20
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2010 року справа 2а-8323/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Балаклицького А.І., суддів – Старової Н.Е., Щавінського В.Р., при секретарі – Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу
за позовом Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»
до Вишгородської міської виборчої комісії Київської області
про визнання постанови незаконною та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
13 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулась Вишгородська районна організація політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» з позовом до Вишгородської міської виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати постанову Вишгородської міської виборчої комісії № 19 від 08 жовтня 2010 року в частині відмови у реєстрації кандидатів у депутати Вишгородської міської ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах №№ 1/1, 1/2, 2/3, 2/4, 3/5, 3/6, 4/7, 4/8, 5/10, 6/12, 7/13, 7/14, 8/16, 9/17, 9/18 від Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» та зобов’язати Вишгородську міську виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Вишгородської міської ради в одномандатних виборчих округах від Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» за підписом легітимного голови Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» - ОСОБА_1.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 01 жовтня 2010 року Вишгородською районною організацією Політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» було проведено 7 конференцію з питання висування кандидатів до Вишгородської міської ради у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі. Рішення даної конференції були оформлені відповідно до вимог виборчого законодавства у формі протоколів.
Вказує, що 04.10.2010 року витяг з протоколу конференції Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» про висування кандидатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та інші документи, встановлені законодавством України, було подано до Вишгородської міської виборчої комісії. Однак, 08.10.2010 року на засіданні Вишгородської міської виборчої комісії Київської області було прийнято постанову № 19 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах №№ 1/1, 1/2, 2/3, 2/4, 3/5, 3/6, 4/7, 4/8, 5/10, 6/12, 7/13, 7/14, 8/16, 9/17, 9/18 з виборів депутатів Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області у зв’язку з порушенням встановленого Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» порядку висування кандидатів».
Позивач вважає дані дії відповідача незаконними, оскільки ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 р. №2487-VI (далі – Закон про місцеві вибори) передбачений вичерпаний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі. Відповідно до даного переліку було подано пакет документів, необхідних для реєстрації кандидатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, який без жодних зауважень був прийнятий відповідальними особами Вишгородської міської ТВК.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача вказав, що 01.10.2010 року до Вишгородської районної ТВК було подано лист в якому повідомлялося, що легітимним керівником Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» є ОСОБА_1, а ОСОБА_3 виключено із членів партії «ВО «Батьківщина» відповідно до Постанови Президії ОСОБА_2 партії «ВО «Батьківщина» від 25.09.2010 року № 06-08-100а. Відповідно до п.3.5 Статуту «ВО «Батьківщина» лише члени партії «ВО «Батьківщина» мають право бути обраними до складу статутних органів партії.
У зв’язку з цим позивач вважає, що ОСОБА_3 не має законних повноважень займати посаду голови Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».
Відповідач в судове засідання не з’явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та надав копії документів .
За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивачем оскаржується постанова Вишгородської міської виборчої комісії Вишгородського району Київської області від 08.10.2010 року № 19, якою відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах №№ 1/1, 1/2, 2/3, 2/4, 3/5, 3/6, 4/7, 4/8, 5/10, 6/12, 7/13, 7/14, 8/16, 9/17, 9/18 з виборів депутатів Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області Вишгородській районній партійній організації «Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина».
Підставою винесення даної постанови стало те, що подані документи позивачем не відповідають вимогам ч. 3 ст. 35, ч. 11 ст. 36, ч. 1 ст. 38 Закону про місцеві вибори, а саме: в Переліку місцевих організацій, що є суб’єктами виборчого процесу, зареєстрованих Вишгородським районним управлінням юстиції, станом на 25.09.2010 року керівником Вишгородської районної партійної організації «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» є ОСОБА_3, а документи, які надійшли до Вишгородської міської виборчої комісії Вишгородського району Київської області підписані як головою Вишгородської районної партійної організації «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» ОСОБА_1
Відповідно до ч. 11 ст. 36 Закону про місцеві вибори органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніше як за 35 днів до дня виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації
Як вбачається із Переліку місцевих організацій політичних партій, що є суб’єктами виборчого процесу, зареєстрованих Вишгородським районним управлінням юстиції у Київській області, від 24.09.2010 року № 01/493 Вишгородським РУЮ, головою Вишгородської районної організації політичних партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» є ОСОБА_3
Відповідно до протоколу від 05.06.2010 р. IV звітно – виборчою конференцією Вишгородської районної організації партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» головою було обрано ОСОБА_1, про що внесена інформація до ЄДРПОУ, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЕ № 026313 та № 026314 станом на 07.10.2010 року.
При дослідженні обставин та процедури зміни керівництва Вишгородської районної організації партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» суд керується вимогами ч. 3 ст. 4 Закону України «Про політичні партії в Україні», згідно з приписами якої втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом, а також вимогами п. 4 ч. 3 ст.17 КАС України, згідно з якими ю рисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Законом України «Про політичні партії в Україні» (ст.2, ст.11) передбачено обов’язкову реєстрацію партії та її обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, яка здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» для реєстрації політичної партії до Міністерства юстиції подається разом з заявою відомості про керівні органи політичної партії.
Таким чином, складовою частиною утворення політичної партії як юридичної особи є облік відомостей про склад керівників політичної партії.
Отже, згідно з законодавством, зміна керівника місцевої організації політичної партії повинна бути законною, не порушувати права членів цієї організації, за чим Держава здійснює контроль через уповноважені органи. З метою гарантування законності зміни керівника політичної партії передбачено проведення правової експертизи. Висновок правової експертизи затверджується наказом територіального органу Мінюсту, і тому саме та особа є легітимним керівником політичної партії, яка затверджена наказом про затвердження висновку про прийняття до відома зміни керівника політичної партії. Рішення про взяття до відома зміни керівника також негайно вносяться до Єдиного реєстру.
Разом з тим, надаючи оцінку дослідженим документам щодо обрання керівника Вишгородської районної організації партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», суд враховує вимогу приписів ст.ст. 2, 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», якими передбачено обов’язкову реєстрацію партії та її обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, у відповідних органах юстиції Міністерства юстиції України.
Суду не надано доказів, що станом на 29.10.2010 р. - дату подання заяви про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати та 08.10.2010 року - дату винесення оскаржуваного рішення ОСОБА_1, була включена як керівник до Переліку місцевих організацій політичних партій, що є суб’єктами виборчого процесу, зареєстрованих Вишгородським районним управлінням юстиції у Київській області, як і доказів щодо оскарження дій Вишгородського районного управління юстиції у Київській області в частині складу керівного органу районної організації партії позивача.
Надані представником позивача копії заяв голів первинних партійних організацій «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Вишгородського району Київської області судом не можуть братися до уваги, оскільки вони не можуть свідчити про правомірність чи протиправність обрання Голови Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», а є лише вираженням їхньої власної позиції з цього питання.
Згідно з статтею 38 Закону про місцеві вибори, подання вноситься до відповідної виборчої комісії за підписом керівника місцевої організації партії та засвідчується печаткою місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня. Відповідно цього ж Закону кандидатури, які не відповідають вимогам статей 3 та 21 Закону, до складу виборчої комісії не включаються. Рішення щодо відхилення відповідних подань і окремих кандидатур не приймається.
Законом про місцеві вибори не покладається на районні виборчі комісії обов’язок та повноваження встановлювати керівних осіб партій (осередків). В силу положень п. 11 ст. 36 Закону місцеві вибори органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніш як за 35 днів до дня виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про політичні партії» державний контроль за політичними партіями здійснює Міністерство юстиції у України за додержанням політичною партією вимог Конституції України та Законів України, а також статуту політичної партії.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що 08.10.2010 Вишгородська міська виборча комісія при винесенні оскаржуваного рішення діяла у межах та у спосіб, що передбачено чинним законодавством.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За таких обставин суд вважає, що відповідачем було правомірно відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з виборів депутатів Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області від Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», оскільки вона не відповідали вимогам абз. 2 ч. 10 ст. 22 Закону про місцеві вибори в частині підписання такого подання особою, яка не була включена до Переліку місцевих організацій політичних партій, що є суб’єктами виборчого процесу, зареєстрованих Вишгородським районним управлінням юстиції у Київській області.
Відтак позовні вимоги щодо визнання незаконною постанови № 19 від 08.10.2010 року, в частині відмови у реєстрації кандидатів у депутати Вишгородської міської ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах №№ 1/1, 1/2, 2/3, 2/4, 3/5, 3/6, 4/7, 4/8, 5/10, 6/12, 7/13, 7/14, 8/16, 9/17, 9/18 від Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» та зобов’язання Вишгородську міську виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Вишгородської міської ради в одномандатних виборчих округах від Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» за підписом легітимного голови Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» - ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову Вишгородської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.
Судді /підпис/ Старова Н.Е.
/підпис/ Щавінський В.Р.
З оригіналом згідно
Головуючий суддя: Балаклицький А.І.
Головуючий суддя Балаклицький А.І.
Судді Старова Н.Е.
Щавінський В.Р.