає ніякого незавершеного будівництва, який начебто збудувала ОСОБА_5 На земельній ділянці зберігаються лише будівельні матеріали. Дані будівельні матеріали належали її батькові. За життя ні бабця, ні батько будівництво будинку не розпочинали, даною земельною ділянкою не користувались. Не користувався нею і ОСОБА_10, тому дана земельна ділянка не могла входити в спадщину, яка відкрилась після смерті бабці і батька. Так, як земельна ділянка була власністю територіальної громади, рішенням Корчинської сільської ради № 758 від 08.04.2009 року земельна ділянка по АДРЕСА_1, площею 0,1632 га. передана їй у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, на яку згодом вона отримала Державний акт про право власності.

Представник Корчинської сільської ради ОСОБА_92 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що оскаржувані рішення Корчинської сільської ради винесенні без порушень, ОСОБА_2 на законних підставах отримала у власність спірну земельну ділянку.  На спірній земельній ділянці не має жодного будівництва, нею тривалий час ніхто не користувався. Вважає, що підстав для визнання рішень сільської ради та Державного акту на право власності на земельну ділянку незаконними немає. Просить у позові відмовити.

Представник Корчинської сільської ради землевпорядник ОСОБА_91 в судовому засідані позов не визнав та пояснив, що згідно рішень сільської ради ОСОБА_2 отримала у приватну власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку. Коли відповідачці надавалась земельна ділянка у власність, то така на той час нікому не була виділена і не перебувала у приватній власності. Зі слів депутатів Корчинської сільської ради йому відомо, що позивач ОСОБА_10, ще до виділення земельної ділянки відповідачці, звертався у сільську раду із заявами про передачу йому спірної земельної ділянки, але йому було відмовлено, оскільки в нього є у власності житловий будинок та земельна ділянка для його обслуговування, а тому спірну земельну ділянку було надано ОСОБА_2 Вважає, що підстав для задоволення позову немає.

Представник управління Держкомзему у Сколівському районні ОСОБА_93 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_2 була надана земельна ділянка та Державний акт на право власності на земельну ділянку з дотримання встановленої процедури. Підстав для його скасування не вбачає, а тому просить в позові відмовити.

            Свідки ОСОБА_12, ОСОБА_13 в судовому засіданні пояснили, що спірна земельна ділянка була надана померлій ОСОБА_5 для будівництва. На даній земельній ділянці ОСОБА_5 хотіла побудувати житловий будинок для позивача. На даний час на земельній ділянці є лише фундамент та будівельні матеріали, а саме: цегла і блоки. Крім того, їм відомо, що ОСОБА_10 неодноразово звертався із заявами про надання йому спірної земельної ділянки у власність, однак отримував відмови, причини відмов їм невідомі. Щодо відповідачки, то вона протягом тривалого часу, а саме більше двадцяти років не проживала в с. Корчин і після смерті батька ОСОБА_6 відмовилась від спадщини на користь позивача.

            Свідок ОСОБА_14 в судовому засіданні пояснив, що йому відомо, що спірна земельна ділянка рішенням сесії була надана ОСОБА_2 Чи перебувала дана земельна ділянка у власності померлої ОСОБА_5, або чи така їй була надана для будівництва йому невідомо.

             Свідок ОСОБА_15 в судовому засіданні пояснив, що спірною земельною ділянкою та житловим будинком, який успадкував позивач користувалась померла ОСОБА_5 Після її смерті та смерті батька відповідачки спірною земельною ділянкою ніхто не користувався, на ній немає жодного будівництва.

Свідки ОСОБА_16 та ОСОБА_17 в судовому засіданні пояснили, що земельною ділянкою користувався батько ОСОБА_2 – ОСОБА_6 На даний час земельною ділянкою ніхто не користується, на земельній ділянці немає жодного будівництва.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, а також, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

           Відповідно до ст.25, п.п.15,34 ч.1 ст.26, ч.ч.4,9 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України та законами України до їх відання. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної міської ради вирішуються питання про: скасовування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень. Рішення відповідної ради може бути внесене на повторний розгляд цієї ж ради. Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Вирішення питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад.

Рішенням виконавчого комітету Сколівської районної ради народних депутатів №108 від 17.03.1983 року ОСОБА_5 надано дозвіл на проведення житлового будівництва на закріпленій за нею земельній ділянці площею 0,08 га. в с. Корчин. На підставі вказаного рішення, видано також, свідоцтво на забудову земельної ділянки в сільських населених пунктах Української РСР та надано дозвіл на право закладки фундаменту під індивідуальне будівництво і виготовлено акт виносу в натурі меж земельної ділянки та розбивки будівель.

Крім того, рішенням виконкому Корчинської сільської ради та правління колгоспу               ім. Б. Хмельницького від 27.10.1988 року за ОСОБА_5 закріплена земельна ділянка в колгоспі площею 0,05 га., яку попередньо було вилучено у ОСОБА_11

 Згідно ст.ст.141,149 ЗК України однією із передбачених підстав припинення права користування земельною ділянкою є вилучення земельної ділянки. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, сільських селещних, міських рад відповідно до їх повноважень.

             В судовому засіданні встановлено, що рішення Корчинської сільської ради №108 від 17.03.1983 року, свідоцтво на забудову земельної ділянки в сільських населених пунктах Української РСР та дозвіл на право закладки фундаменту під індивідуальне будівництво не скасовані. Рішення про вилучення та внесення спірної земельної ділянки до земель запасу сільської ради, яка надана ОСОБА_5 Корчинською сільською радою не приймалось. Представник Корчинської сільської ради в судовому засіданні не зміг пояснити, яким чином спірна земельна ділянка увійшла до земель запасу Корчинської сільської ради. Також, встановлено, що згаданою земельною ділянкою користувався ОСОБА_10 ОСОБА_2 протягом тривалого часу, а саме більше двадцяти років не проживала в            с. Корчин і після смерті батька ОСОБА_6 відмовилась від спадщини на користь позивача, про що свідчить заява від 23.05.2005 року посвідчена державним нотаріусом Сколівської державної нотаріальної контори. Згідно цієї заяви ОСОБА_2 відомо про відкриття спадщини після смерті її батька ОСОБА_6 і вона відмовилась від спадщини, яку прийняв її батько після смерті своєї матері ОСОБА_5 і на оформлення спадкових прав не претендує. В свою чергу, ОСОБА_10 після смерті ОСОБА_5 оформив спадщину на житловий будинок в АДРЕСА_2, що стверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом.

           Крім того, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_10 неодноразово звертався в сільську раду про передання йому у власність вищезгаданої земельної ділянки, однак, на сесії сільської ради такі заяви не розглядались, а в усній формі йому було відмовлено.

           Натомість Корчинська сільська рада 25.01.2008 року виносить рішення №339 про надання дозволу на підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1 громадянці ОСОБА_2,  08.04.2009 року Корчинська сільська рада винесла рішення №758 про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,1632 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 та передала у власність земельну ділянку площею 0,1632 для будівництва та обслуговування житлового будинку ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 із земель житлової та громадської забудови, а 08.07.2009 року ОСОБА_2 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1632 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Попередньо ОСОБА_2 23.01.2008 року було подано заяву про приватизацію земельної ділянки по АДРЕСА_1, яка була виділена її батькові ОСОБА_15 для будівництва житлового будинку.

             Однак, як встановлено в судовому засіданні земельна ділянка ОСОБА_2 для будівництва житлового будинку сільською радою не надавалась, а надавалась рішенням №108 від 17.03.1983 року ОСОБА_5

Згідно з ст.553 ЦК України (в редакції 1963 року) спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Наступне скасування спадкоємцем такої заяви не допускається. Вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 ЦК України).

Частиною 8 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов»язки як забудовника входять до складу спадщини.

Відповідно до ст.549 ЦК України (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини вступив в управління або володіння спадковим майном, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчиненні протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що спірна земельна ділянка входила до складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5, оскільки остання користувалась нею та розпочала на ній будівництво житлового будинку, а відтак її в порядку спадкування за законом успадкував ОСОБА_10, так, як ОСОБА_2 після смерті відмовилась від спадщини.

Оскільки ОСОБА_10 є спадкоємцем першої черги за законом у відповідності до ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 року), фактично прийняв спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_5, тому він успадкував незавершений будівництвом житловий будинок АДРЕСА_1 Сколівського району Львівської області, а відтак Корчинська сільська рада не вправі була виносити рішення №339 від 25.01.2008 року, рішення №758 від 08.04.2009 року попередньо не вилучивши спірну земельну ділянку і не внісши її до земель запасу Корчинської сільської ради.

            Твердження ОСОБА_2 та пояснення свідків ОСОБА_14,      ОСОБА_15, ОСОБА_16 та ОСОБА_17 про те, що на земельній ділянці, яка належить їй на праві власності не має ніякого незавершеного будівництва, спростовується  „Зведеним оціночним актом” виданим Стрийським МБТІ від 21.04.2009 року, згідно, якого по АДРЕСА_1 Сколівського району Львівської області знаходиться житловий будинок (незавершене будівництво 3% готовності). Наявність незавершеного будівництвом житлового будинку, також, стверджується і „Звітом про оцінку майна” від 28.02.2009 року, в якому вказано, що за адресою АДРЕСА_1, розташований незавершений будівництвом житловий будинок (фундамент 10,10м. х11,20м.).

Відповідно до ст.152 ЗК України   захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

З врахуванням вищевикладеного суд вважає, що рішення 1У сесії У демократичного скликання Корчинської сільської ради Сколівського району Львівської області № 339 від 25.01.2008 року та рішення ХХІ сесії У демократичного скликання Корчинської сільської ради Сколівського району Львівської області № 758 від 08.04.2009 року,  а також,  Державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 09 липня 2009 року видані ОСОБА_2 є незаконними.

Керуючись ст.ст.11,71,128,159,162,163,167 КАС України, ст.25, п.п.15,34 ч.1 ст.26, ч.ч.4,9 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року,  ст.ст.524,525,527,529,548,553  ЦК /в редакції 1963 року/ України,  ст.ст.141,149,152,158 Земельного кодексу України, суд,

                                             

   п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Корчинської сільської ради, ОСОБА_2, Управління деркомзему у Сколівському районі про визнання незаконними рішень та Державного акту на право власності на земельну ділянку задоволити.

Визнати незаконним рішення 1У сесії У демократичного скликання Корчинської сільської ради Сколівського району Львівської області № 339 від 25.01.2008 року.

Визнати незаконним рішення ХХІ сесії У демократичного скликання Корчинської сільської ради Сколівського району Львівської області № 758 від 08.04.2009 року.

 Визнати незаконним Державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 09 липня 2009 року виданий ОСОБА_2.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна  скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Сколівський районний суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.    

Суддя                                                                          Н. Гуменна

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація