< Копия >
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
14.10.10Справа №2а-2869/10/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого - судді Плієвої Н.Г.,
при секретарі - Кузнецової О.В.,
за участю:
представника позивачів - ОСОБА_1, довіреність № 2-848 від 07.03.09, № 2-846 від 07.03.09, № 3-567 від 20.02.10
представник відповідача - не з'явився
представник 3-ої особи - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії
про визнання розпорядження таким, що втратило силу
Суть спору:
ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулись до суду з адміністративним позовом до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя про зобов'язання відповідача визнати розпорядження № 446 від 23.04.1997 року в частині передачі у спільну часткову власність присадибних земельних ділянок громадянам України, раніше наданих їм для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель пл. 0,0450 га розташованого в АДРЕСА_1 таким, що втратило силу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 01.10.10 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-2869/10/2770, залучено до участі у справі у якості 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії.
Ухвалою суду від 01.10.10 закінчено підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду 14.10.10.
У судовому засіданні представник позивача уточнила позовні вимоги, просить визнати розпорядження таким, що втратило силу. Уточненні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просить адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлен належним чином.
Представник 3-ої особи у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлен належним чином.
З урахуванням думки представника позивача суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності не з’явившихся представників відповідача та третьої особи.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом № 1-1144 від 07.08.1996 та з договором купівлі-продажу № 1-7770 від 24.10.1984, домоволодіння АДРЕСА_1 належало ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Розпорядженням Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя від 23.04.1997 № 446 "Про передачу у загальну часткову власність земельних ділянок, наданих раніше для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських споруд громадянам України" ОСОБА_6 та ОСОБА_7 передано в загальну часткову власність земельну ділянку площею 0,0450 га по АДРЕСА_1.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_6 помер 08.10.07, ОСОБА_7 - 16.05.02.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 28.11.08 , виданого нотаріусом другої Севастопольської державної нотаріальної контори, реєстровий № 2-2487, після померлого ОСОБА_6 04.03.05 на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 належить 1/2 частка домоволодіння АДРЕСА_1.
Згідно з технічним паспортом на домоволодіння АДРЕСА_1 ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 09.03.05, виданого шостою Севастопольською державною нотаріальною конторою 01.04.05, належить 3/16 частки домоволодіння та на підставі рішення Ленінського районного суду міста Севастополя від 29.05.09 належить 1/64 частка домоволодіння, що разом складає 13/64 часток; ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на житло і господарські споруди від 09.03.05, виданого шостою Севастопольською державною нотаріальною конторою 01.04.05, належить 1/4 частки домоволодіння, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 09.03.05, виданого шостою Севастопольською державною нотаріальною конторою від 01.04.05, належить 1/32 частка домоволодіння та на підставі рішення Ленінського районного суду м. Севастополя від 29.05.09 належить 1/64 частка домоволодіння, що разом становить 19/64 часток.
ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 являються власниками домоволодіння АДРЕСА_1, та мають намір отримати у власність земельну ділянку, яка знаходиться під домоволодінням і присадибною територією.
Відповідно до частин 2, 3 статті 116 Земельного кодексу України від 25.10.01 № 2768-III набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, поряд з іншим, у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.
Згідно з частиною 1 статті 120 Земельного Кодексу України від 25.10.01 № 2768-III у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Це ж правило встановлено й частиною першою статті 377 Цивільного Кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному ст. 128 цього Кодексу.
Згідно зі ст.ст. 22, 23 Земельного кодексу України (в редакції 1990 р.) право власності на землю виникало після встановлення меж земельної ділянки в натурі та отримання правовстановлюючого документу - державного акту на право приватної власності на земельну ділянку.
Аналогічні положення відображені в діючому Земельному кодексі України в ст. ст.125, 126.
Відповідно до ч. 2 розпорядження Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя від 23.04.1997 № 446 громадяни - ОСОБА_6, ОСОБА_7, у власність яких передані земельні ділянки, зобов'язані були надати до сектору земельної реформи Ленінського району в місячний строк –паспорт або замінюючий його документ для внесення відповідного запису, в шестимісячний строк- виконані через землевпоряджувальні організації міста технічні звіти по встановленню в натурі (на місцевості) меж і уточненню площ земельних ділянок в міській системі координат, узгоджені в установленому порядку, в т.ч. з суміжними землекористувачами, для отримання державного акту на право приватної власності на землю.
Як вбачається з письмового повідомлення Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Севастопольської міської філії станом на 08.10.10 згідно даних земельно-кадастрового обліку земельна ділянка по АДРЕСА_1 в м. Севастополі на праві власності, користування не зареєстрована. Відносно вказаної земельної ділянки існує розпорядження Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя № 446 від 23.04.1997 стосовно ОСОБА_6, ОСОБА_7 за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку. Державні акти не заповнювалися та не видавалися.
Як визначено положеннями частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною першою статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, а також зобов'язання відповідача вчинити певні дії та інше.
Враховуючи, що позивачи мають намір отримати у власність земельну ділянку, на який розташоване належне їм домоволодіння та наявність розпорядження перешкоджає здійсненню їх прав, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_9 та ОСОБА_4 про визнання розпорядження Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя № 446 від 23.04.10 таким, що втратило силу в частині передачі в загальну часткову власність ОСОБА_6 та ОСОБА_7 земельної ділянки, площею 0,0450 га розташованої за адресою: м. Севастополь, АДРЕСА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 19.10.10 о 17-30 годин
На підставі на веденого, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати розпорядження Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя № 446 від 23.04.1997 року про передачу в загальну часткову власність земельної ділянки площею 0,0450 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських споруд громадянам ОСОБА_6 та ОСОБА_7 таким, що втратило силу.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Для суб'єкта владних повноважень 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту повідомлення його про можливість отримання копії постанови безпосередньо у суді.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.Г. Плієва