справа № 2-А- 1217/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2010 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суд м. Житомира Слюсарчук Н.Ф, розглянувши одноособово в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира про визнання дій неправомірними та стягненні невиплаченої пенсії та щомісячної додаткової пенсії,-
встановив:
07 жовтня 2010 року позивач звернулася з вказаним позовом до суду, у якому просить визнати неправомірною бездіяльність відповідача у нездійсненні йому перерахунку пенсії відповідно до розмірів, визначених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стягнути з відповідача основну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком в сумі 170573 грн. 57 коп, з урахуванням проведених виплат. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом ІІ групи, пов'язаної з наслідками аварії на ЧАЕС, а тому відповідно до Закону має право на пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідачем в порушення норм Закону, Конституції України, вказані виплати проводились у значно меншому розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України, що призвело до порушення її прав на належне соціальне забезпечення.
Суд розглянув справу без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач надіслав заперечення проти позову.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, судом встановлено наступне
Судом встановлено, що позивач є особою, який постраждала від Чорнобильської катастрофи категорія 1, та інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на ЧАЕС, що підтверджено відповідним посвідченням та вкладкою до нього (а.с. 15), довідкою МСЕ (а.с. 16). Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира, де їй призначено основну та додаткову пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, остання позивачу нарахована та виплачувалась у спірний період часу з врахуванням обмежень, встановлених Постановами Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" від 16.07.2008 року № 654 у значно менших сумах, що не відповідають розмірам, встановлених Законом. Вказані обставини підтверджені письмовими матеріалами справи (а.с.7- 11) і визнані відповідачами у письмових запереченнях.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема соціального захисту потерпілого населення, визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-Х11 " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно зі статтею 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Відповідно до статті 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України, що знайшло підтвердження у рішенні Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року № 17-рп/2002, частина 2 пункту 1 якого зазначає: "Верховна Рада України за своєю природою є представницьким органом державної влади і здійснює законодавчу владу. Визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони".
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» гарантує соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи і встановлює для них гарантії, пільги та компенсації.
Так, частина 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Дія вищезазначених норм Законів зупинялася на 2008 рік Законом України «Внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 року в частині визначених розмірів пенсій та надбавок, однак рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 ці зміни визнані неконституційними. Тобто, починаючи з 22.05.2008 року дія статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була відновлена і відповідач, не маючи будь-яких обмежень з 22.05.2008 року, у 2009-2010 роках, зобов’язаний був здійснювати відповідні нарахування згідно з вимогами та у розмірах, встановлених цим Законом, а не постановами Кабінету Міністрів України, які є підзаконними нормативно-правовими актами та такими, що звужують обсяг прав позивача.
У 2006-2007 роках дія статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не зупинялася та не змінювалася, а тому здійснюючи виплати у цей період відповідно до постанови КМУ, відповідач також порушив принцип верховенства права, який передбачає, що Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з ч. 4 ст. 19 Конституції у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Згідно ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативним актом, а у разі виникнення колізії між її нормами та нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , застосуванню підлягають положення останнього.
Таким чином, відповідач зобов'язаний був у спірний період часу, починаючи з 01.011.2006 року, нараховувати та виплачувати позивачу щомісячну основну та додаткову пенсію відповідно до розмірів, встановлених ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" кратним мінімальній пенсії за віком. Проте, всупереч викладеному, здійснював виплату допомоги позивачу відповідно постанови Кабінету Міністрів України у значно менших розмірах і, як наслідок, відбулось звуження права позивача на отримання соціальних виплат у розмірах, визначених законом.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що відсутнє бюджетне фінансування для задоволення вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що стало причиною його не виконання, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів та базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").
Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму законом України «Про Державний бюджет України на 2006» було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність із 1 січня — 350грн., з 1 квітня — 359 грн., з 1 жовтня — 366 гривні. Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність із 1 січня — 380грн., з 1 квітня — 406грн., з 1 жовтня — 411 гривні. Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність із 1 січня — 470грн., з 1 квітня — 481грн., з 1 липня — 482грн, з 1 жовтня — 498 гривні. Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність з 1 листопада 2009 р. – 573 гривні. Відповідно до Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» за №1646-VI встановлено з 1 січня 2010 року - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня — 723 гривень, з 1 грудня — 734 гривень.
Таким чином, загальна сума заборгованості з 01.11.2006 року по день подання заяви до суду становить – 170573 грн. 57 коп, відповідно до наданих нижче розрахунків з вирахуванням вже сплаченої ПФУ пенсії на підставі наданих довідок:
(з 1 листопада 2006 року : 0,75* 366 = 274,50 грн.; 8*366 = 2928 грн.; 3202,50 – 414, 93 = 2787 грн. 57 коп.
3202,50 – 414,93 = 2787 грн. 57 коп. ( грудень )
з 1 січня 2007 року: 0,75*380 = 285грн.; 8*380 = 3040 грн.; 3325 – 430,8 = 2894 грн. 20 коп .; 2894, 20* 2 ( лютий, березень ) = 5788 грн. 40 коп.
з 1 квітня 2007 року: 0,75*406 = 304,50 грн.; 8*406 = 3248 грн.; 3552,50 – 459,19 = 3093 грн. 31 коп. ; 3093,31 * 3 ( травень, червень, липень) = 9279 грн. 93 коп. ;
3552,50 – 470,56 = 3081 грн. 94 коп .( серпень)
3552,50 – 476,24 = 2484, 17 грн. ( вересень)
з 1 жовтня 2007 року: 0,75*411 = 308,25 грн.; 8*411 = 3288 грн.; 3596,25 – 481,56 = 3114 грн. 69 коп.;
3596,25 – 493,89 = 3102 грн. 36 коп. ( листопад )
3596,25 – 506,63 = 3089 грн. 62 коп. ( грудень )
з 1 січня 2008 року: 0,75*470=325,50 грн.; 8*470=3760 грн.; 4085,50 – 658,0 = 3427 грн. 50 коп .; 3427,5 * 2 ( лютий, березень) = 6855 грн.
з 1 квітня 2008 року: 0,75*481=360,75 грн.; 8*481=3848 грн.; 4208,75 – 673,4 = 3535 грн. 35 коп .;
4208,75 - 674,30 = 3534 грн. 45 коп. ( травень )
4208, 75 – 676,20 = 3532 грн. 55 коп. ( червень )
з 1 липня 2008 року: 0,75*482 = 361,50 грн.; 8*482 = 3856 грн.; 4217,50 – 751,4 = 3466 грн. 10 коп.; 3466, 1 * 2( серпень, вересень ) = 6932 грн. 20 коп.
з 1 жовтня 2008 року: 0,75*498 = 373,50 грн.; 8*498 = 3984 грн.; 4357,50 – 754,6 = 3602 грн. 90 коп.; 3602, 9* 2 ( листопад, грудень ) = 7205 грн. 80 коп.
з 1 січня 2009 року: 0,75*498 = 373,50 грн.; 8*498 = 3984 грн.; 4357,50 – 754,6 грн. = 3602 грн. 90 коп.; 3602,90 * 2 = 7205 грн. 80 коп. (лютий, березень)
4357,50 – 762,1 = 3595 грн. 40 коп.; 3595,4 * 2 = 7190 грн. 80 коп. ( травень, червень );
4357,50 – 768,8 = 3588 грн. 20 коп. ( липень)
4357,50 – 768,8 = 3588 грн. 20 коп. ( серпень)
4357,50 – 768,8 = 3588 грн. 20 коп. ( вересень )
4357,50 – 783,0 = 3574 грн. 50 коп. ( жовтень )
з 1 листопада 2009 року: 0,75*573 = 429,75 грн.; 8*573 = 4584 грн.; 5013, 75 – 798,0 = 4215 грн. 75 коп.
5013, 75 – 798,0 = 4215 грн. 75 коп. ( грудень )
з 1 січня 2010 року: 0,75*695 = 521,21 грн.; 8* 695 = 5560 грн.; 6081,21 – 813,0 = 5268 грн. 21 коп. ; 5268,21 * 2 = 10536 грн. 42 коп. ( лютий, березень )
з 1 квітня 2010 року : 0,75*706 = 529,50 грн.; 8*706 = 5648 грн.; 6177,5 – 826,41 = 5351 грн. 09 коп.; 5351,09 *2 = 10702 грн. 18 коп . ( травень, червень )
з 1 липня 2010 року : 0,75*709 = 531,75 грн.; 8*709 = 5672 грн.; 6203,75 – 826,47 = 5377 грн. 28 коп.
6203,75 – 826,47 = 5377 грн. 28 коп. ( серпень ).
Частиною другою ст..87 ЗУ № 1788-XII від 5 листопада 1991 р. «Про пенсійне забезпечення» визначено, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи протиправність таких дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд, вважає, що пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня передбачене статтею 48 Конституції України, тому право на соціальний захист не може бути обмежене і строк позовної давності на соціальні виплати не поширюється. Однак, суд поновлює позивачу строк звернення до суду по поважним причинам, оскільки остання за станом здоров’я не мала можливості своєчасно займатися оформленням документів.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , ст.ст. 8,9,11,71, 86,94, 102, 160–163, 167, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира щодо виплати ОСОБА_2 щомісячної основної та додаткової пенсії у розмірах менших, ніж визначено ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира на користь ОСОБА_2 щомісячну основну пенсію, передбачену ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, передбачену ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.11.2006 року по 01.09.2010 року з урахуванням проведених виплат в сумі 170573 грн. 57 коп.
Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
- Номер: 6-а/338/2/19
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-1217/2010
- Суд: Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Слюсарчук Наталія Федорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.07.2019
- Дата етапу: 11.07.2019