Судове рішення #11680242

Справа №2-4985/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

           26 серпня 2010 року                                                                               м.Хмельницький

  Хмельницький міськрайонний суд у складі

головуючого судді Фанди В.П.

при секретарі Швець З.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Хмельницькому цивільну справу за позовом                    

публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" в особі відділення Хмельницьке обласне управління»     до

    ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет іпотеки

встановив:

У квітні 2010 року  банк звернувся з позовом та вказав, що з ОСОБА_1 було укладено кредитний договір. Свої обов»язки банк виконав, передав кошти у кредит, але відповідач не проводить щомісячну плату, утворилась заборгованість у розмірі 11 525,83 дол.США. У забезпечення виконання даного договору  банком було укладено договір поруки з ОСОБА_2, ОСОБА_3, які несуть солідарну відповідальність з позичальником. Просить стягнути заборгованість по кредитному договору та звернути стягнення на земельну ділянку.

  Представник банку повідомлений судом про час і місце слухання справи, до суду подав заяву про слухання справи у його відсутності.

  Відповідачі повідомленні судом про час і місце слухання справи, але до суду не з»явилися, письмово не повідомили про причини неявки. Суд рахує можливим провести заочний розгляд справи у їх відсутності.

   Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове підтвердження позовних вимог.

  Встановлено, що 19 вересня 2007 року між відкритим акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк», правонаступником якого є публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк», та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір №3642007/2л відповідно до якого банк відкрив йому невідновлювальну кредитну лінію з погашенням в кінці терміну, з лімітом 10000 доларів США на строк з 19 вересня 2007 року по 18 вересня 2012 року, зі сплатою процентів за користування кредитом, виходячи з 11,9 % річних.

   Згідно абз.1 п. 3.3.2 кредитного договору ОСОБА_1 зобов'язався повернення суми окремих траншів здійснювати в останню дату користування кредитом 18 вересня 2012 року, а відповідно до абз.1 п. 3.3.3. зобов'язався сплачувати проценти за користування кредитом, виходячи з процентної ставки, зазначеної в п. 1.1 цього договору, щомісячно, один раз на місяць, не пізніше 10-го числа наступного місяця та в день закінчення строку, на який надано кредит, у відповідності з п.1.1. цього договору, в день дострокового погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання цього договору, з врахуванням п.4.1 цього договору.

   Отримання ОСОБА_1 кредиту у сумі 10000 доларів США підтверджується випискою з позичкового рахунку та розрахунком заборгованості ОСОБА_1. ОСОБА_1 свої зобов'язання за кредитним договором щодо сплати процентів, суми кредиту не виконує. Як вбачається із розрахунку заборгованості ОСОБА_1 погашення кредиту здійснюється з порушенням встановленого кредитним договором строку. Станом на 13 квітня 2010 року його заборгованість за кредитним договором складає: заборгованість по кредиту строкова - 10000 доларів США, заборгованість по процентах прострочена - 1483,45 доларів США, заборгованість по процентах поточна - 42,38 доларів США, пеня за несвоєчасну сплату процентів - 2526,33 грн., а всього: 11 525,83 доларів США, що по офіційному курсу становить -90938,79 грн та 2526,33   гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, які слід стягнути солідарно з відповідачів.

    Відповідно до договору поруки №3642007/2л1 від 19.09.2007 року, укладеному між банком ОСОБА_1 та ОСОБА_2 остання виступає поручителем за виконання ОСОБА_1 зобов'язань за кредитним договором №3642007/2л від 19.09.2007 року.

    Відповідно до договору поруки №3642007/2л2 від 19.09.2007 року, укладеному між банком, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 останній також виступає поручителем за виконання ОСОБА_1 зобов'язань за кредитним договором №3642007/2л від 19.09.2007 року.

     Відповідно до п.2.4 договорів поруки у разі відсутності у поручителя грошових коштів банк має право відшкодувати заборгованість по кредитному договору шляхом звернення стягнення на майно, належне поручителю, у відповідності з вимогами чинного законодавства.

     У забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором, 19.09.2007 року між банком та ОСОБА_2 був укладений договір іпотеки, предметом якої є земельна ділянка,   площею 0,06 га. з цільовим призначення - для ведення садівництва, що знаходиться на землях садівничого товариства «Керамік»  м.Хмельницького та належить на праві власності на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку  від 15 серпня 1997р..

    Статтею 33 Закону України «Про іпотеку» у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання, іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

   Статтею 23 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» встановлено, що звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження здійснюється на підставі рішення суду в порядку, встановленому законом, або в позасудовому порядку згідно із цим Законом.

Приймаючи рішення стосовно звернення стягнення на предмет іпотеки, суд виходить з наступного.

Державним актом про право приватної власності на землю від 15.08.97 року, виданого ОСОБА_2 визначено цільове призначення земельної ділянки- для ведення садівництва.   Земельним кодексом України, ст.35, земельні ділянки для садівництва віднесено до земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про іпотеку», іпотекою є вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання держати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

    Статтею 15 цього ж закону передбачено, що іпотека земельних ділянок здійснюється відповідно до цього Закону. Заборони та обмеження щодо відчудження і цільового використання земельних ділянок, встановлені Земельним кодексом України, є чинним при їх іпотеці.

     Відповідно до  Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції Закону N 490-V від 19.12.2006р.), п.15 (в редакції від 19.12.06 року),  до 1 січня 2008 року не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, запроваджується з 1 січня 2008 року за умови набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, визначивши особливості обігу земель державної та комунальної власності і земель товарного сільськогосподарського виробництва.

       Таким чином, на час укладення договору іпотеки існувала пряма заборона законом на відчудження земельних ділянок.

      Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (п.15 Перехідних положень в редакції від 19.12.06 року).

      При цьому суд також враховує, що згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008  такі обмеження на укладення угод визнано неконституційними.  

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення  щодо укладення угод по відчудженню земельних ділянок поновило свою дію з 22.05.2008року.

   Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку про безпідставність заявлених вимог у частині звернення стягнення на земельні ділянки відповідно до договору іпотеки від 08 листопада 2007 року та від 09 листопада 2007 року.

    Крім цього, на час розгляду справи судом чинний п.15 у редакції від19.01.10 року, яким встановлено, що до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, але не раніше 1 січня 2012 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

   Таким чином суд приходить до висновку, що як на час укладення договору іпотеки так і на час розгляду справи судом існує законодавчо встановлена заборона на відчудження будь-яким способом земельних ділянок, які перебувають у власності громадян, тому у зверненні стягнення на земельну ділянку слід відмовити.

   Судові витрати 1058,85 грн. (120грн. + 938,85 грн.) підлягають солідарному стягненню з відповідачів.

              Керуючись ст.ст.30,60,228 ЦПК України, ст.ст.. 526,554,611,612 ЦК України, суд

вирішив

     Позов задовольнити частково.

     Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь публічного акціонерного товариства акціонерний банк  "Укргазбанк" заборгованість по кредиту строкова - 10000 доларів США, заборгованість по процентах прострочена - 1483,45 доларів США, заборгованість по процентах поточна - 42,38 доларів США, пеня за несвоєчасну сплату процентів - 2526,33 грн., а всього: 11 525,83 доларів США, що по офіційному курсу становить - 90938,79 грн та 2526,33 гривень, судові витрати на суму 1058,85  гривень.

      У задоволенні решти вимог відмовити.

     Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається позивачем  протягом 10 днів з дня його проголошення через Хмельницькій міськрайонний суд до апеляційного суду Хмельницької області.

    Заява про перегляд заочного рішення суду першої інстанції може бути подано відповідачами до Хмельницького міськрайонного суду протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Судя

              Повне рішення виготовлено 30.08.10 року

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація