УКРАЇНА
ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-а-52/10р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2010 року м. Теплодар
Суддя Теплодарського міського суду Одеської області Шумейко М.Т. розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання протиправними та незаконними дій суб’єкта владних повноважень та стягнення і зобов’язання призначити перерахувати та виплатити пенсію,
В С Т А Н О В И В:
11 жовтня 2010 року позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ у Біляївському районі Одеської області, в якому просить визнати протиправними та незаконними дії УПФУ у Біляївському районі Одеської області щодо відмови позивачу в перерахунку щомісячної додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю згідно ст. 50, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та державної (основної) пенсії згідно ч. 4 ст.54, ч. 3 ст.67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29 червня 2010 року, та стягнути на користь ОСОБА_1 з УПФУ у Біляївському районі Одеської області недоотримані кошти по щомісячній додатковій пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю згідно ст. 50, ч. 3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26 червня 2010 року по 01 листопада 2010року, та стягнути на користь ОСОБА_1 з УПФУ у Біляївському районі Одеської області недоотримані кошти по державній (основній) пенсії згідно ч. 4 ст.54, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26 червня 2010 року по 01 листопада 2010 року, зобов'язати УПФУ у Біляївському районі Одеської області призначити, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 по II групі інвалідності, щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 75 процентів мінімальної пенсії за віком та державну (основну) пенсію згідно ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26 червня 2010 року довічно згідно довідки до акту огляду Обласної МСЕК№ 1 Сер. МСЕ № 073892 від 28 січня 2004 року.
Представник відповідача подав до суду, належним чином оформлене заперечення, у якому зазначив, що абзац перший частини першої статті 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством. Частина третя цієї ж статті передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених відповідно до цього Закону, для перерахунків або підвищень пенсій він не застосовується. Пенсійний фонд України діє на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України", здійснює свої повноваження на підставі п.15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Пункт 9 Положення "Про Пенсійний фонд України" передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів УПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Враховуючи, що ЗУ ""Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що фінансування виплат по даному Закону проводиться з Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, то отже для стягнення з коштів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави та будь-яких порушень з боку органів Пенсійного фонду України не вбачається. Зі свого боку, Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області виконало свої повноваження, передбачені діючим законодавством і тому не несе обов'язків перед позивачем по заявленому позові. Законно обґрунтованих підстав для перерахунку пенсії по заявленому позову позивача немає. При призначенні пенсії та визначенні її розміру управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі керувалося діючим в Україні пенсійним законодавством, тому просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 зазначеного Закону, особам, віднесеним до категорії І, які є інвалідами II групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а обчислення і призначення пенсій по інвалідності проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» № 966-ІV передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, допомоги по безробіттю та інше виходячи з вимог Конституції та Законів України. Таким чином, вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується і до положень Закону № 796-12, оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено. Отже, у такому ж розмірі мінімальної пенсії за віком підлягає нарахування позивачу пенсії по інвалідності у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, згідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткова пенсія відповідно ст. 50 Закону у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Законом України № 796-12 та ніякими іншими правовими актами не надано повноважень Кабінету Міністрів України змінювати, зменшувати вказані розмірі пенсій по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю для інвалідів II групи, визначені ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України № 796-12. До того ж Постановою КМ України від 30.05.1997 р. № 523 був визначений розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи, для інвалідів II групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. При цьому згідно норми ч.4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. У зв’язку з цим підлягає задоволенню вимога позивача щодо перерахунку йому пенсії з 01.07.2010 року.
Відповідно до ст. 3, 8, 19, 22, 46 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави і держава відповідає перед людиною за свою діяльність; органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; громадяни мають право на соціальний захист; права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, з незалежних від них обставин, та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом Законності та застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи з викладеного, необхідно застосувати положення Закону №796-12, а не Постанови КМ України, на які посилається відповідач. Також посилання відповідача на те, що використання коштів з Бюджету УПФУ проводиться виключно за призначенням відповідно до чіткого переліку напрямків, затверджених Положенням „Про Пенсійний фонд України” і вилученню не підлягають, не може бути підставою для невиконання державою своїх обов’язків та порушення прав своїх громадян, передбачених Конституцією та Законами України.
Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993р. №7-93 відповідач звільняється від виплати судового збору.
Згідно ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
На підставі викладеного, вважаю, що позов є обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню частково, оскільки обов’язок щодо виплати спірних сум покладений саме на відповідача і стягнення недоплачених пенсій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи повинні здійснюватися з рахунків відповідача, оскільки суд не уповноважений перераховувати кошти замість органу, на який такі повноваження покладенні законодавством, також неможливо прийняти до уваги посилання відповідача про відсутність коштів щодо забезпечення вищезазначеної виплати передбаченою у відповідних законом розмірах, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на основну причину невиконання своїх зобов’язань, які встановлені ст. 46 Конституції України щодо права громадян на соціальний захист, та вважаю за необхідне, визнати дії відповідача у відмові в перерахунку пенсій протиправними, та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити недоотриману пенсію, відповідно ст.ст. 50, 54 ч. 3 ст. 63 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII з урахуванням мінімального розміру пенсії визначеної за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в іншій частині позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII , Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік», ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993р. №7-93, ст.ст. 9, 158-163, 183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання протиправними та незаконними дій суб’єкта владних повноважень та стягнення і зобов’язання призначити перерахувати та виплатити пенсію – задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області у відмові в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно ст.ст. 50,54 ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” – протиправними.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по 2 групі інвалідності у розмірі, встановленому ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” – 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі, встановленому ст. 50, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” – 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням мінімального розміру пенсії визначеної за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за період з 01 липня 2010 року по 01 листопада 2010 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Теплодарський міський суд Одеської області в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови, шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: (підпис)
Копія вірно.
Суддя:
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-52/10
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Шумейко Микола Трохимович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.09.2015
- Дата етапу: 15.09.2015
- Номер: 2-а-52/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-52/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Шумейко Микола Трохимович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.09.2015
- Дата етапу: 16.09.2015
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-52/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Шумейко Микола Трохимович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.02.2016
- Дата етапу: 01.02.2016
- Номер: 2-а-52/10
- Опис: про уточнення списку виборців
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-52/10
- Суд: Солонянський районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Шумейко Микола Трохимович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.10.2017
- Дата етапу: 06.10.2017
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-52/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Шумейко Микола Трохимович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.01.2010
- Дата етапу: 24.02.2010
- Номер: 2-а-52/10
- Опис: про визнання постанови в справі про адмін правопорушення незаконною та скасувати її
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-52/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Шумейко Микола Трохимович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.07.2010
- Дата етапу: 10.08.2010