Справа № 2- 799/2010 року
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01 листопада 2010 року Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого-судді Фетісової Т.Л.
при секретарі Заруба Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу ,-
встановив :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргу , мотивуючи свій позов тим , що відповідач 23.04.2007 року надав їй розписку , згідно якої він отримав від неї суму позики у розмірі 1495 доларів США на програму «СП» строком на 4 місяці під 5% місячних, та свої зобов»язання по виконанню умов даного договору позики перевів на свою дружину – ОСОБА_3 05 серпня 2008 року відповідач ОСОБА_2 , в рахунок часткового виконання вимог за угодою, передав ОСОБА_1 100 доларів США та надав додаток до вищезазначеної розписки ,згідно до якого він зобов’язався повернути їй борг у сумі 1700 доларів США протягом шести місяців з дня складання даного додатку , а решту боргу - по банківському депозиту.
Однак на даний час він боргу не повернув , на її вимоги не реагує , тому позивачка змушена звернутись до суду з даним позовом та просити стягнути з ОСОБА_2 . на її користь суму основного боргу з відсотками за користування коштами , що становить 20 027 грн. . Крім того , просить стягнути індекс інфляції та 3 % річних від простроченої суми позики , що обчислюються від дня , коли грошове зобов’язання мало б бути належним чином виконане боржником , на суму 1588 ,22 грн. , витрати на надання юридичної допомоги в сумі 800 грн. , а всього просить стягнути заборгованості на загальну суму 22415 грн.
У судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги уточнила та зменшила , остаточно просила суд стягнути на її користь з відповідача суму основного боргу , що становить 12 736 грн. з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення (1388,19) , а також 3 % річних від простроченої суми боргу( 433,37грн.) , і 800 грн. витрати на оплату юридичної допомоги , що загалом становить 15 357,56 грн.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_4 у судовому засіданні уточнені позовні вимоги не визнали категорично , мотивуючи це тим , що жодних коштів за укладеним між ними з позивачкою договором позики він не отримував, а даною ним розпискою лише зобов’язався виплатити позивачці винагороду з майбутньої зарплати за допомогу у працевлаштуванні та виїзді за кордон в рамках міжнародної програми « Спілки аграрної молоді». , а до показів свідків , які були присутні при укладенні між ними вказаної угоди , необхідно ставитися критично , так як вони усі разом працюють. Крім того , він поклав виконання зобов’язань за договором позики на ОСОБА_5 , з якою на той момент вже був розлучений , навмисно - для «під страховки» , щоб в майбутньому не з нього не вимагали повернення коштів за цією розпискою . Додаток до розписки від 05.08.2008 року позивачка змусила його написати силою та погрозами , та він змушений був повернути їй 100 доларів США . Просили справу залишити без розгляду , так як дані правовідносини підпадають під дію кримінального законодавства та є шахрайськими .
Суд , розглянувши матеріали справи , дослідивши докази ,надані по справі , заслухавши пояснення сторін їх представників та численних свідків , прийшов до наступних висновків .
Згідно з наданої позивачем ОСОБА_1 суду копії розписки від 23.04.2007 року вбачається , що ОСОБА_2 надав їй розписку , згідно якої він отримав від неї суму позики у розмірі 1495 доларів США на програму «СП» строком на 4 місяці під 5% місячних, та свої зобов»язання по виконанню умов даного договору позики перевів на свою дружину – ОСОБА_3, яка проживає в АДРЕСА_1.
Також судом встановлено , що дійсно 05 серпня 2008 року відповідач ОСОБА_2 , в рахунок часткового виконання вимог за угодою, передав ОСОБА_1 100 доларів США та надав додаток до вищезазначеної розписки ,згідно до якого він зобов’язався повернути їй борг у сумі 1700 доларів США протягом шести місяців з дня складання даного додатку , а решту боргу - по банківському депозиту.
В той же день відповідач сплатив позивачці ОСОБА_1 100 доларів США в рахунок погашення його боргу перед нею , тому залишок боргу становить 1600 доларів США.
До того ж , ОСОБА_2 також підтвердив той факт , що мав намір передати позивачці в рахунок погашення боргу перед нею свій ноутбук , але врешті передумав це робити з незрозумілих суду міркувань.
Доказів свої пояснень щодо того , що дану розписку від 05 серпня 2008 року та 100 доларів США він надав через те , що ОСОБА_1 застосовувала до нього погрози та фізичну силу, суду не надав, пояснивши що до правоохоронних органів з цього приводу ще не звертався.
Як вбачається з вимог ст.ст. 1046-1050 ЦК України, на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника , або інший документ , який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми.
Заперечення відповідача щодо факту передачі грошових коштів в натурі йому від позивачки у сумі , вказаній в розписці , повністю спростовуються показами свідків по справі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які в судовому засіданні пояснили суду , що особисто були присутні при укладенні договору позики та засвідчують факт передачі коштів позивачкою ОСОБА_9 сама в тій сумі , що була зазначена в документі . Крім того з показів даних свідків вбачається , що позивака ніколи не перебувала в трудових відносинах з цими свідками , лише працювала в одній з ними будівлі , де в них розміщується офіс. Свідок ОСОБА_10 , яка раніше працювала в цій фірмі , що надає послуги в рамках « Спілки аграрної молоді бухгалтером , пояснила суду , що особисто перераховувала ці кошти , а сума коштів в 1495 доларів США , обумовлена тим , що саме цієї суми ОСОБА_2 не вистачало для оплати послуг по виїзду за кордон на роботу і ОСОБА_1, яка його знала як односельчанина , погодилась позичити йому цю суму. І якби вона ці кошти не позичила йому , то відповідач б би і не виїхав ніколи за кордон.
Свідок ОСОБА_3 підтвердила у судовому засіданні , що вона дійсно на момент укладення ОСОБА_2 договору позики з позивачкою була з ним вже розлучена та жодних відносин з ним не підтримувала та не підтримує наразі. Про те , що він зазначив її як боржника в цій розписці , їй не було нічого відомо , жодних домовленостей з цього приводу між ними не було.
У відповідності з вимогами ст.528 ЦК України вбачається , що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу , але у разі невиконання чи неналежного виконання обов’язку боржника іншою особою цей обов’язок боржник повинен виконати сам.
Позовні вимоги щодо стягнення суми боргу підлягають до задоволення , згідно до вимог ст. 1049 ЦК України , де зазначено , що позичальник зобов’язаний повернути позикодавцю грошові кошти у строк та порядку , що встановлені договором.
Як випливає з вимог ст. 533 ЦК України , грошове зобов’язання має бути виконане в гривнях. Якщо у зобов’язання визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті , сума , що підлягає до сплати у гривнях визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок не визначений договором або законом.
Судом встановлено , що у відповідності до офіційного курсу валют , встановлених національним банком України від 23.03.2010 року 100 доларів США коштували 796,02 грн. гривень , відповідно 1600 доларів США складає 12 736 грн., що і підлягає до стягнення як основна сума боргу за вищезазначеним зобов’язанням.
Відповідно до вимог ст.1048 ЦК України , позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо договором не встановлено розмір процентів , їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України, проценти виплачуються щомісяця , до дня повернення позики.
Згідно до п.5 розділу 8 « Прикінцевих положень « Закону України « Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» , передбачено , що до приведення законодавства у відповідність з цим законом , закони України та інші нормативно – правової акти застосовуються в частині , що не суперечить цьому закону , якщо інше не передбачено цим законом .
Відповідно до п. 6 ст. 4 вказаного закону , надання коштів ( грошових ) у позику є фінансовою послугою. Фінансова послуга надається з метою отримання прибутку , різновидом якого є проценти ( ст. 1 закону ).
Фінансові послуги надається фінансовими установами , а також фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності , якщо це прямо передбачено законом за спеціальними дозволами.
В інших випадках надання грошових коштів на умовах позики зі сплатою процентів не допускається.
Як вбачається з вимог ст. 1050 ЦК України якщо позичальник не повернув своєчасно суму позики , він зобов’язаний сплатити грошову суму відповідно до ст.625 ЦК України.
Згідно до вимог ст. 625 ЦК України , боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання . Боржник , який прострочив зобов’язання , на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та також три проценти річних від простроченої суми , якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом .
В даному випадку , сума боргу з встановленого індексу інфляції за прострочення і три проценти річних від простроченої суми боргу за 414 днів з 06.02.2009 року по 22.03.2010 року загалом становлять 14 557 грн. ( відповідно 12 736 грн. +1388 грн. +433 грн. ,що в цілому співпадає з розрахунком , проведеним позивачкою)
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог в повному обсязі та з відповідача на користь позивача має бути стягнуто загальна сума заборгованості у розмірі 14 557 грн.
Відповідно до вимог ст. 79 ЦПК України витрати на правову допомогу відносяться до судових витрат , тому 800 грн. , які позивачка просить суд стягнути з відповідача як заборгованість за договором позики , мають бути стягнути в порядку ст. 88 ЦПК України .
Згідно ст. 88 ЦПК України стороні , на користь якої ухвалено рішення , суд присуджує з іншої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати . Тому з відповідача на користь позивача має бути стягнуто 1134,16 грн. понесених і підтверджених нею судових витрат .
Керуючись ст.ст. 533, 625, 1046-1050 ЦК України , ст.ст.88.,4 ст.130,ч.4ст.174 ,208 ,209,213.214,215,294 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в :
Позов - задоволити .
Стягти з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором позики на загальну суму 14557 грн.
Стягти з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати на загальну суму 1134,16 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Фетісова Т.Л.