Справа №2-6809/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2010 року
Хмельницький міськрайонний суд в складі
головуючого судді Фанди В.П.
при секретарі Швець З.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Хмельницькому цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про зобов»язання до вчинення дій
встановив:
Позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій управління неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії. На обґрунтування своїх вимог зазначила, що після призначення їй пенсії за віком, вона продовжувала працювати у ТОВ "Універсам "Вінницький" і відповідачем було проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки для розрахунку пенсії повинен братись показник заробітної плати за 2009 рік з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала письмову заяву про слухання справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, хоча був повідомлений про слухання справи. Суд рахує за можливе проводити слухання справи у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Встановалено, що позивачка з березня 2008 року одержує пенсію за віком, однак продовжує працювати в ТОВ "Універсам Вінницький", що підтверджується копією пенсійного посвідчення, довідкою № 50 від 25.08.2010р., виданою вказаним товариством.
Відповідачем на звернення у квітні 2010 року позивачки проведено перерахунок призначеної пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний 2008 рік.
Однак такий перерахунок проведено у супереч вимог діючого законодавства на підставі спільного листа Мінпраці та соціальної політики України, Пенсійного Фонду України від 11.02.09 року «Щодо застосування показників зарплати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні. З якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку в 2009 році з урахуванням стажу та заробітку набутого після призначення пенсії».
Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ (у редакції від 1 січня 2004 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
В силу ст. 40 ч. 1 Закону № 1058-ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачав, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (Зс).
Отже, особам, які у 2010 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІУ, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.
Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону № 1058-ІУ, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Доводи УПФ щодо правильності перерахунку пенсії позивачки із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік не ґрунтуються на законі.
Роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, про застосування цього показника не узгоджуються з вимогами Закону № 1058-ІУ і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.
З врахуванням викладеного необхідно зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому провести такий перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.04.2010 р.
Керуючись ст.ст. 209,214,215 ЦПК України, ст.ст.40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення", Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому щодо перерахунку пенсії за віком, яка призначена ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому на підставі заяви ОСОБА_1 від 01 квітня 2010 року здійснити перерахунок її пенсії відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної оплати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення через Хмельницький міськрайонний суд до апеляційного суду Хмельницької області.
Суддя