Судове рішення #11630698

 

Справа № 2 –    3114 \10

РІШЕННЯ

ІМ’ЯМ УКРАЇНИ

   09  серпня  2010  року                 Коростенський міськрайонний суд  Житомирської області

в складі:

головуючої – судді                                    Куліченко М.В.

при секретарі                                         Мишко В.В.

      розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Коростені цивільну справу за позовом       Ушомирської сільської ради Коростенського р-ну до ОСОБА_1        про    стягнення збитків,  суд

                    В С Т А Н О В И В :                                                                                                                                                                            

    Позивач звернувся  до суду  з позовом цим  до відповідача  і зазначає,що  з 1.4.1970 року  була прийнята на посаду бухгалтера централізованої бухгалтерії Ушомирської сільської Ради Коростенського р-ну.  Розпорядженням сільського голови Ушомирської сільської Ради № 34-к від 14.9.2009 року,  її було звільнено  з займаної посади за ст. 40 п.4,147 п.2 КЗПП України. Позивач не погоджується з таким розпорядженням, вважає своє звільнення незаконним, оскільки прогулу без поважних причин - не вчиняла,  14.9.2009 року , вона  дійсно біля 9 год.,після того,як голова сільради повідомив,що її звільнено за порушення, зазначені в  акті перевірки,які вона вчинили при нарахуванні заробітної плати працівникам лікарні,хоч наказу про це їй не надали, вирішила звернутись в прокуратуру за  захистом своїх прав. Повідомивши голову та головного бухгалтера про її від’їзд до прокуратури, вона  звернулась в прокуратуру  з скаргою, повернулась на робоче місце біля 13 години, і лише  тоді їй було надано наказ про  звільнення з  займаної посади за вчинений прогул цього ж дня (відсутність на роботі  понад три години). Вважає,що причина її тимчасової відсутності на роботі була поважною, вона була змушена звернутись за захистом  свого порушеного права – просила суд поновити її на раніше займану посаду,  стягнути середній заробіток за час затримки розрахунку та моральну шкоду в сумі  15000 грн.

Ці вимоги позову  позивачем підтримано в суді.

Представник відповідача Голова Ушомирської сільради Ткач М.С.,  він же третя особа по справі- заперечив проти позову і вважає свої дії по звільненню позивачки обґрунтованими.

Вислухавши сторони, вивчивши справу,суд  заявлені в позові вимоги  задовольняє частково.

Між сторонами виникли правовідносини, які витікають з умов укладеного трудового договору і врегульовані гл. 3 КЗПП України.

Позивач з   1970 року   працювала бухгалтером централізованої бухгалтерії Ушомирської сільської Ради Коростенського р-ну.  Розпорядженням сільського голови Ушомирської сільської Ради № 34-к від 14.9.2009 року,  її було звільнено  з займаної посади за ст. 40 п.4,147 п.2 КЗПП України. (л.с. 5-7)  

Як встановив суд, і це підтвердив в суді представник відповідача, позивачку фактично було звільнено з займаної посади за вчинений нею прогул  без поважних причин,14.9.2009 року,( відсутність на роботі з 8-30 до 13-00 год., тобто більше 3 год.)

З справи видно,що розпорядження № 34 –к від 14.9.2009 року,видане відповідачем з цього приводу, містить посилання,як на підставу звільнення позивачки ст.  147 п.2 та 40 п.4  КЗПП України.(л.с. 7)

З матеріалів справи, також, видно,що  27.10.2008 року , розпорядженням  120-с позивачці було оголошено догану за порушення нею трудових обов»язків (л.с.     )

2.12.2008 року ,розпорядженням  132-с ,позивачці було оголошено догану за порушення нею трудових обов»язків(фінансової  дисципліни л.с.     )

14.9.2009 року,розпорядженням  106-с ,позивачці було оголошено догану за порушення нею трудових обов»язків(фінансової  дисципліни л.с.     )

В судовому засіданні, з пояснень представника відповідача встановлено,що  фактично позивачку звільнено розпорядженням 34-к від 14.9.2009 року,з 1 жовтня 2009 року, за прогул, вчинений нею    без поважних причин,14.9.2009 року,( відсутність на роботі з 8-30 до 13-00 год., тобто більше 3 год.)

Відповідно до вимог ст.  40 п.4 КЗПП України -  розірвання з працівником трудового договору, укладеного на невизначений  термін, можливо у випадку  вчинення  працівником прогулу ( в т.ч. відсутність на роботі більше 3-х год.,протягом робочого дня) без поважних причин.

Як встановлено судом, позивачка  14.9.2009 року, дійсно з 9 год. до 13 год., перебувала в прокуратурі Коростенського р-ну з  того приводу, що

проведеною КРУ  в сільській раді перевіркою, було встановлено деякі порушення фінансової дисципліни,(л.с. 9    ), за що позивачці було оголошено догану. Не погоджуючись з цим, вона звернулась  з скаргою  за захистом своїх трудових прав  до прокуратури.

Позивачка  стверджує, що з приводу необхідності її звернення в прокуратуру, вона повідомила  вранці 14.9.2009 року і сільського голову і головного бухгалтера, і вже біля 13год. була на роботі.

Допитані судом свідки: ОСОБА_5- підтвердив цю обставину і пояснив,що дійсно позивач цього дня біля 9 год. звернулась в районну прокуратуру, ним скаргу позивачки було перевірено, встановлено порушення її трудових прав,  пізніше, Ушомирській сільській раді  прокурором району внесено протест , який    було відхилено(л.с. 9 )

Свідки  ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтвердили ту обставину,що 14.9.2009 року позивачка зранку зверталась в районну прокуратуру з скаргою на дії сільського голови. Це стало їм відомо з слів позивачки того ж дня.

Свідки ОСОБА_2 і ОСОБА_8, працівники сільської Ради, пояснили суду,що особисто не чули ,  коли позивачка повідомляла про  її виїзд до прокуратури  району. Але ,пізніше, разом з сільським головою вони складали акт про відсутність позивачки на роботі.

Аналізуючи наведені  докази,суд вважає , що при звільнені позивачки були допущені порушення її трудових прав, оскільки прогулу без поважних причин  нею вчинено не було. Причина її відсутності на роботі 14.9.2009 року з 9 до 13 год. ,була поважною - необхідність звернення  до органів,що уповноваженні державою для захисту порушених прав громадян. Суд об»єктивно встановив,що позивачка  дійсно цього дня перебувала в прокуратурі і підстав її звільнення за прогул без поважних причин, позивач не мав.

Крім того, позивачем допущено порушення в формулюванні  розпорядження  34-к від 14.9.2009 року, про звільнення позивачки, оскільки    посилання в цьому розпорядженні, крім ст.  40 п.4 КЗПП , ще і  на ст.  147  п.2  КЗПП є зайвим.  За всі порушення трудової дисципліни, вчинені позивачем  їй оголошено догани, (в т.ч. і 14.9.2009 року),які нею не оскаржувались,тобто за ці порушення вона вже понесла покарання.

За таких обставин, коли судом   встановлено     порушення трудових прав     позивача, при  її звільненні,  розпорядження  34-к від 14.9.2009 року, про звільнення  її з 1 жовтня 2009 року, за прогул, вчинений нею    без поважних причин,14.9.2009 року,( відсутність на роботі з 8-30 до 13-00 год., тобто більше 3 год.) слід визнати незаконним.        Позивач   підлягає  поновленню   на раніше займаній посаді,    їй слід стягнути середній заробіток за весь час  вимушеного прогулу   ,  виходячи з розрахунку:   з  довідки  (л.с.10 ) видно, що середньоденний  заробіток позивача  складає   49.52 грн., заробітна плата за час вимушеного прогулу   складе  ( з  1 .10.  2009 року по  22 лютого  2010 року)  всього  106 днів х 49.52     = 5249.12 грн.

 Що стосується вимог позову, про стягнення моральної шкоди в сумі 15000 грн., то цю вимогу суд задовольняє частково, погоджуючись з доводами позивача  про те, що  незаконним звільненням   їй спричинено моральної шкоди, було порушено   нормальні життєві зв”язки . Суд враховує також, характер порушення трудових прав позивача, позбавлення можливості реалізації свого права на працю, глибину душевних стражда нь ,   суд враховує,що  позивач   має тривалий час роботи на цій посаді -40 років,  вимоги розумності і справедливості.  Однак, суд  визнає, що заявлена позивачем до відшкодування   сума є завищеною, тому стягує на   її  користь   для відшкодування моральної шкоди      1000 грн.,  і вважає, що такої суми буде достатньо  позивачу для компенсації понесених  моральних страждань. В решті вимог- суд відмовляє.

Керуючись ст. 213-218  ЦПК України, ст.237-1,233,234,40 п.4 КЗПП України, суд,-

  В И Р І Ш И В :

        Позов задовольнити частково.  Поновити ОСОБА_1  на раніше займану посаду -  бухгалтера  централізованої бухгалтерії   виконкому Ушомирської сільської Ради.

 Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1    –  5249.12 грн.  середнього заробітку за час вимушеного прогулу  та 1 тис. грн. моральної шкоди. В решті позову – відмовити. Стягнути з відповідача на користь держави   52.49 грн. судового збору та  120 грн. за ІТЗ судового процесу.

 Рішення, в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку, в межах платежу за 1 місяць в сумі  1075 грн., підлягає до негайного виконання, але може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду на протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка      може бути подана протягом 10 днів, з дня його проголошення.  

         

Суддя:

                                                             

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація