Справа № 2-а-448/2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2010 р.
Менський районний суд
Чернігівської області
в складі:
головуючої – судді Савченко О.А.
при секретарі Маркеловій Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області про поновлення пропущеного строку звернення до суду та стягнення не отриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області про поновлення пропущеного строку звернення до суду та стягнення не отриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
У позові просить суд поновити строк звернення до суду з позовною заявою, визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області про стягнення не отриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни протиправною, зобов’язати провести перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2009 року по 01.11.2010 року у відповідності до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відноситься до категорії «діти війни». Статтею 6 зазначеного Закону передбачена виплата щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак у 2009-2010 роках допомога не виплачувалась.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, у судове засідання не з’явилися, надали суду заяви про можливість розгляду справи за їх відсутності.
За таких обставин, враховуючи заяви сторін, суд, дійшов висновку про можливість розгляду даної справи без участі позивачки та представника відповідача, за наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки в судове засідання сторін, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідачем до суду подано письмове заперечення, у якому він посилається на те, що на виплату даного підвищення до пенсії не визначено видатки держави, та не виділено відповідні кошти, і кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, а виплата зазначених надбавок здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази, суд прийшов до наступного.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-IV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач є дитиною війни, що підтверджується копією посвідчення № НОМЕР_1.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Таким чином, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни, підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюється відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачено обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та крім цього ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Відповідно до Закону України №1715-VI від 06.11.2009 року «Про внесення змін до Закону України», «Про державний бюджет України на 2009 рік» статтю 54 після частини першої доповнено новою частиною такого змісту: установити з 1 листопада 2009 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 701 гривня та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років-632 гривні; дітей віком від 6 до 18 років 776 гривень; працездатних осіб-744 гривні; осіб, які втратили працездатність 573 гривні. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Оскільки з 01 січня 2009 року і станом на 01.11.2010 року в законодавчому порядку обмеження щодо застосування ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не встановлювались то застосування відповідачем підвищення до пенсії позивачу, як «дитині війни» в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком є неправомірним і відповідно позовні вимоги є підставними та обґрунтованими.
Однак, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала не знайде підстав для поновлення строку.
Враховуючи відсутність доказів в матеріалах справи, які би свідчили про те, що позивач з поважних причин пропустив строк звернення до адміністративного суду, суд визнає причини пропуску позивачем строку звернення до суду не поважними і приходить до висновку про необхідність залишення позову в частині перерахування пенсії за період з 01.01.2009 року по 06.04.2010 року включно без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії починаючи з 07.04.2010 року по 01.11.2010 року, згідно законодавства України.
Органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Враховуючи те, що позивачка є дитиною війни, що підтверджується посвідченням виданим Управлінням праці та соціального захисту населення Менського району Чернігівської області, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання надбавки до пенсії.
Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством, не приймається судом до уваги, оскільки ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зважаючи на те, що здійснення перерахунку пенсії відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду України, а суд не вправі виконувати функції даного суб'єкта владних повноважень, то суд визнає необхідне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплатити щомісячне підвищення до пенсії, починаючи з 28.03.2010 року по 28.09.2010 року включно відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням норм ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та здійснити її виплату, прийнявши до уваги розмір фактично щомісячно виплаченої пенсії у вказані періоди та права на щомісячну виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
З огляду на вказане, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку що безпідставною є відмова відповідача на письмове звернення позивачки здійснити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», тому позов підлягає частковому задоволенню відповідно до норм діючого законодавства.
Керуючись п.п.1, 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.09.2010 року № 19-рп/2010, ч.2 ст.152 Конституції України, ст.1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-IV (із змінами та доповненнями), статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст. 158 – 161 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в поновленні пропущеного терміну звернення до суду з адміністративним позовом з 01.01.2009 року по 06.04.2010 року включно до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області – відмовити .
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.01.2009 року по 06.04.2010 року включно – залишити без розгляду .
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 07.04.2010 року по 01.11.2010 року включно – задовольнити .
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 07.04.2010 року по 01.11.2010 року включно.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Менського районного суду Чернігівської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.
Суддя О.А. Савченко