Судове рішення #11673231

справа 2-353/2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2010  року

Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючої – судді Кузіної Н.П., за участю секретаря Герасимюк Л.А., розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області “Про зобов’язання провести перерахунок пенсії”, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Богодухівського районного суду Харківської області з позовом, в якому просить суд зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з 01.07.2002 року та виплачувати відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Мотивуючи тим, що він з 30.09.1980 року по 16.04.1993 рік працював в Богодухівському учбовому авіаційному центрі ДТСААФ СРСР (ТСО) на посаді льотчика-інструктора. На загальних підставах отримував призначену пенсію за вислугу років.

ОСОБА_1 31 березня 2010 року звернувся до Управління пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області з проханням здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Закону України №1222-14 від 17.11.1999 року, Постанови КМУ № 713 від 09.08.2005 року, ч. 2 ст. 87 закону України “Про пенсійне забезпечення” та Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” № 234-97 ВР від 25.04.1997 року. На вказану заяву позивач отримав відмову, яку вважає такою, що суперечить закону.

Позивач в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, на задоволенні позовних вимог наполягав.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи за їх відсутністю а також письмові заперечення, з яких вбачається, що відповідач вимоги позивача не визнає.

Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази, вважає, що позов підлягає часткову задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 працював в Богодухівському учбовому авіаційному центрі ДТСААФ СРСР з 30.09.1980 року по 16.04.1993 рік на посаді льотчика-інструктора. ОСОБА_1 має льотний стаж 26 років, що підтверджується копією трудової книжки, свідоцтвом льотчика авіації НОМЕР_1 від 27 серпня 1980 року.

Частиною 3 статті 53 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (в редакції Закону від 17.11.99 року) передбачено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і борт операторам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами 1 - 3, 6 статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 % заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 % заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.    

Позивач звернувся 31.03.2010 року до відповідача з проханням здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Закону України №1222-14 від 17.11.1999 року, Постанови КМУ № 713 від 09.08.2005 року, ч. 2 ст. 87 закону України “Про пенсійне забезпечення” та Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” № 234-97 ВР від 25.04.1997 року. На вказану заяву відповідач надав відповідь відповідно до якої відмовив позивачу в проведенні перерахунку.

Дія статті 53 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (в редакції Закону від 17.11.99) поширюється на працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконували спеціальні роботи в польотах, котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом згідно з пунктом 2 розділу II “Прикінцеві положення” Закону № 1222- XIV. Предметом регулювання зазначеної статті, як убачається з її назви, є розміри пенсій за вислугу років.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.    

З аналізу ст.ст. 53, 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вбачається наступне.

Перелік окремих категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений статтею 54 Закону “Про пенсійне забезпечення”. Даною нормою, зокрема, передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, у яких вони зайняті, та що перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.    

На виконання положень статті 54 Закону “Про пенсійне забезпечення” Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 липня 1992 р. № 418 “Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу”.

У відповідності до п. 1 “Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації” затвердженого Кабінетом міністрів України від 21.07.1992 року – пенсії за вислугу років відповідно до ст. 54 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” і цього Порядку призначаються відповідно до ст. 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення” призначаються працівникам льотно - випробного складу, безпосередньо зайнятим у льотних випробуваннях (дослідженнях) дослідної та серійної авіації і парашутно-десантної техніки, незалежно від відомчої належності підприємства, організації де вони працюють.

У відповідності до п. 7 вищезазначеного Порядку, пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу призначаються у розмірі 55% заробітку за кожний рік вислуги пенсія збільшується на 1% заробітку, але не менше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. Крім того, працівникам льотно-випробного складу по пенсії за вислугу років нараховується набавка та підвищення, передбачене ст.ст. 21, 77 Закону “Про пенсійне забезпечення”.

Згідно п. “в” п. 7 цього ж Порядку, - у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховується під час призначення (перерахунку) пенсії.

Згідно роз’яснення Міністерства транспорту та зв’язку України до Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.2007 року за № 1993/40/10-07, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 року № 234/р та роз’ясненням Держкомпраці СРСР від 30.05.1988 року № 726-13 – повітряні судна ДТСААФ, яке діяло під наглядом Міноборони, вважаються цивільними суднами, а льотний склад ДТСААФ відноситься до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації.

Таким чином, посади, які обіймав позивач до виходу на пенсію за вислугою років, підпадають під підстави для призначення йому такої пенсії відповідно до статті 54 Закону "Про пенсійне забезпечення” і перерахунку цієї пенсії у розмірі, встановленому частиною 3 статті 53 названого Закону. Посилання представника відповідача на той факт, що на позивача не поширюється дія частини 3 статті 53 зазначеного Закону, оскільки він не працював на посадах, перелічених у цій нормі, є помилковим.    

З урахуванням викладеного, зміст статті 53 Закону слід розуміти таким чином, що до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах, належать і члени екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, льотно-інструкторський склад організацій ДТСААФ, Товариства сприяння обороні України.

Таким чином, суд приходить до висновку, про неправомірність відмови Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області  у проведенні перерахунку пенсії позивачу.

Задовольняючі частково позовні вимоги, суд виходить з того, що позивач пропустив строки позовної давності, відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦК України позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Статтею 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Позивач не надав клопотання про поновлення строку позовної давності.

Тому перерахунок та стягнення недоотриманої пенсії ОСОБА_1 повинен бути здійснений починаючи з 31.03.2007 року з урахуванням раніше проведених виплат, відповідно ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням змін внесених Законом України № 1222-ХIV від 17 листопада 1999 р. "Про внесення змін до деяких Законів України" та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 року № 418 “Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно – випробного складу”, від 10.02.2000 року № 264 “Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації”, від 09.08.2005 року № 713 “Про внесення змін до п. 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно – випробного складу цивільної авіації

На підставі викладеного, керуючись ст. 53, 54 Закону “Про пенсійне забезпечення”, ст.ст. 40, 44, 45 Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 р. № 418 “Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу”, ст.ст. 71, 72, 88, ч. 1 ст. 11, 60, 213, 215 ЦПК України,  суд –

ВИРІШИВ:

Цивільний позов ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області “Про зобов’язання провести перерахунок пенсії” – задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести перерахунок, нарахування та виплачувати призначеної ОСОБА_1  пенсії з 31.03.2007 року з урахуванням раніше проведених виплат, відповідно ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням змін внесених Законом України № 1222-ХIV від 17 листопада 1999 р. "Про внесення змін до деяких Законів України" та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 року № 418 “Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно – випробного складу”, від 10.02.2000 року № 264 “Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації”, від 09.08.2005 року № 713 “Про внесення змін до п. 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно – випробного складу цивільної авіації”.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в Харківський апеляційний суд через Богодухівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя    

Рішення отримано  

Позивач:  

Відповідач:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація