Справа № 2-А-3243/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
1 листопада 2010 року смт. Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого – судді Лєдньова Д.М.
при секретарі Гельвейчук І.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов»язання нарахувати та виплатити допомогу згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України “Про соціальний захист дітей війни”,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації та Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо не нарахування та не виплати коштів згідно положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 та Закону України “Про соціальний захист дітей війни”; зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити допомогу у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України № 796, зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської провести перерахунок та виплатити доплату до пенсії, передбачену ч. 2 ст. 39 Закону України № 796, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю, у відповідності до ст. 51 Закону України № 796, доплату до пенсії як дитині війни згідно зі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” в період з 01.10.2009 року по 30.09.2010 року. При цьому посилається на те, що вказані виплати здійснювались всупереч вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. .
Позивач в судове засідання не з'явилась. В позовній заяві вказала на можливість слухання справи у її відсутності.
Представник управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи до уваги ухвалу суду від 26.10.2010 року суд вирішує питання про невідповідність дій відповідача нормам законодавства та зобов»язання до вчинення дій за період з 11.04.2010 року по 30.09.2010 року.
Судом встановлено, що позивач являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що стверджується копією посвідчення (категорія 3) серія Б № НОМЕР_1, виданого 01.12.1992 року Житомирською облдержадміністрацією. Проживає в АДРЕСА_1 яке за переліком населених пунктів Житомирської та Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Лугинському районі Житомирської області, отримала підвищення до пенсії за ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі Постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 10,50 грн. щомісячно з 01.04.2010 по 30.09.2010 року, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю – ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 в розмірі: з 01.04.2010 року по 30.06.2010 року - 70,60 грн. щомісячно, з 01.07.2010 року по 30.09.2010 року – 70,90 грн. щомісячно. Крім того, позивач, як дитина війни (посвідчення № 110061) отримувала підвищення до пенсії - в період з 01.04.2010 року по 30.09.2010 року по 49,80 грн. щомісячно.
Управлінням праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації позивачу виплачується допомога у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства на підставі Постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться виплата щомісячної грошової допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, яка становить у зоні гарантованого відселення – 40 відсотків мінімальної заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до заробітної плати, яка становить у зоні гарантованого добровільного відселення – дві мінімальні заробітні плати.
Частиною 2 статті 39 зазначеного Закону України встановлено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення, підвищується в розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Згідно ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, віднесеним до категорії 3, виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров”ю в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Вказані виплати здійснювались позивачу частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року.
Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Одночасно, вказана соціальна допомога нараховувалась та виплачувалась відповідачем без врахування мінімальної пенсії за віком, а у твердих грошових сумах.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Звуження змісту та обсягу існуючих прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ст. 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими Законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Відповідно до положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 та з урахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах в містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України в 30.04.2002 № 8-2 (з відповідними змінами), управління пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування і виплату пенсій, безпосередньо призначає (зійснює перерахунок) і виплачує пенсії і інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Зазначені роз'яснення містяться у Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936.
У п. 1 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936, зазначено, що він визначає механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінпраці.
Відповідно до п. 2 Порядку, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, Головне управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.
Відповідно до п.п. 1,2 ч. 2 ст. 162 КАС України суд визнає неправомірними дії відповідачів та зобов»язує здійснити нарахування та виплату вищевказаних коштів на підставі положень Законів.
Керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 99, 100, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 37, 39, 51, 62, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства на підставі ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно з ч. 2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю, у відповідності до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підвищення до пенсії згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 11.04.2010 року по 30.09.2010 року, з урахуванням встановленого розміру мінімальної заробітної плати у кожен місяць даного періоду та фактично отриманих коштів.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії у відповідності ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 11.04.2010 року по 30.09.2010 року, з урахуванням встановленого розміру мінімальної заробітної плати у кожен місяць даного періоду та фактично отриманих коштів.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю, на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 11.04.2010 року по 30.09.2010 року, з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком у кожен місяць даного періоду та фактично отриманих коштів.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 11.04.2010 року по 30.09.2010 року, з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком у кожен місяць даного періоду та фактично отриманих коштів.
Судовий збір по справі компенсувати за рахунок держави, так як сторони звільнені від його оплати згідно ст. 4 п.п. 18. 34, ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3243/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Лєдньов Дмитро Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.03.2016
- Дата етапу: 14.03.2016
- Номер: 6-а/641/5/2019
- Опис: заміна сторони виконавчого провадження
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-3243/10
- Суд: Комінтернівський районний суд м. Харкова
- Суддя: Лєдньов Дмитро Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.02.2019
- Дата етапу: 13.02.2019