Справа № 2-8899-10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2010 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі :
головуючого - судді Челюбєєва Є.В.,
при секретарі - Бондарчук Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дзержинську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на період навчання ,-
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2010 року позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила стягнути аліменти на період навчання.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_2 є її батьком. В 2005 року шлюб між її батьками було розірвано. Вона залишилась проживати з матір’ю, повністю знаходилась на її утриманні. По досягненні нею вісімнадцяти років, батько припинив надавати матеріальну допомогу на її утримання.
На теперішній час вона є студенткою, навчається в Дзержинському професійному ліцеї. Навчання в ліцеї платне, стипендії вона не отримує, що потребує від неї додаткових затрат. Інших доходів вона не має.
Мати працює, але її доходи не дозволяють їй в повній мірі задовольняти потреби сім’ї.
Батько є пенсіонером, але домовленість між ними про надання їй матеріальної допомоги на період навчання в добровільному порядку не досягнута.
Позивач у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала повністю.
Відповідач у судовому засіданні заявлені вимоги визнав частково, вважає позовні вимоги завищеними. Свої заперечення пояснює тим, що він є інвалідом, часто хворіє, у зв’язку з чим багато коштів витрачає на придбання медичних препаратів, на обстеження та проходження лікування. Все це потребує від нього додаткових затрат для організації свого життя, тому він не може сплачувати аліменти в розмірі ј части з усіх видів доходу щомісяця.
З цих підстав, просив суд зменшити розмір заявлених вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 199 СК України, якщо повнолітні діти продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяті трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є батьком позивача (а.с. 5) . З 2005 року відповідач з сім’єю не проживає.
Після розірвання шлюбу батьків, позивач залишилась проживати разом з матір’ю, повністю знаходилась на її утриманні. Факт того, що позивач проживає разом зі своєю матір’ю, крім її пояснень, також підтверджено довідкою про склад сім’ї, виданої Дзержинським комунальним підприємством «Виробниче ремонтно – житлове управління» (а.с. 2 ).
До вісімнадцяти років відповідач по справі надавав донці матеріальну допомогу шляхом сплати аліментів на користь колишньої дружини. По досягненню позивачем повноліття, відповідач припинив сплачувати аліменти. З того часу він більше ніякої матеріальної допомоги донці, позивачу по справі не надавав.
На теперішній час позивач є студенткою Дзержинського професійного ліцею, що підтверджено довідкою з навчального закладу № 432 від 12.07.2010 року (а.с. 3 ).
Судом встановлено, що позивач у зв’язку з навчанням ніде не працює, стипендію не отримує, оскільки навчання в ліцеї платне, у зв’язку з чим позивач потребує додаткової матеріальної допомоги.
Розмір заробітної плати, яку отримує мати позивача, не дозволяє в повній мірі забезпечувати доньку та ще одну дитину необхідними продуктами харчування, одягом, речами, необхідними для навчання, тощо.
Відповідач у свою чергу надавати донці таку допомогу в добровільному порядку відмовився.
Судом з’ясовано, що відповідач по справі знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області, де отримує пенсію (а.с. ).
При визначенні розміру аліментів суд відповідно до ст. 182 СК України враховує стан здоров’я та матеріальне становище дітей, вік дітей, стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних членів сім’ї, батьків, дітей.
Судом з’ясовано, що ОСОБА_2 є інвалідом, періодично проходить відповідний курс лікуванні в медичних установах, на утриманні інших дітей, непрацездатних членів родини не має.
Отже, проаналізувавши всі обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач не має можливості сплачувати 1/4 частину аліментів на утримання дитини, на період її навчання.
Відповідно до ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, а відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
За таких обставин, суд вважає, що розмір аліментів на утримання дитини на період її навчання може складати 1/5 частину з усіх видів доходу відповідача щомісяця.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткову доведеність заявлених вимог, тому вони підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212 ЦПК України, ст.ст. 182, 183, 199 СК України, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, на її утримання у розмірі 1/5 частини з усіх видів заробітку щомісяця, але без врахування часу канікул і продовжувати до припинення навчання, але не більше ніж до досягнення нею 23 річного віку, починаючи з 13 вересня 2010 року.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у сумі 51 (п’ятдесят одна) грн.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 120 (сто двадцять) грн., які підлягають зарахуванню на розрахунковий рахунок 31213259700029 ГУ ДКУ у Донецькій області код ЄДРПОУ 34687216, МФО банку 834016, отримувач УДК у м. Донецьку.
Рішення суду вступає в законну силу після спливу строку на його апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя