Судове рішення #11699698

Справа № 2-6650/2010

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И

13 жовтня  2010 року                                       м. Сімферополь

Київський районний суд м. Сімферополя у складі головуючого судді Тихопой О.О., при секретарі Габенко М.В., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення грошової суми,

ВСТАНОВИВ:

    25.08.2010 року позивач ОСОБА_3  звернувся до суду із позовом, якій уточнив заявою від 28 вересня 2010 року, і просить суд стягнути з ОСОБА_4 на свою користь суму боргу за договором позики  в сумі  65200 грн., 4284 грн. – відсотків за користування грошима, 10000 грн. моральної шкоди, 10800 грн. у відшкодування збитків, пов’язаних з неповерненням позики  та судові витрати. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 18.01.2010 р. він позичив відповідачу гроші у розмірі 8000 доларів США. Строк повернення грошей був встановлений не пізніше 18.07.2010 року.

    У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, на їх задоволенні наполягала, суду пояснила, що через несвоєчасне повернення грошей позивач вимушений був на весілля доньки сам займати гроші, через що несе збитки, і йому спричинено моральні страждання.

Представник відповідача  позовні вимоги позивача визнав частково, суду пояснив, що відповідач згоден лише з сумою боргу,  яку брав у позивача. В решті позовних вимог просив суд у задоволені позову відмовити.

Вислухавши учасників судового засідання, вивчивши матеріали справи та з’ясувавши обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.

    Судом встановлено, що 18 січня 2010 року між ОСОБА_3 і ОСОБА_4 було укладено договір займу грошей за яким позивач ОСОБА_3 позичив відповідачу гроші у розмірі 8000 доларів США., які відповідач зобов’язався повернути не пізніше ніж до 18 липня 2010 року.

    До наявного часу ОСОБА_4 свого грошового зобов’язання перед ОСОБА_3 не виконала, що стало підставою для звернення позивачем в суд із зазначеним позовом.

    Відповідно до ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона передає у власність другій стороні грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

    Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Факт отримання ОСОБА_4 від ОСОБА_3 грошової суми у розмірі 8000 доларів США, підтверджується її власною розпискою від 18 січня 2010 року (а.с. 26).

      Відповідно до ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

В силу ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо договором не встановлений розмір  процентів, їх розмір визначається на рівні облікової  ставки  Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця  з дня повернення позики.

Згідно з  ст. 533 ЦК України г рошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Суд приймає до уваги надані документи в підтвердження розміру облікової ставки НБУ при нарахуванні суми відсотків за користування грошима. Крім цього судом враховується курс валют безпосередньо на час розгляду справи при вирішенні питання щодо сум, які підлягають повернення за грошовим зобов’язанням.

Відповідно довідки Кримського РУ "ПриватБанка", офіційний курс НБ України гривні по відношенню до долара США станом на 13.10.2010 року складає 7,9099 грн.

Таким чином, з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 по грошовому зобов’язанню підлягає стягненню сума основного зобов’язання у розмірі 63279,20 грн. (8000 дол. США  х 7,9099),  а також  4157,80 грн. – відсотків за користування позиченими грошима. В даному випадку сума грошей, яка підлягає стягненню, менша ніж за розрахунком позивача через розбіжність при розрахунку прийнятого ним курсу валют і застосованого судом.

В частині позовних вимог щодо стягнення моральної шкоди, суд відмовляє, оскільки позивачем не надано належних тому доказів. Позивачем не доведено самого факту спричинення йому моральної шкоди з боку відповідачки та його розміру.

Крім того, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині стягнення суми збитків, оскільки не вважає збитками укладення позивачем іншого договору та виникнення у зв’язку із цим певних зобов’язань. Зазначені дії позивача не узгоджуються із поняттям збитків, визначених у ст. 22 ЦК України, оскільки зобов’язання за договором позики не є витратами, які він зробив чи мусить зробити, та не являються втраченими доходами.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, з відповідачки підлягають стягненню на користь позивача сплачені ним при подачі позову  120 грн. – витрат на інформативно-технічне забезпечення розгляду справи у суді, та на користь держави судовий збір у розмірі 674,37 грн.

    На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 22, 23, 533, 625, 1046, 1048, 1049, 1167 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд        

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 63279,20 грн. основного грошового зобов’язання за договором позики, 4157,80 грн. – відсотків за користування позиченими грошима і 120 грн. – судових витрат.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави 674,37 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

                                                                                                             

                                    Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація