Справа № 2-5408\10
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2010 року Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Мицик Ю.С.
при секретарі - Дігтяр О.В.
розглянувши у відритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго» в особі структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1, являється споживачем електричної енергії, яку постачає АК «Київенерго» та власником особового рахунку АДРЕСА_1, проте з 2006 року не сплачує за фактичне щомісячне споживання електричної енергії кошти, внаслідок чого, станом на травень 2010 року утворилася заборгованість в розмірі 1155 грн. 78 коп.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Оскільки відповідач, належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи, не повідомила причини своєї неявки, суд, з дотриманням умов, передбачених ст. 224 ЦПК України, визнав їх як неповажні та провів заочний розгляд справи у її відсутність на підставі наявних у справі даних та доказів, відповідно до вимог ч. 4 ст. 169 ЦПК України, проти чого не заперечував представник позивача.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає встановленими наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач проживає в квартирі АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою форми № 3, виданою «Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Осокорки-Київ» від 25 березня 2010 року № 10 (а.с. 8).
За місцем проживання відповідача з 1 січня 1999 року було відкрито особовий рахунок одержувача електричної енергії № 14250109611 (а.с. 6).
За спожиту електроенергію відповідач не сплачувала і тому станом на травень 2010 року утворилася заборгованість в розмірі 1155 грн.78 коп.
Згідно із статтею 3 Закону України "Про електроенергетику" відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та нормативно-правовими актами. Так, взаємовідносини між громадянами (фізичними - споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками, в тому числі порядок укладання договорів та порядок розрахунків за спожиту електричну енергію, регулюються згідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357, зі змінами і доповненнями.
Вказані Правила обов'язкові для виконання всіма споживачами і енергопостачальниками незалежно від форм власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Згідно з ч. 4 ст. 4 ЦК України актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України.
Наявність взаємовідносин між сторонами, а, отже, і виникнення цивільних прав й обов'язків, підтверджується діями сторін: Позивач здійснює постачання електричної енергії до помешкання відповідача, а Відповідач має здійснювати оплату спожитої електроенергії.
Відповідно до п. п. 19, 21 Правил розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюється за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку. Знімання показань приладів обліку провадиться споживачами щомісяця. Енергопостачальник має право контролювати правильність знімання показань приладів обліку та оформлення платіжних документів споживачами. Таким чином, кількість спожитої енергії має щомісяця визначатися самостійно відповідачем за фактичними показаннями приладу обліку електроенергії. Вартість електроенергії визначається як добуток обсягу споживання електроенергії на тариф, що діяв у періоді, за який здійснюється оплата.
Згідно з п. 20 Правил розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду енергію вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" електропостачання за своїм функціональним призначенням відноситься до житлово-комунальних послуг, а відповідно до ч.3 ст. 20 даного Закону споживачі зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Також зазначений обов'язок закріплено п. 42 Правил, а саме: споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; вносити плату за спожиту енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку.
3гідно із п. 48 Правил споживач несе відповідальність за прострочення терміну внесення за електричну енергію.
Відповідно до п. 28 Правил у разі відсутності у споживача коштів на оплату заборгованості він повинен звернутися до енергопостачальника із заявою про складання графіка погашення заборгованості або відстрочення терміну оплати та надати, довідки, що підтверджують його неплатоспроможність. Крім того, пов'язані з цим питання регулюються Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" та Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2003 р. № 976 «Про затвердження порядку реструктуризації заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію». Відповідно до положень даних документів для реструктуризації заборгованості громадяни укладають з підприємствами – надавачами житлово-комунальних послуг договори про щомісячне рівномірне погашення реструктуризованої заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів за житлово-комунальні послуги. При цьому заборгованість громадян, які не уклали договір про реструктуризацію заборгованості, стягується за рішенням суду. Однак подібних звернень від відповідача не надходило.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем на адресу відповідача було направлено попередження про припинення постачання електроенергії, однак останнім не було вчинено жодних дій, які б свідчили про намір у добровільному порядку сплатити заборгованість (а.с. 7).
Станом на травень 2010 року заборгованість відповідача за спожиту електричну енергію становить 1155 грн.78 коп. з урахуванням проведених до цього часу оплат.
Згідно із ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому ст. ст. 526, 625 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Таким чином суд вважає, що відповідач порушив права позивача і вони підлягають захисту, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно ст. 88 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір та збір за інформаційно-технічне забезпечення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 179, 196, 209, 212-215, 224-228 ЦПК України, ст.ст. 526, 625, 714 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго» в особі структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго» заборгованість в розмірі 1 155 грн. 78 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго» судовий збір в розмірі 51 грн. та витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку шляхом подання до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: