печерський районний суд міста києва
Справа № 2-3080-1/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2010 року
Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Степанової О.С.,
при секретарях - Соколенко М.В., Грінченко У.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет застави,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ АБ «Укргазбанк» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором №303-Ф/07 від 19.12.2007 року в розмірі 252 541,73 долари США та 78 595,45 грн., у рахунок погашення вказаної заборгованості ПАТ «Укргазбанк», також просив суд звернути стягнення на предмет застави - цінні папери.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 19.12.2007 року між позивачем ПАТ АБ «Укргазбанк» (який є правонаступником ВАТ АБ «Укргазбанк») та відповідачем ОСОБА_1 було укладено кредитний договір, згідно з умовами якого позивач надав відповідачу ОСОБА_1 кредит на загальну суму 260 535,00 доларів США на строк з 19.12.2007 року по 19.12.2017 року із розрахунку 12,9% річних за час фактичного користування кредитом, а відповідач ОСОБА_1 зобов'язався повернути отриманий кредит, сплатити відсотки за користування кредитом і виконати свої зобов'язання згідно даним договором у повному обсязі.
19.12.2007 року, в якості забезпечення виконання ОСОБА_1 умов кредитного договору №303-Ф/07 від 19.12.2007 року, між ВАТ АБ «Укргазбанк» та відповідачем ОСОБА_2 було укладено договір поруки №303-П/07. Крім того, в якості забезпечення виконання ОСОБА_1 умов кредитного договору №303-Ф/07 від 19.12.2007 року, між ВАТ АБ «Укргазбанк» та ОСОБА_1 19.12.2007 року було укладено договір про заставу цінних паперів (облігацій).
У порушення умов укладеного між сторонами кредитного договору, відповідач ОСОБА_1, поручителем якого є ОСОБА_2, свої зобов'язання належним чином не виконує, в результаті чого має прострочену заборгованість за кредитним договором, яка станом на 13.05.2010 року складається з заборгованості по кредиту та по процентах в розмірі 252 541,73 долари США, та з заборгованості по пені за несвоєчасне погашення кредиту та за несвоєчасну сплату процентів в розмірі 78 595,45 грн., яку позивач і просить стягнути в солідарному порядку з відповідачів на користь позивача разом з судовими витратами та у рахунок погашення вказаної заборгованості звернути стягнення на предмет іпотеки.
В судовому засіданні представник позивача ПАТ «Укргазбанк» - Плотніченко О.П., позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позові та просив суд задовольнити в повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилися, але направили до суду свої письмові заперечення проти позову. Відповідно до положень ст. 169 ЦПК України, судом було визнано можливим провести розгляд справи у відсутності відповідачів за участю їх повноважних представників.
В своїх письмових запереченнях ОСОБА_1 вважає заявлені позовні вимоги безпідставними та просить суд відмовити в їх задоволенні, з наступних підстав. Кредитний договір та інші укладені договори в забезпечення вказаного договору були укладені з ВАТ АБ «Укргазбанк» а не з ПАТ «Укргазбанк» з яким у ОСОБА_1 жодних договірних відносин не виникло; на думку ОСОБА_1 ПАТ «Укргазбанк» не є правонаступником ВАТ АБ «Укргазбанк», і в даному випадку в правовідносинах, що виникли між ВАТ АБ «Укргазбанк» та ОСОБА_1 відбулась заміна кредитора, про що ОСОБА_1 ніяким чином не було повідомлено. За таких обставин, враховуючи положення ст.ст.513, 516, 517 та ст.613 ЦК України відповідач ОСОБА_1 не має відповідати перед позивачем ПАТ «Укргазбанк» за прострочення. Крім того, враховуючи положення ст.ст.509, 626, 627 ЦК України, та умови п.3.2.6, п.3.2.8 кредитного договору, позивач має право вимагати стягнення заборгованості ляше шляхом стягнення на предмет іпотеки. Також, з посиланням на ст.ст. 525,526, 628, 629, 651 ЦК України та п.4.1 кредитного договору, ОСОБА_1 вказує на те, що підстав для дострокового стягнення заборгованості за кредитним договором немає, оскільки всупереч вимогам кредитного договору, жодної кореспонденції на адресу ОСОБА_1 не надходило.
В письмових запереченнях ОСОБА_2, вказує на те, що позивач втратив право вимоги до ОСОБА_2, як солідарного боржника, оскільки позивач в односторонньому порядку збільшив обсяг відповідальності ОСОБА_2 не погодивши це з самою ОСОБА_2 Так, ПАТ «Укргазбанк» в односторонньому порядку збільшив процентну ставку з 12,9% до 13,9% за кредитним договором №303-Ф/07 від 19.12.2007 року за користування кредитом, не погодивши таку зміну з поручителем ОСОБА_2.
Представники відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 - ОСОБА_4, та ОСОБА_5, в судовому засіданні позов не визнали, та просили відмовити в його задоволенні з підстав наведених в письмових запереченнях ОСОБА_1 та ОСОБА_2
З'ясувавши обставини справи, та перевіривши їх наданими сторонами доказами, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що 19.12.2007 року між ВАТ АБ «Укргазбанк» (Далі- Банк) та ОСОБА_1 (Далі - Позичальник) було укладено кредитний договір №303-Ф/07 (Далі - Кредитний договір).
Згідно п.п.1.1, 1.4 Кредитного договору, Банк надає Позичальнику кредит, в сумі 260 535, 00 доларів США. Кредит надається на строк з 19 грудня 2007 року по 19 грудня 2017 року або по день визначений в п.3.3.11. цього Договору, із сплатою процентів за користування кредитом, виходячи із 12,9% річних. Кредит надається для фінансування в об'єкт будівництва яким є нежитлове приміщення, що буде знаходитися в секції А в Житловому будинку, розташованому на АДРЕСА_1, шляхом придбання пакету цінних паперів - цільових безпроцентних облігацій серії Y, згідно Договору купівлі-продажу цінних паперів № ІК-121/А/о.2;А-30/07 від 05 листопада 2007 року, який укладений між Позичальником та ТОВ «Українська інвестиційно-інжинірингова компанія».
Стаття 1054 ЦК України, передбачає, що за кредитним договором банк, або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України, зобов'язання мають виконуватись належним чином та у встановлений строк. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Факт належного виконання ВАТ АБ «Універсал Банк» (правонаступником якого є ПАТ АБ «Універсал Банк») своїх зобов'язань за Кредитним договором, а саме надання кредиту згідно умов Кредитного договору підтверджується матеріалами справи, та не заперечувалося відповідачами в своїх письмових запереченнях та їх представниками в судовому засіданні.
Відповідно до п.3.3.1, п.3.3.3 Кредитного договору, Позичальник зобов’язується використовувати кредит на зазначені в п.1.4 Кредитного договору цілі та сплачувати заборгованість за кредитом на рахунок АБ «Укргазбанк» не пізніше 15-го числі кожного місяця, починаючи з лютого 2008 року в розмірі 1/120 від суми отриманого кредиту, що становить 2 171,13 доларів США.
Відповідно до п.3.3.4 Кредитного договору, Позичальник зобов’язався сплачувати проценти за користування кредитом щомісячно, виходячи з 12,9 % річних на рахунок АБ «Укргазбанк» не пізніше 15-го числа наступного місяця, а також в день закінчення строку, на який надано кредиту відповідності до п.1.1 Кредитного договору, в день дострокового погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання цього договору або у разі настання строку (терміну) виконання зобов’язань у відповідності до п.1.1 цього договору.
Разом з тим, відповідач не здійснює платежів в рахунок погашення суми кредиту та нарахованих процентів згідно строків визначених умовами Кредитного договору, чим порушує прийняті на себе договірні зобов'язання. Дана обставина також не заперечувалася відповідачами в своїх письмових запереченнях та їх представниками в судовому засіданні.
В обґрунтування своїх заперечень, відповідачі та їх представники вказують на зміну ПАТ АБ «Укргазбанк» в односторонньому порядку відсоткової ставки процентів за користування кредитом з 12,9% на 13,9% річних без повідомлення про це відповідачів. Разом з тим, змін умов Кредитного договору в односторонньому порядку зі сторони ПАТ «Укргазбанк», судом встановлено, не було. Відповідачі та їх представники в своїх запереченнях з цього приводу плутають неустойку передбачену п.2.2 Кредитного договору та порядок зміни умов Кредитного договору в односторонньому порядку згідно п.4.1 Кредитного договору.
Згідно ст. 546 ЦК України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.
Відповідно до п.2.2 Кредитного договору, кредит наданий Банком забезпечується неустойкою передбаченою дійсним договором, яка відповідно до п.3.1.10 Кредитного договору полягає в тому, що Банк зобов’язується на залишок простроченої заборгованості за простроченим кредитом проценти нараховувати виходячи з 13,9% річних, починаючи з дня виникнення простроченої заборгованості.
Крім того, відповідно до п.5.3 Кредитного договору, за порушення строків повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, Позичальник зобов’язаний сплатити Банку пеню в розмірі 0,1% від суми невиконаного зобов’язання за кожен день прострочення платежу від дня виникнення такої прострочки до повного погашення заборгованості, але межах строків позовної давності.
Заперечення відповідачів та їх представників з приводу відсутності підстав для дострокового стягнення заборгованості за кредитним договором, не підтверджується матеріалами справи та є безпідставними, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором позики встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позики, позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів.
У відповідності до п.5.1 Кредитного договору, у випадку порушення Позичальником зобов’язань, Банк має право відмовитися від виконання своїх зобов’язань та/або розірвати цей договір,при цьому Позичальник зобов’язаний відшкодувати Банку збитки в розмірі неповерненої суми кредиту, процентів за користування кредитом та витрат понесених Банком за цим договором, а також повернути Банку заборгованість по кредиту, сплатити проценти за користування кредитом, неустойку та інші видатки понесені Банком за цим договором.
Твердження відповідачів та їх представників про те, що жодних правовідносин між сторонами не виникло, а також про те, що ПАТ АБ «Укргазбанк» не є правонаступником ВАТ АБ «Укргазбанк», і в даному випадку в правовідносинах, що виникли між ВАТ АБ «Укргазбанк» та ОСОБА_1, ОСОБА_2 відбулась заміна кредитора є помилковими та спростовуються положеннями Статуту ПАТ АБ «Укргазбанк».
Так, у відповідності до Статуту ПАТ АБ"Укргазбанк", (затвердженого Загальними зборами акціонерів АБ «Укргазбанк» протоколом №2 від 17.06.2010 року та погодженого Національним банком України 27.07.2010 року), ПАТ АБ"Укргазбанк" є правонаступником усіх прав та обов'язків ВАТ АБ "Укргазбанк" (п.1.3 Статуту).
Як вбачається з матеріалів справи, сума загальної заборгованості по кредиту та відсоткам ОСОБА_1 перед ПАТ "Укргазбанк" за Кредитним договором станом на 13.05.2010 року, яка на момент розгляду справи у суді не погашена, становить 252 541 долари США 73 центи, що станом на 22 жовтня 2010 року згідно офіційного курсу гривні до долару США становить 1 997 605 гривень 08 копійок; заборгованість по пені за несвоєчасне погашення кредиту та за несвоєчасну сплату процентів ОСОБА_1 перед ПАТ "Укргазбанк" за Кредитним договором станом на 13.05.2010 року, яка на момент розгляду справи у суді не погашена, становить 78 595 гривень 45 копійок.
Дана обставина підтверджується Розрахунком заборгованості за Кредитним договором, складеного станом на 13.05.2010 року заступником головного бухгалтера - директора Департаменту централізованого супроводження та підтримки клієнтських операцій Сліпченко Б.І. (а.с.30-32).
Доказів сплати відповідачами заборгованості за Кредитним договором після 13.05.2010 року, суду під час розгляду справи, надано не було.
Судом встановлено, що 19.12.2007 року, в якості забезпечення виконання ОСОБА_1 умов кредитного договору №303-Ф/07 від 19.12.2007 року, між ВАТ АБ «Укргазбанк» та відповідачем ОСОБА_2 (Далі - Поручитель) було укладено договір поруки №303-П/07 (Далі – Договір поруки).
Відповідно до п.1.1, 1.2, 1.3 Договору поруки, ОСОБА_2 зобов'язалася солідарно відповідати перед ВАТ АБ «Укргазбанк» у повному обсязі на тих же умовах, та в ті ж строки, що і ОСОБА_1, за своєчасне та повне виконання зобов'язань ОСОБА_1, які виникають з умов Кредитного договору. Поручитель несе солідарну відповідальність з Позичальником перед ПАТ АБ «Укргазбанк» за виконання зобов’язань по Кредитному договору.
Відповідно до ст.554 ЦК України в разі невиконання зобов'язання боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає в тому ж обсязі, як і боржник, зокрема відповідає за сплату основного боргу і процентів, за відшкодування збитків, за сплату неустойки, якщо інше не встановлено договором поруки.
В силу п.1 ст. 543 ЦК України в разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від всіх боржників разом, та і від будь-кого із них окремою.
Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами які беруть участь у справі.
Відповідачі та їх представники, доказів, які б спростовували доводи ПАТ АБ "Укргазбанк" суду не надали.
Твердження відповідачів та їх представників про те, що позивач має право в своїх позовних вимогах вимагати лише звернення стягнення на предмет іпотеки, спростовуються наведеними вище нормами закону та положенням п.3.2.6 Кредитного договору.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь ПАТ АБ «Укргазбанк» в солідарному порядку 1) загальної суми заборгованості по кредиту та відсотках за кредитним договором №303-Ф/07 від 19 грудня 2007 року у розмірі 252 541 долар США 73 центи, що станом на 22 жовтня 2010 року згідно офіційного курсу гривні до долару США становить 1 997 605 гривень 08 копійок; 2) заборгованості по пені за несвоєчасне погашення кредиту та за несвоєчасну сплату процентів за кредитним договором №303-Ф/07 від 19 грудня 2007 року у розмірі 78 595 гривень 45 копійок, є обґрунтованими, правомірними та такими що підлягають задоволенню.
Під час розгляду справи, судом також було встановлено, що 19.12.2007 року між ВАТ АБ «Укргазбанк» та ОСОБА_1 було укладено договір про заставу цінних паперів (облігацій) (Далі - Договір застави).
Згідно п.1.1 Договору застави, даний договір забезпечує всі вимоги ПАТ АБ «Укргазбанк», що випливають з умов Кредитного договору.
Відповідно до п.2.1 п.2.2 Договору застави, предметом застави є – цінні папери - іменні безпроцентні (цільові) облігації серії Y, що на праві власності належать ОСОБА_1; емітент ТОВ «Українська інвестиційно-інжинірінгова компанія»; кількість цінних паперів – 173 штуки; номінальна вартість одного цінного паперу – 5 300 гривень 00 копійок (заставна вартість одного цінного паперу – 10 140 гривень 28 копійок); сумарна номінальна вартість цінних паперів 916 900 гривень 00 копійок (заставна вартість цінних паперів – 1 754 269 гривень 00 копійок); форма випуску цінних паперів – без документарна.
Згідно приписів пп. 3.2.8. Кредитного договору, у разі невиконання Позичальником зобов'язань, передбачених дійсним договором, відшкодування заборгованості за Кредитним договором здійснюється Банком шляхом звернення стягнення на предмет застави, зазначеного в п. 2.1., згідно договору застави, укладеного між Банком та Позичальником у порядку встановленому чинним законодавством.
Відповідно до пп. 3.4.1. Договору застави, у випадку, невиконання заставодавцем зобов'язань по кредитному договору, Заставодержатель має право одержати задоволення своїх вимог як кредитора за кредитним договором в повному обсязі за рахунок сум одержаних від реалізації заставлених цінних паперів.
Підпунктом 4.1. Договору застави передбачено, що Заставодержатель набуває право звернути стягнення та реалізувати предмет застави у випадках, якщо у моменти настання строку виконання зобов'язання за кредитним договором воно не буде виконано належним чином, а саме: при повному або частковому неповерненні кредиту (чергового платежу за кредитом) та/або при несплаті або частковій несплаті процентів та/або при несплаті або частковій несплаті штрафних санкцій у встановлені кредитним договором строки; порушення позичальником обов'язків за цим та/або кредитним договором та невиконання вимоги заставодержателя про дострокове виконання зобов’язання за кредитним договором; припинення діяльності заставодавця незалежно від настання строку виконання зобов’язання забезпеченого заставою.
Відповідно до ст. 572 ЦК України в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 589 ЦК України, у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1, ч.2 ст. 590 ЦК України звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 591 ЦК України реалізація предмета застави, на який звернене стягнення, провадиться шляхом його продажу з публічних торгів, якщо інше не встановлено договором або законом. Порядок реалізації предмета застави з публічних торгів встановлюється законом. Якщо сума, одержана від реалізації предмета застави, не покриває вимоги заставодержателя, він має право отримати суму, якої не вистачає, з іншого майна боржника в порядку черговості відповідно до статті 112 ЦК України, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно ч. 2 п.3 ст. 592 ЦК України заставодержатель має право вимагати дострокового виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, а якщо його вимога не буде задоволена, - звернути стягнення на предмет застави в інших випадках, встановлених договором.
Згідно ст.19, ч.1 ст. 20 Закону України «Про заставу», заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором. За рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором, - неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині звернення стягнення на заставне майно у рахунок погашення заборгованості за Кредитним договором, є теж обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів в рівних частинах (з кожного по 910 грн. 00 коп.) на користь ПАТ АБ"Укргазбанк" понесені ним та документально підтверджені судові витрати в розмірі 1 820 грн. 00 коп., які складаються з судового збору у сумі 1 700 грн. 00 коп., витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 543, 546, 554, 572, 589, 591, 592, 1050, 1054 ЦК України, ст. ст. 19, 20 Закону України «Про заставу», ст. ст. 10, 60, 88, 169, 174, 214, 215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» в солідарному порядку загальну суму заборгованості по кредиту та відсотках за кредитним договором №303-Ф/07 від 19 грудня 2007 року у розмірі 252 541 (двісті п’ятдесят дві тисячі п’ятсот сорок один) долар США 73 центи, що станом на 22 жовтня 2010 року згідно офіційного курсу гривні до долару США становить 1 997 605 (один мільйон дев’ятсот дев’яносто сім тисяч шістсот п’ять) гривень 08 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» в солідарному порядку заборгованість по пені за несвоєчасне погашення кредиту та за несвоєчасну сплату процентів за кредитним договором №303-Ф/07 від 19 грудня 2007 року у розмірі 78 595 (сімдесят вісім тисяч п’ятсот дев’яносто п’ять) гривень 45 копійок.
У рахунок погашення загальної суми заборгованості по кредиту та відсотках за кредитним договором №303-Ф/07 від 19 грудня 2007 року у розмірі 252 541 долар США 73 центи, пені за несвоєчасне погашення кредиту та за несвоєчасну сплату процентів за кредитним договором №303-Ф/07 від 19 грудня 2007 року у розмірі 78 595 гривень 45 копійок, звернути стягнення на предмет застави, відповідно до договору про заставу цінних паперів (облігацій) від 19 грудня 2007 року укладеного між Відкритим акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк» та ОСОБА_1, – цінні папери - іменні безпроцентні (цільові) облігації серії Y, що на праві власності належать ОСОБА_1; емітент ТОВ «Українська інвестиційно-інжинірінгова компанія»; кількість цінних паперів – 173 штуки; номінальна вартість одного цінного паперу – 5 300 гривень 00 копійок (заставна вартість одного цінного паперу – 10 140 гривень 28 копійок); сумарна номінальна вартість цінних паперів 916 900 гривень 00 копійок (заставна вартість цінних паперів – 1 754 269 гривень 00 копійок); форма випуску цінних паперів – без документарна.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» з кожного по 910 (дев’ятсот десять) гривень 00 копійок судових витрат.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва, протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя