Справа № 2-4279/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2010 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого - судді Куковенкова С.В.
при секретарі – Куліковій В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Олександрійської міської ради про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду з вказаним позовом, який мотивують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх двоюрідний брат – ОСОБА_3. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається житлового будинку АДРЕСА_1 з відповідними надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, банківських вкладів з відповідними відсотками та компенсаціями які знаходяться на зберіганні в Олександрійському відділенні № 3070 Ощадбанку України на рахунках № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 та автомобіля марки VOLKSWAGEN Рassat - 1990 року випуску, білого кольору, кузов НОМЕР_4, державний реєстраційний № НОМЕР_1.
Зазначений автомобіль належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_5 від 29 квітня 2003 року.
Зазначений житловий будинок належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11 січня 1989 року, посвідченого нотаріально по реєстру за № 2-98 та зареєстрованого в Олександрійському МБТІ в реєстрі за № 1646/6 від 11 січня 1989 року.
Відповідно до ст. 1265 ЦК України, право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення, тобто вони мають право на спадкування за законом, оскільки є двоюрідними сестрами померлого, тобто третього ступеня споріднення з спадкодавцем. Інших спадкоємців на зазначене спадкове майно немає.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, вони подали заяви до державної нотаріальної контори для видачі їм свідоцтв про право на спадщину за законом. Але нотаріус відмовив у видачі свідоцтв про право на спадщину, обґрунтовуючи це тим, що для цього їм необхідно документально підтвердити факт родинних відносин з померлим – ОСОБА_3. В даний час документально підтвердити цей факт неможливо, тому що актовий запис про народження матері спадкодавця не зберігся, що підтверджується відповідними відповідями з РАЦів.
Зазначають, що факт того, що їх батько – ОСОБА_5 (померлий ІНФОРМАЦІЯ_2) був рідним братом матері спадкодавця - ОСОБА_6 (померлої в ІНФОРМАЦІЯ_3), підтверджується тим, що в свідоцтві про народження їх батька, призвіще його «ОСОБА_5» ім’я «ОСОБА_5» по-батькові «ОСОБА_5», а у графі про батьків вказано призвіще його батька «ОСОБА_5» ім’я «ОСОБА_5» по-батькові «ОСОБА_5», у свідоцтві про одруження матері померлого двоюрідного брата її дівоче призвіще вказане як «ОСОБА_5» ім’я «ОСОБА_6» а по-батькові «ОСОБА_6», що підтверджує, що їх батько був її рідним братом.
Ними також було зроблено запит до головного управління юстиції України у Донецькій області, в Єнакіївське міське управління юстиції відділу РАЦС, про надання копії свідоцтва про народження ОСОБА_6, але актовий запис про народження в архівному відділу не знайдено. Також вони зверталися з аналогічним запитом до головного управління юстиції у Кіровоградській області, в Олександрійське міськрайонне управління юстиції , відділу РАЦС по м. Олександрія, але за результатами перевірки книг реєстрації народжень за період з 1934 по 1940 роки актовий запис про народження ОСОБА_7 не було складено.
Факт родинних відносин також можуть підтвердити свідки.
Враховуючі зазначені обставини, вони вимушені звернутися до суду з позовом про встановлення факту родинних відносин з спадкодавцем та визнання за ними права власності на вказане спадкове майно.
В судовому засіданні представник позивачів підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, допитавши свідка ОСОБА_8, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивачів підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Олександрії помер ОСОБА_3. Факт родинних відносин позивачів та померлого в судовому засіданні підтверджено поясненнями свідка ОСОБА_8, яка пояснила, що вона є троюрідною сестрою померлого, а позивачі є двоюрідними сестрами, тому що їх батько та матір померлого були між собою рідним братом та сестрою.
Крім цього, в свідоцтві про народження батька позивачів, його пізвище зазначене як «ОСОБА_5», ім’я «ОСОБА_5», по-батькові «ОСОБА_5», а у графі відомості про батьків вказано прізвище його батька - «ОСОБА_5» ім’я «ОСОБА_5» по-батькові «ОСОБА_5», у свідоцтві про одруження матері померлого ОСОБА_3 її дівоче прізвище вказане як «ОСОБА_5» ім’я «ОСОБА_6», по-батькові «ОСОБА_6», що також підтверджує, що ОСОБА_5 був рідним братом ОСОБА_6.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, протягом шести місяців з дня відкриття спадщини позивачі прийняли спадщину, подавши заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Нотаріусом відмовлено позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину та рекомендував звернутися до суду, для встановлення факту родинних відносин.
По наслідках розгляду справи, суд вважає встановленим факт родинних відносин між позивачами та померлим ОСОБА_3.
Як визначено ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Позивачі вчинили дії, які свідчать про прийняття ними спадщини після смерті двоюрідного брата, тобто подали заяву про прийняття спадщини, що підтверджується листом державного нотаріуса № 1249/01-14 від 06 жовтня 2010 року. Отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріальній конторі вони не можуть через незалежні від них обставини.
За таких обставин, позовні вимоги щодо визнання за позивачами права власності на спадкове майно підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 316 – 319, 328, 1216- 1233, 1261 – 1269, 1297, 1298 ЦК України, ст. ст. 10, 31, 60, 209, 212, 214-215, 218, 235, 256 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був двоюрідним братом ОСОБА_1 і ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності по ? (одній другій) частини за кожним на спадкове майно, яке складається з:
- житлового будинку АДРЕСА_1 (житловою площею – 43,8 кв., загальною площею – 82,7 кв.м.) під літерою «А», жилої прибудови до нього під літ. ?1”, прибудови до нього під літерою «а», веранди під літ. ?1” та належних до нього надвірних будівель та споруд: сараю під літерою «Б», літньої кухні під літ. ?” погрібу під літерою «Д», сараю під літ. ?”, сараю під літ. ?”, водопроводу під літерою «Е», замощення «Й», огорожі «N»;
- банківських вкладів з відповідними відсотками та компенсаціями, які знаходяться на зберіганні в Олександрійському відділенні № 3070 Ощадбанку України на рахунках № НОМЕР_2, № НОМЕР_3;
- автомобіля марки VOLKSWAGEN Рassat - 1990 року випуску, білого кольору, кузов НОМЕР_4, державний реєстраційний № НОМЕР_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення. до апеляційного суду Кіровоградської області, через Олександрійський міськрайонний суд.
Головуючий: Куковенков С.В.