У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого-судді |
Пекного С.Д. |
суддів |
Гриціва М.І. і Нікітіна Ю.І. |
за участю прокурора |
Саленка І.В. |
|
|
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 09 жовтня 2007 року кримінальну справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи в суді першої інстанції, на ухвалу апеляційного суду Дніпропетровської області від 20 вересня 2006 року щодо ОСОБА_1
Вироком Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 11 липня 2006 року
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
уродженця м. Дніпропетровська,
громадянина України,
раніше не судимого,
засуджено за ч. 1 ст. 187 КК України на три роки позбавлення волі, за ч. 2 ст. 153 КК України на три роки і один місяць позбавлення волі.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, остаточно визначено ОСОБА_1 три роки і один місяць позбавлення волі.
Постановлено стягнути із ОСОБА_2 на користь потерпілої ОСОБА_3 на відшкодування моральної шкоди 400 грн. та на користь НДЕКЦ при УМВС України в Дніпропетровській області витрати за проведення експертизи 47 грн. 08 коп
Ухвалою апеляційного суду Дніпропетровської області від 20 вересня 2006 року вирок щодо ОСОБА_1 змінено. На підставі статей 75, 104 КК України засудженого звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком два роки та покладено на нього обов'язки, передбачені ст. 76 КК України.
Неповнолітнього ОСОБА_1 засуджено за те, що він 17 квітня 2006 року о 12-й годині, знаходячись в квартирі АДРЕСА_1, погрожуючи застосуванням насильства, яке є небезпечним для життя і здоров'я неповнолітньої потерпілої ОСОБА_4, а саме застосуванням ножа, вчинив напад на останню і вимагав у неї гроші в сумі 100 грн. Так як грошей у потерпілої не виявилося, ОСОБА_1 відкрито заволодів майном ОСОБА_3 на загальну суму 60 грн.
Того ж дня ОСОБА_1 о 16-й годині біля будинку № 108, що по вул. Чічеріна в м. Дніпропетровську, погрожуючи ОСОБА_4 ножем, вимагав у неї гроші в сумі 50 грн., однак не заволодів ними в зв'язку з їх відсутністю у потерпілої.
Крім того, того ж дня ОСОБА_1 о 12-й годині, знаходячись в квартирі АДРЕСА_1, погрожуючи неповнолітній ОСОБА_4 ножем, задовольнив з нею статеву пристрасть неприроднім способом.
У касаційному поданні прокурор, не оскаржуючи доведеність вини і правильність кваліфікації дій ОСОБА_1, порушує питання про скасування постановленої щодо нього ухвали апеляційного суду та направлення справи на новий апеляційний розгляд у зв'язку з невідповідністю призначеного засудженому судом апеляційної інстанції покарання тяжкості злочину внаслідок м'якості, а також у зв'язку з неправильним застосуванням кримінального закону.
Заслухавши доповідача, думку прокурора Саленка І.В., який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи подання, колегія суддів вважає за необхідне касаційне подання задовольнити з наступних підстав.
Висновки суду щодо доведеності винуватості ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, за які його засуджено, відповідають фактичним обставинам справи, підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами, яким суд дав належну оцінку, є обґрунтованими і в касаційному поданні не заперечуються.
За встановлених судом фактичних обставин справи дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 153 КК України кваліфіковано правильно, що також не оспорюється у поданні.
Відповідно до вимог ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправдання та попередження нових злочинів, з урахування ступеню тяжкості вчиненого злочину, особи винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Зазначені вимоги закону апеляційний суд не виконав.
Приймаючи рішення про застосування до ОСОБА_1 статей 75, 104 КК України, апеляційний суд послався на те, що останній розкаявся у вчинених злочинах, раніше не судимий, злочин вчинив у неповнолітньому віці, частково добровільно відшкодував завдані злочином збитки, позитивно характеризується за місцем проживанням та навчання, що тяжких наслідків для потерпілої ОСОБА_4 не наступило.
Проте, звільняючи засудженого від відбування покарання з випробуванням, суд апеляційної інстанції фактично не врахувавши ступеню тяжкості ним скоєного, належним чином не врахував характеризуючі його особу дані, обґрунтував свій висновок недостовірними даними.
Так, з показань свідка ОСОБА_2, матері засудженого, вбачається, що з січня 2006 року останній перестав відвідувати ПТУ і був відрахований, а з лютого 2006 року він почав втікати з дому. Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 не працював.
Крім цього, апеляційний суд не врахував того, що ОСОБА_1 обвинувачувався у вчиненні кількох злочинів, які відносяться до категорії тяжких.
Тому зазначена ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню на новий апеляційний розгляд через невідповідність призначеного покарання тяжкості злочину та особі засудженого.
Якщо при новому апеляційному розгляді справи підтвердиться винуватість ОСОБА_1 у тому ж об'ємі обвинувачення, то призначене йому покарання слід вважати м'яким.
Керуючись статтями 394 - 396 КПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи в суді першої інстанції, задовольнити.
Ухвалу апеляційного суду Дніпропетровської області від 20 вересня 2006 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий апеляційний розгляд.
С У Д Д І :
Нікітін Ю.І. Пекний С.Д. Гриців М.І.