У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого Селівона О.Ф., |
|
суддів Пивовара В.Ф., Кузьменко О.Т. |
|
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 11 жовтня 2007 року кримінальну справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом апеляційної інстанції, на ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Кіровоградської області від 21 лютого 2006 року щодо ОСОБА_1.
Вироком Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21 жовтня 2005 року
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця сел. Нагорного Світловодського району Кіровоградської області, згідно зі ст. 89 КК України такого, що не має судимості,
визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, і призначено йому за цим законом покарання 9 років позбавлення волі.
Прийнято рішення щодо речових доказів.
Згідно з вироком ОСОБА_1. засуджено за те, що він ІНФОРМАЦІЯ_2 в період часу з 14 до 15 год., перебуваючи у стані алкогольного сп′яніння в будинку своєї матері АДРЕСА_1, під час сварки, яка переросла в бійку, зі своєю співмешканкою ОСОБА_2 умисно декілька разів штовхнув свою матір ОСОБА_3, 1916 року народження, яка намагалася зупинити бійку, а також наніс їй численні удари руками в область голови і верхньої частини тіла, внаслідок чого вона неодноразово падала, і таким чином спричинив їй забійну рану тім′яної області голови зліва, нерівномірні крововиливи, рани і вісім саден обличчя, крововиливи грудної клітки та рук, поверхневі забійні рани, крововиливи в області правого колінного суглоба по передній поверхні та на верхній частині лівої стопи, прямі переломи ребер справа, крововиливи в лобову і ліву скроневу області, під тверду мозкову оболонку зліва, під м′яку мозкову оболонку. Завдавши зазначені тілесні ушкодження потерпілій, ОСОБА_1 заподіяв їй смерть, яка настала внаслідок черепно-мозкової травми у виді крововиливу під оболонку мозку.
Ухвалою колегії суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Кіровоградської області від 21 лютого 2006 року вирок щодо ОСОБА_1. змінено, перекваліфіковано його дії з ч. 1 ст. 115 на ч. 2 ст. 121 КК України і призначено йому за цим законом покарання 7 років позбавлення волі. В решті вирок залишено без зміни.
У касаційному поданні прокурор, який брав участь у розгляді справи судом апеляційної інстанції, ставить питання про скасування ухвали апеляційного суду щодо ОСОБА_1. і направлення справи на новий апеляційний розгляд у зв'язку з неправильним застосуванням кримінального закону і, даючи свій аналіз наявним у справі доказам, зазначає, що апеляційний суд безпідставно перекваліфікував дії ОСОБА_1. з ч. 1 ст. 115 на ч. 2 ст. 121 КК України.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційного подання, колегія суддів вважає, що в його задоволенні необхідно відмовити.
Фактичні обставини даної справи у касаційному поданні не оспорюються.
Рішення апеляційного суду про перекваліфікацію дій засудженого ОСОБА_1. з ч. 1 ст. 115 на ч. 2 ст. 121 КК України є обґрунтованим і належним чином мотивованим.
Так, під час досудового та судового слідства ОСОБА_1 розповів, що він не бажав заподіяти смерть своїй матері, лише відштовхував її, коли вона втручалася в їх бійку з ОСОБА_2, внаслідок чого ОСОБА_3 двічі падала, спочатку на двері та плиту, потім на стіл зі стільцями, чи бив потерпілу не пам′ятає, можливо влучив у неї, коли намагався вдарити ОСОБА_2. Після того, як остання вибігла з хати, він побачив свою матір, яка лежала на підлозі під столом і не дихала, голова і обличчя у неї були в крові, він переніс її на ліжко.
Під час відтворення обстановки і обставин події ОСОБА_1 показав, за яких обставин сталася смерть його матері.
Згідно з даними висновку судово-медичної експертизи тілесні ушкодження на тілі ОСОБА_3 могли виникнути від дії тупих твердих предметів, які не відобразили своїх характерних особливостей, рани - від дії твердих тупих предметів, що мають ребро або циліндричну контактну поверхню (кут столу, плити, арматура тощо).
З даних висновку додаткової судово-медичної експертизи убачається, що тілесні ушкодження, виявлені на тілі ОСОБА_3, могли утворитися за обставин, викладених ОСОБА_1 під час відтворення обстановки і обставин події, смерть ОСОБА_3 за даних обставин могла настати від черепно-мозкової травми у виді крововиливу під оболонку мозку, яка відноситься до тяжких тілесних ушкоджень.
Потерпіла ОСОБА_4 та свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 і ОСОБА_9 озповіли, що ОСОБА_1 зловживає спиртними напоями і, перебуваючи у стані алкогольного сп′яніння, часто б′є своїх матір та співмешканку.
За даними висновків судово-медичних експертиз у ОСОБА_2 та ОСОБА_1. виявлені легкі тілесні ушкодження. При цьому останній в судовому засіданні пояснив, що вони отримали їх під час бійки один з одним.
За таких обставин апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність у ОСОБА_1. умислу на позбавлення життя своєї матері та будь-яких причин для цього і спрямування його дій на заподіяння невизначеної шкоди її здоров′ю. За умови, що ОСОБА_3 було заподіяно тяжкі тілесні ушкодження, які спричинили її смерть, дії ОСОБА_1. вірно кваліфіковано за ч. 2 ст. 121 КК України.
Тому не можна погодись із доводами касаційного подання про неправильне застосування апеляційним судом кримінального закону.
Істотних порушень кримінально-процесуального закону, які могли б бути підставою для зміни або скасування ухвали апеляційного суду, не виявлено.
Отже, підстав для призначення кримінальної справи до касаційного розгляду з повідомленням осіб, зазначених у ст. 384 КПК України, немає.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 394 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
у задоволенні касаційного подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судом апеляційної інстанції, у справі щодо ОСОБА_1 відмовити.
Судді:
Селівон О.Ф. Пивовар В.Ф. Кузьменко О.Т.
З оригіналом згідно:
Суддя Верховного Суду України О.Ф. Селівон