Судове рішення #11659018

                                                 

                                                      ПОСТАНОВА     2а-1399/10

                                                 Іменем   України

    20 жовтня  2010 року  суддя Голосіївського районного суду м. Києва Чередніченко Н.П.розглянувши у порядку скороченого провадження  цивільну справу за адміністративним  позовом ОСОБА_1  до Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про перерахунок пенсії ,-

                                                      Встановив :

    В жовтні  2010 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача , яким просив зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком у відповідності до вимог ч.ч.1,2 ст.40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік з 02.06.2010  року .

    Позовні вимоги мотивовані тим , що він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « . Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік ( із розрахунку 1197,91 грн.) , хоча на підстав ст..ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування мав би застосувати показник середньої заробітної плати за 2008  рік (1573,99 грн.)   .

    Представник відповідача у письмовому запереченні  позовні вимоги не визнала та заперечила проти їх задоволення , посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

    Розглянувши подані сторонами документи і матеріали , всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини , на яких ґрунтується позов , об»активно оцінивши докази , які мають значення для справи і вирішення мспору по суті , суд встановив наступне .

    Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду у Голосіївському районі м . Києва та отримує пенсію за віком .

    Звернувшись  до відповідача , із заявою про здійснення перерахунку пенсії з використанням показників заробітної плати за 2008 рік  , позивачу  було здійснено перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 32 Закону України «Про загальнообов»язкове державне страхування « із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2006 рік.

    З відповіді Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва вбачається , що норми статей 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « після прийняття рішення Конституційним Судом України 22.05.2008 року втратили чинність , а рішення про відновлення дії попередньої редакції зазначених норм  не приймалося . Тому на даний час немає законодавчого врегулювання показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу при здійсненні перерахунку пенсій.

    Відповідно до ч.1,2 ст. 40 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « заробітна плата ( доход) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату ( дохід ) , виданих у порядку , встановленому законодавством , а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року – за даними , що містяться в системі персоніфікованого обліку .

    Заробітна плата ( дохід ) для обчислення пенсії визначається за формулою :

    ЗП-Зс х (Ск:К), де :

    Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії , у гривнях ; Зс – середня заробітна плата ( дохід ) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік , що передує року звернення за призначенням пенсії .

    Порядок обчислення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними  органами виконавчої влади в галузях статистики , економіки , праці та соціальної політики і фінансів .

    Згідно з ч.4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування «м, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати , провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяця страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі . Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу ) , з якої була обчислена пенсія . За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу , зазначені в частині 1 ст.40 цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону  враховується для обчислення  пенсії , за календарний рік , що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду , який враховується заробітна плата ( дохід ) для перерахунку пенсії , період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч.1ст.40 цього Закону .

    Підпунктом 10 п.35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України « Закону України «Прол державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України « встановлено , що у разі , якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати , проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після  призначення ( попереднього перерахунку ) пенсії незалежно від перерв в роботі .Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу ) , з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік , що передує перерахунку пенсії .

    22.05.2008 року Рішенням Конституційного Суду Україні № 10-рп/2008 положення цього Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України « визнано неконституційними , в тому числі і підпункт 10п 35 розділу ІІ вищезазначеного Закону України .

Крім того , згідно з абзацом 7 п.2 розділу ІІІ « Прикінцеві положення « Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік « та внесення змін до деяких законодавчих актів України , розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України « діє по 31 грудня 2008 рік .

    Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України ,органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі , та в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України .

    Згідно х ч.2 ст.152 Контитуції України , закони , інші правові акти або їх окремі положення , що визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність , тобто відповідні норми зазначеного Закону втратили чинність з 22.05.2008 року .

    Рішення Конституційного Суду Укроаїни мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів , що визнані  неконституційними .Положення  Законів України , що визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення конституційним Судом України відповідного рішення . Рішення Коститувційного Суду України є обов»язковим для виконання на території України , остаточними і не можуть бути оскаржені .

    З огляду на викладене , суд приходить до висновку , що оскільки положення абзацу 3ч.1ст.40 , абзацу 4 ч.2 ст.40 та ч.4ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування « в редакції від 27.12.2007 року визнано неконституційними , згідно з рішенням КСУ від 22.05.2008 року , то відповідачеві слід було застосувати редакцію зазначеного вище Закону , в якій вона діяла до вказаних змін .

    Як зазначалося у рішенні Європейського Суду з прав людини у справві «Кечко проти України « про незворотність дії у часі законів та інших нормативно-правових актів , закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили , крім випадків , коли вони пом»якшують , або скасовують відповідальність особи , реалізації особою права на отримання бюджетних коштів , яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства . До спірних правовідносин застосовується закон , що діяв на момент виникнення у особи відповідного права .

    Крім того . судом не можуть бути прийняті до уваги посилання відповідача на правомірність своїх дій при відмові у перерахунку пенсії і застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески , та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік згідно з п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 , оскільки зазначеною постановою передбачено застосування середньої заробітної плати в галузях національної економіки за рік , що передує року перерахунку пенсії .

    Таким чином , суд дійшов висновку , що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік на підставі ст..ст.40,42 Закону України «Про загальнобов»язкове державне пенсійне страхування з 02.06.2010  року .

    При визначенні судом дати , з якої необхідно відповідачеві здійснити перерахунок пенсії , суд враховує вимоги ч.4 ст. 45 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « , згідно якої перерахунок призначеної пенсії    проводиться з першого числа місяця , в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії , якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно .

    Як вбачається з матеріалів справи позивачу був здійснений перерахунок пенсії з 02.06.2010 року .

    На підставі викладеного , керуючись ст..ст. 19ч.2, 152 Конституції України ,ст..ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування ,9,69-71,158-163КАСУ України , суд ,-

                                                               Постановив  :

    Адміністративний позов задовольнити частково.

    Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст..ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне  страхування « із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу ) в середньому на одну застраховану людину в цілому по Україні за один календарний рік , що передує року звернення за призначенням пенсії ( 2008 ) з 02.06.2010  року .

    В решті частині заявлених вимог відмовити .

    Стягнути на користь ОСОБА_1 з державного бюджету судовий збір в розмірі 51 грн.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.  ст.  185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції протягом десяти днів апеляційної скарги.

   

           Суддя :

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація