Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1165785893

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 Харків  

 09 липня 2024 року                                                             № 520/8826/2020  

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про зобов`язання вчинити певні дії та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: зобов`язати відповідача здійснити перерахунок (збільшення) пенсії позивача відповідно до ч. 2   статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»   (шляхом розрахунку відповідно до п. 1   ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 01.06.2020року і в подальшому, виплатити недоотриманий розмір пенсії починаючи з вказаної дати і скасувати рішення відповідача від 09.06.2020 року №2111; допустити негайне виконання рішення та стягнути судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Рішенням відповідача позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає таку відмову протиправною, та вважає, що має право на відповідний перерахунок пенсії.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому зазначив, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб визначений чинним законодавством, зазначивши, що у законодавство, а саме у ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 03.10.2017  Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII  внесено зміни. Також зазначено, що оскільки пенсія позивачу призначена відповідно до ч. 1  ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то підстав застосовувати п. 2  ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  немає.

Судом встановлено, що  позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії та отримує пенсію за віком на підставі  Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням  статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  із зменшенням пенсійного віку. Розмір пенсії за віком позивачу визначено відповідно до частини 1  статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

05.06.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 2  статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  - збільшивши на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, за формулою, визначеною частиною 1  статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням відділу з питань перерахунку пенсії № 2111 від 09.06.2020 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв`яжу з тим, що відповідач прийшов до висновку про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Згідно із ч. 2  ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  (далі за текстом -  Закон № 796-ХІІ), в редакції чинній до 11.10.2017, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набув чинності з 11.10.2017, до частини 2  статті 56 Закону № 796-ХІІ  внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої  статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 2  ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»  (далі за текстом -  Закон № 1058-IV), за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього  Закону.

Отже правове регулювання спірних правовідносин змінилось, і у зв`язку зі змінами  Закон № 796-ХІІ  пов`язує право особи на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений частиною 2  ст. 56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах, визначених частиною 2  ст. 27 Закону № 1058-IV.

З огляду на те, що позивач не виявив бажання перейти на пенсію за віком на умовах частини 2  ст. 27 Закону № 1058-IV, а залишився на пенсії за віком на умовах ч. 1  ст. 27 Закону № 1058-IV, то відповідач у зв`язку із зміною правового регулювання спірних правовідносин правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку, передбаченого ч. 2  ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 23 жовтня 2019 року у справі справа № 809/627/18.

Відповідно до ч. 5  ст. 242 КАС України  при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, суд не бере до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду від 06.02.2018 у справі 560/675/17, оскільки в останній надано аналіз правовідносинам, які виникли до внесення змін  Законом № 2148-VIII від 03.10.2017.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2,  6-11,  14,  77,  139,  243-246,  250,  255,  257-263,  295,  297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя                                                                  Зоркіна Ю.В.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація