Справа № 665/572/21
У Х В А Л А
іменем України
"15" вересня 2021 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі :
головуючої – судді Пилипенко І.О.,
за участю секретаря судового засідання Ткаченко Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 , діючи в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в якій просила суд встановити факт, що ОСОБА_1 постійно проживала на час відкриття спадщини із спадкодавцем ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування поданої заяви вказувала, що її померлий дід ОСОБА_5 був рідним бартом ОСОБА_6 , яка померла у 2005 році. Остання за життя зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті залишилася спадщина у виді земельної ділянки, площею 8.3828 га. Вказує, що померлий ОСОБА_7 на день своєї смерті проживав із заявником за однією адресою, а остання здійснювала за ним догляд. На даний час ОСОБА_1 має намір оформити спадщину, що залишилася після смерті ОСОБА_4 , тому необхідно встановити факт, що вона проживала з померлими на момент його смерті, у зв`язку з чим звернулася до суду з даною заявою.
Ухвалою від 23.04.2021 року заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження. Розгляд справи призначено в порядку окремого провадження з викликом осіб.
В ході судового розгляду справи ОСОБА_1 підтримала подану заяву та просила її задовольнити. Вказувала, що її рідний дідусь ОСОБА_5 мав сестру ОСОБА_5 , яка зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 . Так як на момент смерті останнього заявник проживала разом з ним, то є таким спадкоємцем що спадщину прийняла.
Представник заявника – ОСОБА_3 в судовому засіданні також підтримала вимоги ОСОБА_1 та просила їх задовольнити з підстав вказаних у заяві.
ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явилася, не повідомивши суд про причини неявки.
Суд дослідивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою, суд приходить до наступних висновків.
За змістом п.1 ст.6, ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР, ст.1 Першого протоколу до Конвенції кожен має право на розгляд його справи упродовж розумного строку судом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
У частині четвертій статті 315 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 205/2102/19-ц підкреслив, що справи про спадкування розглядається судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).
Таким чином, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.
Як встановлено судом, зокрема з інформації наданої на запит суду, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Сапогів Тернопільської області.
Згідно довідки Сапогівського старостинського округу №57/15 від 26.08.2021 року ОСОБА_4 прибув у с. Сапогів 17.05.2005 року де був зареєстрований у помешканні своєї племінниці ОСОБА_8 по АДРЕСА_2 . Вказані обставини також підтверджуються інформацією Чаплинської селищної ради від 17.06.2021 року за вих.. №218, з якої також вбачається, що ОСОБА_4 на момент своєї смерті проживав в Тернопільській області.
Згідно відомостей Чаплинської селищної ради від 01.09.2021 року вих.. №1492/02-19 заявник ОСОБА_1 в період з 1994 року по 2009 рік проживала разом зі своєю матір`ю та дідусем ОСОБА_5 .
Тобто встановлені судом обставини свідчать про те, що ОСОБА_4 помер в с. Сапогів Тернопільської області та на момент смерті був зареєстрований зі своєю племінницею ОСОБА_8 .
Таким чином подана ОСОБА_1 заява оспорює право інших осіб, на прийняття спадщини, тобто існує спір про право, що в силу ст. 315 ЦПК України є підставою для залишення поданої заяви без розгляду.
Як зазначено в роз`ясненнях Верховного суду України у листі від 01.01.2012, якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах.
Про правильність застосування даних норм права свідчить постанова Великої палати Верховного суду від 30.05.2018 у справі №761/16799/15-ц, провадження №14-139цс18.
Оскільки, вимога про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою пов`язана з необхідністю вирішення питання черговості спадкування майна після смерті ОСОБА_4 , та з`ясування кола спадкоємців які спадщину прийняли відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України, тобто вбачається спір про право, тому такий спір розглядається виключно у позовному провадженні, а тому суд вважає, що заяву необхідно залишити без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258-261, 293, 294, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою - залишити без розгляду.
Роз`яснити заявнику право подати позов на загальних підставах.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Херсонського апеляційного суду, шляхом подачі в 15-денний строк, з дня винесення ухвали, апеляційної скарги.
У відповідності до п.п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чаплинський районний суд.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги , ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Пилипенко
- Номер: 2-о/665/85/21
- Опис: про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 665/572/21
- Суд: Чаплинський районний суд Херсонської області
- Суддя: Пилипенко І. О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.04.2021
- Дата етапу: 31.05.2021