Судове рішення #11692188

              Справа № 22-ц-24150  2010 р.      Головуючий 1 інстанції:

                                              Штих Т.В.

         Категорія: право власності           Доповідач: Малінська С.М.        

Рішення

                                   іменем України

               25 жовтня  2010р.

Судова колегія судової палати з цивільних справ  апеляційного суду  Харківської області  у складі :

Головуючого  - судді- Малінської С.М.

суддів         -     Тичкової О.Ю. , Швецової Л.А.

при секретарі : Потюк  А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в м.Харкові  цивільну справу за апеляційною

скаргою  Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області   на   рішення  Дзержинського районного суду м.Харкова  від 24 квітня 2008 року   по цивільній справі за позовною заявою  ОСОБА_2 до Харківської міської ради про визнання права власності  ,-

ВСТАНОВИЛА:

    15 квітня 2008 року  ОСОБА_2 звернувся у  суд з позовною заявою до Харківської міської ради про визнання права власності  на нежитлові приміщення №№ 4-1, 4-2, 4-3, 4-4 , 4-5 загальною площею 112 , 5 кв.м  ,які  розташовані на першому поверсі літ. «А-2»  за адресою : АДРЕСА_1

    Позивач посилався на те , що він є власником  квартири АДРЕСА_1 на підставі  договору  купівлі-продажу від 20.02.2008 року за № 788 , посвідченого приватним нотаріусом Руденко О.Є. 12.02.2008 року ,  реєстровий № 788  (а.с.15-16).

    Позивачем з метою здійснення господарської діяльності була здійснена реконструкція  та перепланування цієї квартири з прибудовою з окремим входом , тим самим створено нове майно ,на яке позивач просить визнати за ним право власності у відповідності до ст. 383 ЦК України.

    Рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова  від 24 квітня 2008 року            позовні вимоги   ОСОБА_2 було задоволено , визнано за  ним право власності на  нежитлові  приміщення , колишньої квартири № 4 , з влаштованим окремим входом  , які розташовані на першому поверсі без підвальної частини АДРЕСА_1 , а саме : приміщення №№ 4-1, 4-2, 4-3, 4-4 , 4-5 загальною площею 112 , 5 кв.м.

    Не погодившись з висновками суду  ,   Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області   подала апеляційну скаргу , у якій   просила скасувати рішення суду  та  ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог  , оскільки судом порушені норми матеріального та процесуального права.

    Вислухавши  суддю-доповідача , осіб , що приймали участь у справі , дослідивши матеріали справи , судова колегія вважає  необхідним  апеляційну скаргу задовольнити , рішення суду скасувати з ухваленням нового рішення    з наступних підстав.

    Відповідно до  ч.1 , 5 ст.74 ЦПК України  судові виклики  здійснюються судовими повістками про виклик.

    У разі ненадання особами , які беруть участь у справі , інформації щодо їх адреси , судова повістка надсилається : фізичним особам , які не мають статусу підприємців ,  - за адресою  їх місця проживання чи місця перебування , зареєстрованою  у встановленому законом порядку.

    У разі  відсутності осіб , які беруть участь у справі , за такою адресою , вважається , що судовий виклик  вручено їм належним чином.

    Розгляд справи  відкладався неодноразово  із-зі неявки в судове засідання    позивача , який повідомлявся належним чином , але судові повістки поверталися поштовими відділеннями  у зв’язку з закінченням строку зберігання.  

    Оскільки іншої адреси позивач суду не  надав , за вказаною у позовній заяві адресою  ОСОБА_2 не знаходиться , то судова колегія  у відповідності до ч. 5 ст. 74 ЦПК України вважає , що судовий виклик вручено позивачу належним чином.

    Задовольняючи позовні вимоги і визнаючи за позивачем право власності нежитлові будівлі   , суд першої інстанції  послався на  ч.2 ст. 383 ЦК України   , якою передбачено , що

власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміну у квартирі  за умови , що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир  у багатоквартирному  житловому будинку  та не порушать санітарно-технічних  вимог і правил експлуатації будинку.    

    Але з таким висновком суду погодитись не можна  з наступних підстав.

    Суд  першої інстанції при ухваленні рішення  не прийняв до уваги вимоги  п.3 ч. 2 ст. 331 ЦК України , яка  передбачає ,  якщо договором або законом передбачено прийняття  нерухомого майна  до експлуатації , право власності  виникає з моменту його прийняття  до експлуатації.

    Відповідно до ст.22 ЗУ « Про основи містобудування»  , забудова земельних ділянок , що надаються для містобудівних потреб , здійснюється після виникнення права власності  чи права користування земельною ділянкою у порядку , передбаченому законом , та отримання дозволу  на виконання будівельних робіт.

    Згідно до ч.ч. 1-3 ст. 376 ЦК України житловий будинок , будівля , споруда , інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом , якщо вони збудовані  або будуються на земельній ділянці , що не була відведена для цієї мети , або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту , або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

    Особа , яка здійснила  або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна  , не набуває права власності на нього.

    Право власності на самочинно забудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою , яка здійснила  самочинне будівництво на земельній ділянці , що не була їй відведена  для цієї мети  , за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже  збудоване нерухоме майно.    

    Відповідно до ч. 1; 2 ст. 8 ЖК УРСР перевід придатних для проживання жилих приміщень в будинках державного  і громадського житлового фонду в нежилі , як правило , не допускається. У виняткових випадках переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі  може здійснюватися за рішенням органів , зазначених у частині другій статті 7 ЖК  УРСР (за рішенням виконавчого  комітету обласної , міської ( міста республіканського підпорядкування) Ради .    

     Матеріали справи свідчать , що позивач ОСОБА_2 є власником  квартири АДРЕСА_1 на підставі  договору купівлі –продажу договору  купівлі-продажу від 20.02.2008 року за № 788 , посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_3 12.02.2008 року ,  реєстровий № 788  (а.с.15-16). На власний розсуд , без дозволу компетентних органів  позивач зробив реконструкцію жилого приміщення  з метою здійснення господарської діяльності.

     Матеріали справи не містять рішень  уповноважених органів  щодо переведення спірної жилої квартири у нежитлове приміщення , а також рішення щодо виділення позивачу  земельної ділянки під уже  збудоване нерухоме майно ,  належного дозволу чи належно затвердженого проекту компетентних органів   щодо проведення реконструкції житлового приміщення.

    За таких обставин судова колегія вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити , рішення суду першої інстанції скасувати з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.    

    Керуючись   ст.ст. 7-8  ЖК УРСР , ст.  22 ЗУ « Про основи містобудування» , ст. ст.331, 376 ; 383  ЦК України ; 292 ; 294-296; 303 ; 304 ; 307,309 ;313-315 ; 317 ; 319;  325 ЦПК України , судова колегія ,-

В И Р І Ш  И Л А  :

    Апеляційну скаргу   Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області      задовольнити .

    Рішення  Дзержинського районного суду м. Харкова  від 24 квітня 2008 року      скасувати .

     У задоволенні позовних вимог  ОСОБА_2 відмовити.

    Рішення  апеляційного суду набирає  законної сили з моменту проголошення , але  може бути оскаржено  в касаційному  порядку  безпосередньо до касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня   набрання законної сили.        

     

       Головуючий :

              судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація