Судове рішення #11812383

Справа №2-16103/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

26 серпня 2010 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючої судді Богуславської І.А., при секретарі Зал Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з даним позовом, зазначивши, що він має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 2 групи за захворюванням, пов’язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними. Законами України про державний бюджет України на певні роки встановлюється  прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Виходячи з положень ст. ст. 49, 50, ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, розмір його пенсії повинен перераховуватися, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для певної категорії осіб, а саме, осіб, які втратили працездатність. Просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати його провести перерахунок та виплатити основну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 31.05.2010 р.

Позивач у судове засідання не з’явився, надав суду письмову заяву із проханням розглянути справу у його відсутності, наполягав на задоволенні позову.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без представника УПФУ та заперечення, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи. Статтею 50 вказаного Закону передбачено, що особам, віднесеним до 1 категорії, щомісячна додаткова пенсія для інвалідів 2 групи становить 75% мінімальної пенсії за віком. Позивач вимагає встановлення йому пенсії, виходячи з мінімального розміру, який встановлено ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але ч. 3 цієї статті передбачено, що цей розмір застосовується виключно для визначення пенсій, призначених згідно з цим законом. Закони «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мають рівну юридичну силу, тому відсутні правові для застосовування норм, зазначених в першому, ігноруючи норми другого. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002р. «Про підвищення розміру пенсій і інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» розрахунок пенсій, призначених згідно з ч.4 ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобільської катастрофи» здійснюється з розміру розрахункової величини 19,91 грн., а з 01.09.2004р. – 22,30 грн. Таким чином, УПФУ не має законних підстав для проведення перерахунку основної та додаткової пенсії.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

               Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

               Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

ОСОБА_1 віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, є інвалідом 2 групи (а.с.7, 9).

У відповідності до вимог ст. 49 Закону України  ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії;  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону України  ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

    Пунктом 1 ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

    Згідно зі ст. 50 Закону України  ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в редакції до 01.01.2008 р. особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею ст. 67 цього Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України ?ро прожитковий мінімум ”, а також Законом України ?ро державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ”, згідно ст. 1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, якій відповідно до ст. 28 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, для позивача як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Відповідно до частини 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19 гривень 91 копійка, та 22 грн. 30 коп., що визначені Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1 (зі змінами, внесеними Постановою № 895 від 13 липня 2004 року), суд не приймає, оскільки ототожнювати порядок і розмір в силу різного правового навантаження цих значень неможливо. Якщо „порядок” відповідає на питання „як, яким чином”, то „розмір” – „скільки”.

  Посилання відповідача на відсутність та суперечливість законодавства суд не приймає з огляду на наступне.

Відповідно до ст.8 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права). Забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини.

Частиною 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону № 231-V від 05 жовтня 2006 року, закон чинний з 31.10.2006 року) передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму".

                   Таким чином, суд дійшов до висновку про задоволення вимог позивача в частині зобов’язання відповідача провести необхідні перерахунки та виплати з 31 травня 2010 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію по інвалідності в УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності ст. 49, 50, 54, ч. 3 ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у
відповідності до ст.82 ЦПК України звільнити його від сплати судових витрат на користь
держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 15, 212-215 ЦПК України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, Конституцією України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.  

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 31.05.2010 р. по 2 групі інвалідності у відповідності до ст. 49, ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя провести такий перерахунок основної пенсій - 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії - 75 процентів мінімальної пенсії за віком по 2 групі інвалідності ОСОБА_1 з 31.05.2010 р. відповідно до ст. 49, ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також з урахуванням фактично отриманих сум.  

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м.Маріуполя протягом десяти днів з дня його проголошення.

                                       

Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація