Судове рішення #11810887

             Справа № 2- 298 /2010 рік.

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м      У к р а ї н и

20 серпня  2010  року                                                                             м.Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

 в складі: головуючого-судді         Лошак О.О.

з участю секретаря                          Макар С.В.

позивачки                                         ОСОБА_1

відповідача                                       ОСОБА_2

розглянувши у відкритому   судовому засіданні  в залі суду в  місті Рогатині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, додаткових витрат на дитину, утримання на дружину, яка здійснює догляд за дитиною, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася із позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, додаткових витрат на дитину, коштів на  утримання позивачки.

    У   судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю та пояснила, що з 22 вересня 2008 року перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2. Від спільного проживання в шлюбі в них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дочка  ОСОБА_3, яка проживає разом з нею та перебуває на її утриманні та вихованні. Вони з відповідачем припинили спільне проживання. ОСОБА_2 добровільно коштів на утримання дитини не надає, зовсім не цікавиться дитиною, не спілкується з нею. Дитина з двохтижневого віку страждає захворюванням - гемангіомою правої половини обличчя та потилиці із ділянками звиразкування, знаходиться на обліку в Західно-Українському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Дитина потребує постійного лікування, повноцінного харчування, консультативного обстеження. Вона займається вихованням і утриманням дитини, позбавлена можливості працювати, а тому має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років. Добровільно надавати утримання дитині та сплачувати  половину коштів, витрачених на лікування дитини відповідач відмовився. Просила позов задовольнити,  стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання дитини в розмірі 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, по 300 гривень додаткових витрат на лікування дочки щомісячно і по 300 гривень щомісячно на її утримання.    

Відповідач позов визнав  частково та пояснив, що дійсно він є батьком ОСОБА_3. На утримання дочки згідний сплачувати аліменти в твердій грошовій сумі в розмірі по 150 гривень щомісячно. Йому відомо, що  дитина з народження хворіє,  потребує постійного  лікування. Зобов’язується сплачувати додаткові витрати по 100 гривень щомісячно на лікування дочки. Він не працює, його прибуток носить мінливий характер, а тому він не спроможний надавати утримання дружині. Просив позов задовольнити частково в сумі по 150 гривень щомісячно на утримання дочки, по  100 гривень додаткових витрат щомісячно на лікування дочки. В задоволенні решти позовних вимог просив відмовити.

Заслухавши пояснення сторін,  дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з свідоцтва про одруження серія НОМЕР_1, виданого виконавчим комітетом Сівко-Войнилівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області 22 вересня 2010 року  у виконавчому комітеті Сівко-Войнилівської сільської ради було зареєстровано шлюб між сторонами по справі ОСОБА_2 і ОСОБА_1 (а.с.5).

    Як вбачається із свідоцтва про народження серія НОМЕР_2, виданого виконавчим комітетом Підгородянської сільської ради Рогатинського району, ОСОБА_3 народилася  ІНФОРМАЦІЯ_1. Батьки дитини – ОСОБА_2 і ОСОБА_1 (а.с.6).

    Факт проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з матір’ю ОСОБА_1 підтверджується довідкою, виданою виконавчим комітетом Підгородянської сільської ради №211 від 18 травня 2010 року, актом обстеження матеріально-побутових умов від 01 липня 2010 року (а.с.8,17).

    Як вбачається з довідки від 21 травня 2010 року, виданої Львівською обласною дитячою спеціалізованою клінічною лікарнею ОСОБА_3 з двохмісячного віку знаходиться на амбулаторному лікуванні в Західно-Українському спеціалізованому дитячому медичному центрі. (а.с.7).

    Відповідно до виписки і  історії хвороби №6603/2010, виданої Івано-Франківською обласною дитячою клінічною лікарнею 01 липня 2010 року №1538,  ОСОБА_3 знаходилася на лікуванні  в хірургічному відділенні ОДКЛ з приводу обширної гемангіоми обличчя. Хворіє з двохтижневого віку, знаходиться на амбулаторному лікуванні і спостереженні в Західно-Українському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Гемангіома збільшується і не піддається лікуванню. Стан дитини середньо-важкий. Основний діагноз – обширна гемангіома обличчя та волосистої ділянки голови справа із ділянками звиразкування. Супутній – дефіцитна анемія важкого ступеня. Лікування:дієта, актиферин, ентерожермін, панкреатин, преднізолон. Рекомендовано - диспансерне спостереження  дитячого хірурга, продовження гормонотерапії, консультація в інституті «Охматдит» в м.Києві, нагляд педіатра та гематолога (а.с.38).

    Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Сівко-Войнилівської сільської ради ОСОБА_2 з 25 червня 2005 року не працює. Зареєстрований і проживає в с.Сівка-Войнилівська Калуського району Івано-Франківської області. (а.с.27,29).

    За статтею 84 Сімейного кодексу України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років.

У декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року (принцип 6), проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона має, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно ст.180 Сімейного кодексу України обов’язок надавати утримання неповнолітнім дітям, які не досягли 18 років, покладається рівною мірою на обох батьків. Неповнолітні діти не здатні самі здобувати кошти для існування. Обов’язок батьків  утримувати своїх дітей виникає з моменту народження дитини і зберігається до досягнення нею повноліття. Обов’язок утримувати дітей – моральний обов’язок і найважливіший правовий обов’язок їх батьків. Батьки зобов’язані  піклуватися  про фізичний і духовний розвиток дитини, її  навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: забезпечувати необхідне харчування, медичний догляд, лікування дитини, що є важливою складовою  виховання та необхідне для нормального самоусвідомлення дитини.

Статтею 184 Сімейного кодексу України встановлено, що якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

При визначенні розміру аліментів в твердій грошовій сумі суд враховує  відповідно до вимог ст.182 Сімейного кодексу України обставини, що мають істотне значення для визначення  твердої грошової суми на утримання дитини, а саме  матеріальне становище сторін по справі, стан здоров’я відповідача,  відсутність у відповідача   інших утриманців. ОСОБА_2 є молодою працездатною особою і спроможний платити аліменти як на утримання дочки так і дружини.

Відповідно до ст.185 Сімейного кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, зобов’язаний брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами. Закон передбачає разове, періодичне або постійне покриття додаткових витрат на дитину.

    Пленум Верховного суду України в п.18 постанови «Про застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ про батьківство, материнство і стягнення аліментів» від 15.05.2006 року №3 виходить з того, що до участі у додаткових витратах на утримання дітей, викликаних особливими обставинами, можуть притягтися лише батьки. У цих випадках йде мова про фактично понесені або передбачувані витрати. Тому вони повинні визначатися в твердій грошовій сумі.

    Оскільки дитина потребує подальшого лікування та посиленого вітамінного харчування, що  підтверджується висновком засідання лікарської консультативної комісії №5/293, випискою з історії хвороби №6603/10, виданої Івано-Франківською обласною дитячою клінічною лікарнею, постійного спостереження дитячого хірурга, продовження гормонотерапії, консультації в інституті «ОХМАТДИТ» м.Києва позовна вимога про щомісячне стягнення додаткових витрат на дитину в твердій грошовій сумі підлягає до задоволення. При визначенні  щомісячних додаткових витрат суд враховує  обставини, що мають істотне значення для визначення  твердої щомісячної суми додаткових витрат на дитину, пов’язаних  з особливими обставинами, а саме захворюванням дитини, матеріальним становищем позивача, яка не працює, здійснює догляд за дитиною, станом здоров’я відповідача, його матеріальним становищем, відсутністю у ОСОБА_2  інших утриманців.

Розмір додаткових витрат на дитину позивачем у справі  документально не підтверджений, однак вимоги позивачки ґрунтується на діючому законодавстві, доказах доданих до матеріалів справи – копії рецептів, талонів на прийом до лікаря (без визначеної  вартості понесених витрат) (а.с.18-19,30-37). Зі слів позивача розмір витрат на лікування дитини коливається в межах 500-600 гривень на місяць.

При таких обставинах суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до вимог статті 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

На підставі викладеного та ст.ст.84-86,180,184, 185 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст.88, 209, 213, 215, 223 ЦПК України, суд, —

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягувати з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця та жителя с.Сівка-Войнилівська Калуського району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженки та жительки с.Підгороддя Рогатинського району Івано-Франківської області на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти в твердій грошовій сумі по 300 гривень щомісячно.

Стягнення аліментів розпочати з 25 травня 2010 року  і проводити до досягнення дитиною повноліття.

Стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1  додаткові витрати на утримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1  року  в твердій грошовій сумі по 200 гривень щомісячно.

Стягнення щомісячних додаткових витрат розпочати з часу набрання рішенням суду законної сили і проводити до часу одужання дитини.

Стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1  на її утримання по 100 гривень  щомісячно.

Стягнення щомісячного утримання на ОСОБА_1 розпочати з часу набрання рішенням суду законної сили і проводити до досягнення  ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 – 6 (шестирічного) віку.

    Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави  51 гривню судового збору та 120 гривень 00 копійок витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді.

    В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Роз’яснити сторонам по справі, що відповідно до вимог ч.1 ст.192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника аліментів або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

Роз’яснити сторонам по справі, що у випадку зміни особливих обставин, на яких ґрунтувалося рішення суду про стягнення додаткових витрат на дитину, кожна із сторін вправі звернутися до суду з відповідною вимогою – збільшення або зменшення суми додаткових витрат.

    Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області через Рогатинський районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Головуючий:                                                                                                Лошак О.О.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація