АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц- 13748/ 2010 р. Головуючий в інстанції Пронька В.В.
Доповідач Савченко В.О.
УХВАЛА
іменем України
12 жовтня 2010 року Колегія суддів Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області в складі:
головуючого Савченко В.О.,
суддів Карташова О.Ю., Медведєвої Л.П.
при секретарі Ковальчук Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську цивільну справу
по апеляційній скарзі ОСОБА_2
на рішення Новопсковського районного суду Луганської області від 03 вересня 2010 року
за позовом ОСОБА_2 до Новопсковської районної державної адміністрації, Донцівської сільської ради Новопсковського району, відділу Держкомзему у Новопсковському районі Луганської області про зобов’язання внесення фізичної особи до списку власників, доданого до Державного акту на право колективної власності на землю та про витребування сертифікату на право власності на земельну частку (пай) , ~
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Новопсковської районної державної адміністрації, Донцівської сільської ради Новопсковського району, відділу Держкомзему у Новопсковському районі Луганської області про зобов’язання внесення фізичної особи до списку власників, доданого до Державного акту на право колективної власності на землю та про витребування сертифікату на право власності на земельну частку. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що в період з 28.06.1994 року по 06.11.1995 року входила до складу працівників КСП ім. Чапаєва Новопсковського району, а тому набула права на земельну ділянку (пай) у колективному майні. 30.03.1995 року КСП ім. Чапаєва було видано Державний акт на право колективної власності на землю згідно затвердженого списку членів КСП, однак її помилково не було включено до цього списку.
У зв’язку з цим позивач просила зобов’язати Донцівську сільську раду внести її до списку, доданого до Державного акту на право колективної власності на землю серії ЛГ №3100000003, виданого КСП ім. Чапаєва 30.03.1995 року та зобов’язати Новопсковську районну державну адміністрацію та відділ Держкомзему у Новопсковському районі видати на її ім’я сертифікат про право власності на земельну ділянку (пай) у розмірі 8,9 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Донцівської сільської ради.
Рішенням Новопсковського районного суду Луганської області від 03 вересня 2010 у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено у зв’язку з пропуском строку звернення до суду.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати судове рішення, як таке що не відповідає вимогам матеріального та процесуального права. Мотивуючи доводи апеляції, апелянт зазначив, що при ухваленні рішення суд неповно встановив обставини, що мають значення для справи, а також дійшов висновків, що не відповідають обставинам справи. Судом не прийнято до уваги, що позивачем не пропущено строк звернення до суду з зазначеним позовом, оскільки перебіг позовної давності розпочався лише 25.06.2010 року, коли вона дізналася про порушення свого права.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення, що оскаржується, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_2
Відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України, - під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Так, згідно із ст. 213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які буди досліджені в судовому засіданні.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 28.06.1994 року по 06.11.1995 року була членом КСП ім. Чапаєва Новопсковського району, що підтверджується трудовою книжкою (а.с.8).
30.03.1995 року Новопсковською районною радою народних депутатів КСП ім. Чапаєва було видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ЛГ №3100000003, до списку членів КСП, що мають право на земельну ділянку (пай), позивач включена не була (а.с. 27-41).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, суд першої інстанції правильно виходив з наявності у позивача права бути включеним до списку членів КСП ім. Чапаєва, які мають право на земельну ділянку (пай), однак через порушення строку позовної давності, її права не можуть бути захищені в суді.
Такі висновки суду відповідають обставинам справи.
Відповідно до вимог ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або особу, яка його порушила (ч.1 ст. 261 ЦК України).
Згідно ч.3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення; сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Суд першої інстанції, встановивши факт звернення позивача до суду за захистом порушеного права з пропуском строку позовної давності за відсутності поважних причин цього, беручи до уваги заяву відповідача щодо застосування позовної давності, дійшов обґрунтованого висновку про необхідність залишення даного позову без задоволення.
Посилання апелянта на те що про порушення права їй стало відомо лише у червні 2010 року, на думку судової колегії, на увагу не заслуговують, оскільки доказів цього останньою не наведено.Саме позивачка при розгляді справи заявляла, що в 1997 році зверталася до голови КСП ім.Чапаєва з вимогами про наявність у неї права на отримання сертифікату на право власності на земельну частку (пай). Таким чином, підстав вважати що остання пропустила строк на звернення до суду за захистом свого порушеного права з поважних підстав, не вбачається.
Вирішуючи позов, місцевий суд повно та всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до вимог ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи до уваги наведене вище, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість та надуманість апеляційної скарги у повному обсязі. Необхідність зміни чи скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - відхилити.
Рішення Новопсковського районного суду Луганської області від 03 вересня 2010 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Новопсковської районної державної адміністрації, Донцівської сільської ради Новопсковського району, відділу Держкомзему у Новопсковському районі Луганської області про зобов’язання внесення фізичної особи до списку власників, доданого до Державного акту на право колективної власності на землю та про витребування сертифікату на право власності на земельну частку (пай) - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Касаційна скарга може бути подана до Верховного Суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: