20
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2010 року справа 2а-8338/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Балаклицького А.І., суддів – Старової Н.Е., Щавінського В.Р., при секретарі – Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу
за позовом Васильківської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» та ОСОБА_1
до Васильківської районної виборчої комісії Київської області
про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
13 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулись Васильківська районна партійна організація Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» та ОСОБА_1 з позовом до Васильківської районної виборчої комісії Київської області, в якому просять скасувати постанову Васильківської районної виборчої комісії Київської області про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 26 на виборах депутатів Васильківської районної ради та зобов’язати Васильківську районну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 26 на виборах депутатів Васильківської районної ради від Васильківської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова, на думку позивачів, не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачами Закону про місцеві вибори є помилковими та такими, що порушують засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Як вказують позивачі, 05 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подано до Васильківської районної виборчої комісії Київської області заяву Васильківської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» та необхідні документи для реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 26 до Васильківської районної ради Київської області.
Проте, відповідачем, в порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано зроблено висновок про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 26 від Васильківської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» з підстав невідповідного оформлення поданих документів.
Також позивачі зазначили, що в оскаржуваному рішенні не оформлено мотивувальної частини, а саме: не зазначено, що стало причиною відмови у реєстрації кандидатом в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_1
В судове засідання представники Васильківської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» та Васильківської районної виборчої комісії Київської області не з’явились, про причини своєї неявки суд не повідомили.
В судове засідання також не з’явилась ОСОБА_1, надіслала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Суд, розглянувши подані документи, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, 05 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подано до Васильківської районної виборчої комісії Київської області заяву Васильківської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» та документи для реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 26 до Васильківської районної ради Київської області, що підтверджується довідкою про отримання документів від 05.10.2010 року.
Як зазначають Позивачі, що 08 жовтня 2010 року Васильківська районна виборча комісія прийняла рішення у вигляді постанови, яким відмовила у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати на підставі того, що в заяві про реєстрацію, витязі протоколу та заяві про згоду балотуватись невірно зазначена назва виборчої комісії, а також невірно зазначена назва районної ради, до якої висувається особа.
При цьому Позивачі в позовній заяві зазначили, що оскаржуваного рішення у них немає, у зв’язку з чим їм невідомо номер рішення.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі – депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 11 Закону про місцеві вибори передбачено, що виборчий процес – це здійснення суб’єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону про місцеві вибори, право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі – місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 36 зазначеного Закону, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.
Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому Законом № 2487-VI.
Відповідні умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі передбачені статтями 38, 41 Закону України № 2487-VI.
Згідно із ст. 38 Закону про місцеві вибори відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред’явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
5) автобіографії кандидата в депутати, що обов’язково повинна містити: прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
7) фотографій кандидата в депутати за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.
У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.
Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів сільської, селищної ради, висунутого шляхом самовисування, за умови пред’явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією документів, передбачених пунктами 5 - 7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом у депутати та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв’язку з участю у місцевих виборах.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному виборчому процесі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
При дослідженні доказів, які містяться в матеріалах справи, суд не може встановити, які саме оригінали документів були подані Позивачем до Васильківської районної виборчої комісії для реєстрації кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі до Васильківської районної ради Київської області.
В матеріалах справи не міститься копії оскаржуваного рішення, у зв’язку з чим суд не може встановити, що мотивувальна частина постанови Васильківської районної виборчої комісії про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 26 на виборах депутатів Васильківської районної ради оформлена в порушення вимог Закону про місцеві вибори.
На підставі викладеного, судом не може бути враховано, як доказ протиправності винесеного відповідачем рішення, посилання позивачів, що в оскаржуваному рішенні не оформлено мотивувальної частини, оскільки, як стверджують останні, оскаржуване рішення вони не отримали.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд вважає, що позивач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування своїх позовних вимог, і не довів неправомірність прийнятого Васильківською районною виборчою комісію рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 26 на виборах депутатів Васильківської районної ради.
Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог і, відповідно, суд відмовляє в задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову – відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.
Судді /підпис/ Старова Н.Е.
/підпис/ Щавінський В.Р.
З оригіналом згідно
Головуючий суддя: Балаклицький А.І.
Головуючий суддя Балаклицький А.І.
Судді Старова Н.Е.
Щавінський В.Р.