20
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2010 року справа 2а-8250/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Балаклицького А.І., суддів – Старової Н.Е., Щавінського В.Р., при секретарі – Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу
за позовом Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені»
до Васильківської міської виборчої комісії Київської області
про скасування постанови та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
12 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулась Васильківська міська організація Політичної партії «Зелені» з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії № 95-1 від 07 жовтня 2010 року «Про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області», зобов’язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області прийняти повторно у ОСОБА_1 документи, в яких виявлено недоліки вказані в постанові Васильківської міської виборчої комісії № 95-1 від 07.10.2010 року, скликати засідання Васильківської міської виборчої комісії для розгляду у встановленому законом порядку питання щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з вибрів депутатів Васильківської міської ради від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені», в термін до 17 жовтня 2010 року розглянути у встановленому законом порядку питання щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з вибрів депутатів Васильківської міської ради від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» на підставі заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з виборів депутатів Васильківської міської ради від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» та припинити повноваження усього складу Васильківської міської виборчої комісії Київської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова, на думку позивача, не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачем Закону про місцеві вибори є помилковими та такими, що порушують засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Як вказує позивач, 04.10.2010 року Васильківською міською організацією Політичної партії «Зелені» подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 до Васильківської міської ради, перелік, зміст та форма яких відповідають вимогам, встановленим частиною 1 статті 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 № 2487-VІ (далі - Закон про місцеві вибори).
Проте, відповідачем, в порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано зроблено висновок про відмову ОСОБА_1 у реєстрації його кандидатом у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 до Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» у зв’язку з невідповідним оформленням документів.
В судове засідання представник позивача не з’явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив позов задовольнити .
Відповідач в судове засідання не з’явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив відмовити в задоволенні позову .
За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Суд, розглянувши подані документи, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, 04 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області заяву для реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 до Васильківської міської ради від Васильківської міської організації політичної партії Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» та документи, передбачені пунктами 1-7 частини першої статті 38 Закону України № 2487-VI.
Розглянувши вказану заяву та документи, додані до неї, відповідачем прийнято постанову від 07 жовтня 2010 року № 95-1, якою відповідно до приписів ст. 44 Закону України № 2487-VI відмовлено ОСОБА_1 та Васильківській міській організації Політичної партії «Зелені» в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 на виборах депутатів Васильківської міської ради у зв’язку з невідповідним оформленням та відсутністю обов’язкових відомостей у поданих документах, а саме: невірно заповнена декларація про доходи.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі – депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 11 Закону про місцеві вибори передбачено, що виборчий процес – це здійснення суб’єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону про місцеві вибори, право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі – місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 36 зазначеного Закону, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.
Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина (частина друга статті 36 Закону України № 2487-VI).
Відповідні умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі передбачені статтями 38, 41 Закону України № 2487-VI.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред’явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону та отримання комісією документів, перелічених у пунктах 1 – 7 частини 1 статті 38 цього Закону.
Згідно з частиною четвертою статті 41 Закону України № 2487-VI, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Пунктом 2 частини першої статті 44 зазначеного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 – 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України № 2487-VI, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов’язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Згідно з частиною першою статті 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Як вбачається з Постанови № 95-1 від 07.10.2010 року, якою ОСОБА_1 та Васильківській міській організації Політичної партії «Зелені» відмовлено в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 на виборах депутатів Васильківської міської ради, членами комісії при розгляді документів доданих до заяви було виявлено наступні невідповідності документів ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме: декларація про доходи невірно заповнена.
Відповідно до ст. 43 Закону про місцеві вибори, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню.
За таких обставин суд вважає, що Васильківська міська виборча комісія Київської області протиправно винесла постанову № 95-1 від 07.10.2010 року.
Частиною 2 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
Пунктом першим частини третьої статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи те, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в супереч закону, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову частково.
Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» – задовольнити частково.
Визнати незаконною та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії № 95-1 від 07 жовтня 2010 року «Про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області».
Зобов’язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області розглянути у встановленому законом порядку заяву Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області
У решті позовних вимог – відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.
Судді /підпис/ Старова Н.Е.
/підпис/ Щавінський В.Р.
З оригіналом згідно
Головуючий суддя: Балаклицький А.І.
Головуючий суддя Балаклицький А.І.
Судді Старова Н.Е.
Щавінський В.Р.