Судове рішення #11633503

                                                                           

                                                                       

Справа №2-494/10р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2010 року  Лисянський районний суд Черкаської області

в складі:  головуючого –  Золотоверхого О.І.

                при секретарі – Гутман О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка справу за позовом   ОСОБА_1 до ОСОБА_2  про визнання дійсним договору  купівлі-продажу та права власності на  майно ,

ВСТАНОВИВ:

    ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі – продажу житлового будинку та визнання за нею  права власності на вказане приміщення.

              Позивачка в судовому засіданні підтримавши позов  пояснила, що  між нею та відповідачкою 16 липня 2010 року було досягнуто домовленості  про купівлю – продаж житлового будинку з надвірними спорудами в АДРЕСА_1 страховою оцінкою 7000 грн.  

Під час  домовленості  вони погодили  істотні умови – предмет договору , його вартість та порядок  передачі техніки.  На виконання домовленості,  позивачка  повністю розрахувалася з відповідачкою та сплатила їй всі кошти за будинок, а  відповідачка в свою чергу передала їй розписку про отримання коштів, всі документи на приміщення, а також передала фактично у власність вказаний будинок.

Нотаріально посвідчити на той час договір купівлі – продажу, вони не мали можливості, оскільки відповідачкою не було виготовлено всіх необхідних документів на приміщення, які вона зобов»язувалася виготовити до кінця липня 2010 року.

Згідно з ч. 1. Ст. 220 ЦКУ, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору, такий договір вважається нікчемним. Але відповідно до ч. 2 ст. 220 ЦКУ, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна сторона ухиляється від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним і наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Оскільки між позивачкою і відповідачкою було досягнуто істотних умов договору, а саме: предмет, ціна,що підтверджуються письмовими доказами та фактичне володіння і користування майном, ці факти свідчать про те, що відбулося повне виконання умов договору сторонами  

На неодноразові прохання позивачки посвідчити договір та зробити необхідні документи для його посвідчення, відповідачка належним чином не реагувала, хоча гроші вона їй сплатила повністю, про що свідчить копія розписки, завірена сільською радою.

Виходячи з викладених доводів та обгрунтувань, а також беручи до уваги те, що відповідачка ухиляється від нотаріального посвідчення договору купівлі – продажу з невідомих причин і до цього часу не виготовила необхідні документи для його посвідчення, позивачка  позбавлена  у встановленому законом  порядку  зареєструвати придбане майно і змушена звертатись до суду за захистом порушеного права.

      Відповідачка в судовому засіданні не заперечує проти задоволення позову.

      Вислухавши позивачку,  відповідачку,  вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають до задоволення з слідуючих підстав:

      16 липня 2010 року між позивачкою та відповідачкою було досягнуто домовленості про купівлю – продаж житлового будинку в АДРЕСА_1 страховою оцінкою 7000 грн.

    З відповідачкою позивачка розрахувалась повністю, згідно домовленості, а та в свою чергу передала їй розписку про отримання коштів, всі документи на приміщення, а також передала фактично у власність вказаний будинок, але відповідачка ухиляється від нотаріального посвідчення договору та виготовлення необхідних для цього документів на будинок.

Чинне законодавство, зокрема ЦКУ, інші закони, Інструкція про порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, містить також перелік договорів, що підлягають обов»язковому нотаріальному посвідченню. До них зокрема належить і договір (відчуження) купівлі – продажу житлового будинку. Недодержання  нотаріальної форми договору тягне за собою його нікчемність, він не породжує тих прав і обов»язків, яких бажали сторони. Але згідно п. 2 ст. 220 ЦКУ нотаріальне посвідчення договору може бути компенсоване рішенням суду. Це можливо за дотримання таких вимог: сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору; така домовленість підтверджується письмовими доказами; відбулося повне або часткове виконання договору; одна із сторін ухиляється від його нотаріального посвідчення. У разі позитивного рішення суду наступне нотаріальне посвідчення договору не потрібне, судове рішення має тут компенсаторне значення.

Виходячи з вище викладеного, вбачається, що між позивачко і відповідачкою досягнуто домовленості щодо усіх істотних умов договору, зокрема щодо предмета та ціни; дана домовленість підтверджується копією письмової розписки, посвідченої сільською радою. Більше того на даний час, позивачка фактично володіє та користується даним майном. Крім фактичної передачі приміщення, відповідачка передала позивачці і всі наявні  правовстановлюючі документи, але ухиляється від нотаріального посвідчення договору та виготовлення всіх необхідних документів на приміщення.  А ці факти свідчать про те, що відбулося повне виконання умов договору сторонами.

Оскільки відповідачка ухиляється від нотаріального посвідчення договору купівлі – продажу, чим порушує право та інтерес позивачки, то вона змушена звернутися до суду за захистом порушеного права.

      Вивчивши матеріали справи та беручи до уваги пояснення позивачки та не заперечення відповідачки проти позову, суд вважає, що між сторонами  було укладено договір купівлі-продажу  житлового будинку з надвірними спорудами в АДРЕСА_1.

      А тому, за позивачкою необхідно визнати право власності на даний житловий будинок.

            Кеуруючись ст.220,392,655,656,657 ЦК України, ст.3,10,60,110,118,212-215 ЦПК України,п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України « Про судову практику у справах  про визнання правочинів недійсними» від 28 квітня 1978 р. зі змінами від 25 грудня 1992 р., суд

ВИРІШИВ:

       

Визнати дійсним договір купівлі-продажу  житлового будинку з надвірними спорудами, розташованого в АДРЕСА_1 укладений 16 липня 2010 року між продавцем ОСОБА_2 та покупцем ОСОБА_1.

            Визнати за ОСОБА_1 право власності  на вказаний житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1

            На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Черкаської області на протязі десяти днів після  проголошення.

Головуючий – підпис

Суддя Лисянського

районного суду

                                                               О.І. Золотоверхий

Рішення набрало чинності «09 листопада 2010 року». Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи Лисяського районного суду.

Суддя Лисянського

районного суду                                     О.І. Золотоверхий

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація