Судове рішення #1173163
Справа № 22- 2678 / 2007 р

 

Справа № 22- 2678 / 2007 р.                       Головуючий у 1 інстанції Стиран В.В.

Категорія 21                                                 Доповідач Жданова B.C.

 

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

16 березня 2007 року

Апеляційний суд Донецької області у складі:

Головуючої Ювченко Л.П.

Суддів : Жданової B.C., Азевича В.Б.

При секретарі: Тума О.В.

За участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача АрхіносД.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі м. Горлівки на рішення Калінінського районного суду м. Горлівки від 17.01.2007 р. по справі за позовом ОСОБА_1до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально- маіському районі м. Горлівки про стягнення моральної шкоди,-

 

ВСТАНОВИВ:

 

Відповідач Виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нащасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі м. Горлівки просить скасувати рішення Калінінського районного суду м. Горлівки від 17.01.2007 p., яким частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_1, на користь якого з відповідача у зв"язку з ушкодженням здоров"я стягнуто моральну шкоду у розмірі 15000 грн. Просить ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у стягненні моральної шкоди .

В обгрунтування своїх вимог відповідач посилається на те, що відповідно до п. 22 ст. 71 Закону України „ Про державний бюджет України на 2007 рік" дія норм Закону України „ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" зупинена в частині стягнення моральної шкоди. Відповідач вважає, що на час розгляду справи у суда першої інстанції не було правових підстав застосовувати норму Закону, дія якої була зупинена.

При розгляді справи судом встановлено, що позивач продовж довгого часу працював на шахта в підземних умовах у зв"язку з чим отримав професійне захворювання - хронічний бронхіт. Висновком МСЕК від 10.10.2003 р. встановлено втрату 40% професійної працездатності, а при повторному огляді у МСЕК 24.10.2005 р. встановлено втрату 50 % професійної працездатності. . Задовольняючи позов, суд виходив з того, що наявність професійного захворювання вимагає від позивача докладання додаткових зусиль для організації життєвих стосунків, що відповідно до ст. ст. 21,28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності ,, є підставою для стягнення моральної шкоди.

Заслухавши доповідь судді апеляційної інстаїці, пояснення сторін ,дослідивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи апеляційної скарги , апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню , а рішення скасуванню з таких підстав.

 

2

Відповідно до ст. 309 п.4 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що згідно висновку МСЕК від 18.10.2006 р. позивачеві вперше було встановлено втрату працездатності у розмірі 40 % у зв"язку з професійним захворюванням на хронічний бронхіт, а висновком МСЕК від 24.10.2005 р. встановлено втрату професійної працездатності у розмірі 50% . Суд прийшов до висновку, що позивач у зв"язку з ушкодженням здоров"я має право на відшкодування моральної шкоди.

Заперечуючи проти позову, відповідач посилався на те, що згідно п. 22 ст. 71 закону України „ Про державний бюджет України на 2007 рік" зупинено дію абзацу четвертого ст 1, п.п. "є" п.1 ч 1 ст. 21 ч.3 ст.28 та ч.3 ст. 34 Закону України „ Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в частині відшкодування моральної шкоди.

Відповідно до ст. ст. 213,214 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Під час ухвалення рішення суд вирішує які правовідносини склалися між сторонами та яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

1 січня 2007 р. набрав чинності закон України „ Про державний бюджет України у 2007 році, п.22 ст. 71 розділ У1 „ Особливих положень" якого зупинив дію норм закону України „ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в частині відшкодування моральної шкоди застрахованим і членам їх сімей незалежно від часу настання страхового випадку.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що  на час розгляду справи дія норм Закону, який передбачає стягнення моральної шкоди у зв"язку з ушкодженням здоров"я, була  зупинена. Зупинення дії Закону не дає підстав для його застосування, але суд першої інстанції не звернув на це уваги і частково задовольнив вказаний позов.

За таких обставин колегія суддів визнає, що при вирішенні справи судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, а тому ухвалене судом рушення підлягає скасуванню з постановлениям нового рішення про відмову в задоволенні позову на підставі п.22 ст. 71 Закону України „ Про державний бюджет України на 2007 рік".

Таким чином апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 307, 309 ч.1 , 313, 316  ЦПК України , апеляційний суд,-

 

ВИРІШИВ   :

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещастних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі м. Горлівки задовольнити .

Рішення Калінінського районного  суду від   17.01.2007 р. скасувати.

Відмовити позивачу ОСОБА_1в задоволенні заявленого позову до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у Центрально-міському районі м. Горівки   про стягнення моральної шкоди.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяуів.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація