Справа № 2-1028/2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2010 року Покровський районний суд Дніпропетровської області
у складі головуючого судді: Лукінової К.С.
при секретарі: Приходько Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Покровське цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, суд, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Просить суд стягнути солідарно з відповідачів на користь ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» в особі філії «Дніпропетровське регіональне управління» заборгованості за кредитним договором в сумі 742421,95 грн. витрати на держмито в сумі 1700 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн.
Справу розглянуто відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України, у відсутності представника позивача, та відповідачки ОСОБА_1, які надіслали на адресу суду заяви з проханням справу розглянути за їх відсутності. Представник позивача позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити. Відповідачка ОСОБА_1 позовні вимоги визнає та проти їх задоволення не заперечує.
Справу розглянуто заочно відповідно до ст. 224 ЦПК України у відсутності відповідачки ОСОБА_2, яка не з’явилася в судове засідання не повідомивши причини неявки. Про час слухання справи судом була повідомлена належним чином.
Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25 травня 2007 р. між «Банком «Фінанси та Кредит», Товариством з обмеженою відповідальністю реорганізованого у публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 024/07-ФЛ/13. Згідно якого Банк надав ОСОБА_1 в тимчасове користування на умовах забезпеченості, поворотності, строковості, платності кредитні ресурси в сумі 150000,00 грн. з оплатою процентів по ставці 17% річних строком до 10.05.2022 р. (а.с. 6-8).
Для забезпечення виконання по кредитному договору між банком, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір поруки № 024/07/02/13 від 25.05.2007 року. (а.с. 13-14).
Згідно п.1.1. зазначеного договору поруки ОСОБА_2 поручилася відповідати перед банком у повному обсязі за своєчасне та повне виконання ОСОБА_1 зобов’язань по кредитному договору. (а.с. 13-14).
Згідно п. 2.1 Договору поруки в разі невиконання зобов’язань по кредитному договору відповідачі відповідають перед банком як солідарні боржники.
За умовами п.3.2 кредитного договору ОСОБА_1 зобов’язувалась повернути кредитні ресурси в строк до 10.05.2022 р. Однак ОСОБА_1 систематично не виконувала взяті на себе зобов’язання за кредитним договором: несвоєчасно та не в повному обсязі здійснювала погашення заборгованості, згідно п.3.4. кредитного договору передбачено банком вимагати дострокового повернення кредитних ресурсів, процентів та неустойки.
Станом на 16 вересня 2010 року борг по кредитному договору складає:
- заборгованість по кредиту – 149162,26 грн.
- заборгованість по відсоткам – 23610,52 грн.
- заборгованість по сплаті пені – 569649,17 грн.
Всього борг становить – 742421,95 грн.
На день розгляду справи судом ця сума позивачу відповідачами не сплачена і підлягає стягненню.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов'язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно ст. 612 ЦК України, прострочення боржника:
- Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
- Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
- Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
- Прострочення боржника не настає, якщо зобов'язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.
Згідно ст. 615 ЦК України, У разі порушення зобов'язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання. Внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов'язання або воно припиняється.
Відповідно до вимог ст. 624 ЦК України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків. Договором може бути встановлено обов'язок відшкодувати збитки лише в тій частині, в якій вони не покриті неустойкою. Договором може бути встановлено стягнення неустойки без права на відшкодування збитків або можливість за вибором кредитора стягнення неустойки чи відшкодування збитків.
Згідно ст. 625 ЦК України, відповідальність за порушення грошового зобов'язання:
- Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
- Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит)
позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Таким чином, з відповідачів необхідно стягнути на користь Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит» в особі філії «Дніпропетровське регіональне управління», як з солідарних боржників заборгованість за кредитним договором в сумі 742 421,95 грн.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, стягнути солідарно з відповідачів на Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит» в особі філії «Дніпропетровське регіональне управління» судові витрати у розмірі 1700,00 грн. судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 120,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 209, 218, 88 ЦПК України, та ст.ст. 526, 530, 610, 611, 612, 615, 624, 625, 1054 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позов Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як з солідарних боржників на користь Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит» в особі філії «Дніпропетровське регіональне управління» заборгованість за кредитним договором в сумі 742 421,95 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як з солідарних боржників на користь Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит» в особі філії «Дніпропетровське регіональне управління» судові витрати у розмірі 1700 грн. судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 120,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про перегляд заочного рішення.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі у 10 денний строк, з дня проголошення рішення, апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно:
04.11.2010 р.
Суддя К.С. Лукінова