2-559/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2010 року Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого – судді Любицького В.О.,
при секретарі – Вареник К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Семенівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі про нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, суд,-
В С Т А Н О В И В:
02.06.2010 року ОСОБА_1 звернулася до Семенівського районного суду Полтавської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до позовної заяви прохала суд зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі нарахувати на її користь недоплачену їй , як дитині війни, щомісячну держану соціальну допомогу за відповідні періоди часу з 2007 року по 31.12.2009 року.
В обгрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що вона належить до соціальної категорії “Дитина війни” та відповідно до ст. 6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” з 01 січня 2007 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідач всупереч Рішення Конституційного Суду України № 6-рп2007 від 09 липня 2007 року, яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України ”Про державний бюджет України на 2007 рік”, в тому числі й щодо зупинення ст. 6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни”, не здійснив нарахування та виплату відповідного підвищення до пенсії.
В судове засідання по розгляду вказаної цивільної справи позивачка по справі не з»явилася. Направила до суду письмову заяву про розгляд справи без її участі та підтримання заявлених позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився. Направив до суду заяву про розгляд справи без його участі . Також надав до суду заперечення на позов, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. В обгрунтування своїх доводів зазначив, що рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп2007 стосувалося лише Закону України ”Про Державний бюджет України на 2007 рік”, а рішень щодо неконституційності Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік” Конституційним Судом України не приймалось. Таким чином, на думку відповідача рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року зворотної дії в часі не має, а тому на період до 09 липня 2007 року не поширюється.
Крім того, відповідач вважає свої дії щодо невиплати позивачці доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” правомірними через невизначеність на законодавчому рівні органу, на який покладено обов”язок здійснення таких виплат особам, які мають статус дитини війни; за рахунок яких коштів повинні здійснювати ці виплати та який розмір мінімальної пенсії за віком необхідно застосувати при обчисленні таких доплат.
Вивчивши матеріали цивільної справи, письмові заяви сторін , суд вважає , що позов підлягає до задоволення з наступних підстав .
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 позивачка по справі має статус “Дитина війни”. Враховуючи зазначений статус позивачки, вона відповідно до ст. 6 Закону України” Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком
Згідно ст. 7 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій , передбачених цим Законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
З 01 січня 2008 року позивачці було нараховано та виплачується зазначене підвищення відповідно до встановленого розміру, а саме : на загальну суму 579 ,3 грн. та з 01.10.2008 року по даний час щомісячно 49,80 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним ) положення п.п. 41 розділу 2 Закону України “ Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства , рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та приписів ч. 2 ст. 152 Конституції України , суд дійшов висновку , що з 22.05.2008 року УПФУ в Семенівському районі Полтавської області повинен був нараховувати та сплачувати позивачці доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закон України “ Про соціальний захист дітей війни” в редакції , яка діяла до 01.01.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п.п. 41 розділу 2 ЗУ “ Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.
Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов”язання відповідного управління Пенсійного фонду України нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни у визначеній позивачкою грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функції органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.
Також, суд відхиляє доводи відповідача щодо не визначеності на законодавчому рівні питання відносно органу на який покладено обов»язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до положення «Про Пенсійний фонд України «, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за № 121/2001 і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України “ Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районним управління Пенсійного фонду України за місцем
проживання пенсіонерів.
Відповідно до зазначеного Положення, на Пенсійний фонд України покладено обов»язок щодо:
• призначення пенсії ;
• підготовки документів для її виплати;
• забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій;
Пунктом 1.1 « Положення про Управління пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах «, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 30.04.2002 року за № 8-2, управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням – забезпечення призначення та виплати пенсії.
Отже, обов»язок по нарахуванню та виплати доплати до пенсії, як передбачено Законом України “ Про соціальний захист дітей війни” , покладено саме на орган Пенсійного фонду України.
Враховуючи , що держава взяла на себе обов»язок щодо виплати позивачці 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов»язку на центральний орган виконавчої влади – Пенсійний фонд України , який діє через свої місцеві органи , що входять в систему його органів ,але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати , суд, вважає що вони не виконали своїх повноважень без поважних причини.
Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії забезпечення виконання своїх зобов»язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов»язку щодо виділення коштів на здійснення позивачеві виплат, гарантованих їй Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.
На підставі викладеного , керуючись ст. 64,124,152 Конституції України , ст. ст. 3,6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни”, ст.ст. 10,11,204, 209,214-215 ЦПК України , суд ,–
Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області про перерахунок недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” – задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі протиправною в частині не нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 , передбаченого ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року .
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за періоди: з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року; з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року; з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням проведених виплат.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду через районний суд шляхом подачі протягом 10-ти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Головуючий – підпис
« З оригіналом згідно «
Суддя Семенівського районного суду
Полтавської області В.О.Любицький
- Номер: 2/397/11
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-559
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Любицький Віктор Олексійович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.06.2011
- Дата етапу: 04.07.2011