Судове рішення #11621708

          

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


29 жовтня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-5283/10/1670


          Полтавський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді -  Слободянюк Н.І.,

суддів -  Бойка С.С. ,  Головка А.Б. ,

за участю секретаря - Курганська Л.О.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Крупник А.Г.,

представника третьої сторони - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата у депутати по одномандатному виборчому округу ОСОБА_4 до Полтавської обласної виборчої комісії, третя особа - кандидат у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу ОСОБА_5 про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

27 жовтня 2010 року кандидат у депутати по одномандатному виборчому округу ОСОБА_4 /далі по тексту - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської обласної виборчої комісії /далі по тексту - відповідач/ про визнання протиправною та скасування постанови Полтавської обласної виборчої комісії про винесення попередження кандидату у депутати Полтавської обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 57 ОСОБА_4 від 25.10.2010 №57.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що спірна постанова прийнята відповідачем всупереч вимогам частини 9 статті 88 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»щодо порядку розгляду скарг та що висновок Полтавської обласної виборчої комісії про порушення ОСОБА_4 виборчого законодавства у частині виготовлення та розповсюдження агітаційних матеріалів не відповідає дійсним обставинам справи.

Відповідач проти позову заперечував з тих підстав, що постанова про оголошення ОСОБА_4 попередження винесена відповідачем по факту встановлення порушення ним виборчого законодавства за зверненням кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу ОСОБА_5. Порядок розгляду звернень встановлений Порядком ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 № 350, і не передбачає перевірку обставин, вказаних у зверненні, з викликом особи, якої таке звернення стосується, та з одержанням від неї письмових пояснень і доказів. Інформаційний матеріал позивача, розміщений на транспорті, має ознаки агітаційного, а відтак повинен відповідати вимогам, встановленим статтею 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

У судовому процесі представники сторін підтримали доводи і вимоги сторони, інтереси якої вони відповідно представляють.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача –кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу ОСОБА_5.

У судовому процесі довірена особа третьої особи ОСОБА_3 проти позову заперечував та у його задоволенні просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлено.

03 жовтня 2010 року Полтавською обласною виборчою комісією зареєстровано кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з виборів депутатів Полтавської обласної ради ОСОБА_4.

24 жовтня 2010 року до Полтавської обласної виборчої комісії звернулась довірена особа кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №57 з виборів депутатів Полтавської обласної ради 31 жовтня 2010 року ОСОБА_5 ОСОБА_3 зі зверненням, зареєстрованим у Полтавській обласній виборчій комісії під номером 3967, з проханням перевірити наявність виявленого ним агітаційного матеріалу кандидата у депутати Полтавської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №57 ОСОБА_4 та імовірність виготовлення цього матеріалу у межах та за рахунок коштів власного виборчого фонду кандидата у депутати - ОСОБА_4, тобто виконання останнім вимог частин 7 та 9 статті 49 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Питання, порушене у зверненні, внесено на розгляд Полтавської обласної виборчої комісії 25 жовтня 2010 року, про що свідчить витяг з протоколу засідання ОВК № 15, копія якого наявна у матеріалах справи.

Згідно витягу з протоколу засідання Полтавської обласної виборчої комісії членами виборчої комісії перевірено зразки агітаційного матеріалу, що подані місцевими партійними організаціями, кандидатами від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, та кандидатами у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах з виборів депутатів Полтавської обласної ради 31 жовтня 2010 року, та не виявлено зразків, щодо яких звернувся ОСОБА_3

Постановою Полтавської обласної виборчої комісії від 25 жовтня 2010 року № 57 визнано дії кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №57 з виборів депутатів Полтавської обласної ради 31 жовтня 2010 року ОСОБА_4 такими, що порушують виборче законодавство у частині виготовлення та розповсюдження агітаційних матеріалів, винесено попередження зазначеному кандидату та прийнято рішення оприлюднити зміст постанови у засобах масової інформації.

Позивач не погодився зі вказаною постановою та звернувся до суду з позовом про визнання її протиправною та скасування.

Надаючи правову оцінку постанові Полтавської обласної виборчої комісії від 25.10.2010 № 57, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 р. № 2487-VI з подальшими змінами та доповненнями право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 35 зазначеного Закону право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.

Порядок висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії передбачений статтею 36 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.

Так, згідно з частиною 6 зазначеної статті обласна організація партії може висунути по одному кандидату в депутати по кожному одномандатному мажоритарному виборчому округу по виборах депутатів обласної ради.

На виконання цієї норми Голова Бюро Полтавської Регіональної партійної організації політичної партії "Сильна Україна" Шадчнєв В.М. 03 жовтня 2010 року звернувся до Полтавської обласної виборчої комісії з заявою про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №57 ОСОБА_4, висунутого на конференції Полтавської Регіональної партійної організації політичної партії "Сильна Україна", що відбулася 02 жовтня 2010 року /а.с.8/.

Порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі визначений у статті 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Частиною 1 цієї статті передбачено, що кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Судовим розглядом встановлено, що 03 жовтня 2010 року ОСОБА_4 зареєстрований кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №57 з виборів депутатів Полтавської обласної ради 31 жовтня 2010 року від Полтавської Регіональної організації політичної партії "Сильна Україна", що підтверджується постановою Полтавської обласної виборчої комісії від 03.10.2010 №16 та посвідченням кандидата у депутати, копії яких наявні у матеріалах справи.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 47 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах.

Місцева організація партії, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.

Частиною 5 вказаної статті визначено, що передвиборна агітація може здійснюватися:

1) шляхом проведення зборів, зустрічей з виборцями, мітингів, демонстрацій, процесій, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів;

2) шляхом розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів;

3) через засоби масової інформації;

4) в інших формах, що не суперечать Конституції та законам України, а частиною 7 статті 49 названого Закону- що місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів можуть виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали.

У судовому процесі та з матеріалів справи судом встановлено, що 15 вересня 2010 року між приватним підприємцем ОСОБА_11 та ТОВ "Мир-Авто" (засновником якого згідно пояснень представника позивача є ОСОБА_4) укладений договір про надання рекламно-інформаційних послуг, що полягали у розробці, виготовленні та нанесенні рекламного зображення на транспорті у кількості 3 штук для проведення ТОВ "Мир-Авто" рекламних заходів.

Виконання договору підтверджено актом виконаних робіт від 15 вересня 2010 року, а оплату, проведеною ТОВ «Мир-Авто», –квитанцією до прибуткового касового ордеру від 15 вересня 2010 року №0131.

Оглянувши фотознімки транспорту, на якому розміщено рекламне зображення відповідно до умов вказаного договору, суд відзначає, що рекламне зображення містить напис «Підтримуємо тих, хто того потребує»з підписом та фотозображенням ОСОБА_4.

З огляду на те, що ОСОБА_4 зареєстрований кандидатом у депутати 03 жовтня 2010 року, а передвиборний період агітації згідно закону розпочався 04 жовтня 2010 року, то суд доходить висновку, що розміщення рекламного зображення позивача на транспорті після 04 жовтня 2010 року є нічим іншим як розміщенням агітаційного матеріалу, вимоги до якого встановлені зокрема частинами 8, 9 статті 49 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Так, згідно цих норм друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск; розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється (частина 8); місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови зобов'язані подати по одному примірнику кожного друкованого агітаційного матеріалу, виготовленого за рахунок власних виборчих фондів, не пізніш як через два дні після його виготовлення до відповідної територіальної виборчої комісії (частина 9).

Як встановлено судом, друкований агітаційний матеріал позивача не містить необхідну інформацію та один із примірників цього агітаційного матеріалу не подано до Полтавської обласної виборчої комісії, а відтак позивачем порушено вимоги щодо порядку виготовлення та розміщення агітаційного матеріалу.

Окрім того, відповідно до вимоги частини 6 статті 47 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, та коштів власних виборчих фондів кандидатів, місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється.

Як слідує із матеріалів справи та встановлено судом на підставі пояснень представника позивача, наданих у судовому процесі, розрахунок за отримані рекламні послуги проведено позивачем не за рахунок грошових коштів власного виборчого фонду, а за рахунок підприємства, що також вказує на порушення позивачем законодавства про вибори.

Відповідно до частини 6 статті 45 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови попередження.

Постановою Полтавської обласної виборчої комісії від 25 жовтня 2010 року № 57 визнано дії кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №57 з виборів депутатів Полтавської обласної ради 31 жовтня 2010 року ОСОБА_4 такими, що порушують виборче законодавство у частині виготовлення та розповсюдження агітаційних матеріалів, винесено попередження зазначеному кандидату та прийнято рішення оприлюднити зміст постанови у засобах масової інформації.

На противагу доводам позивача щодо порушення відповідачем встановленого порядку прийняття спірної постанови суд зазначає, що повноваження територіальних виборчих комісій передбачені статтею 25 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Одними з таких повноважень ТВК є:

- здійснення в межах відповідної області контролю за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори у частині, що стосується виборів до обласної ради, виборцями, виборчими комісіями, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), їх посадовими особами, місцевими організаціями партій, їх представниками та уповноваженими особами, кандидатами у депутати відповідної ради, їх довіреними особами, офіційними спостерігачами;

- здійснення контролю за використанням коштів виборчих фондів суб'єктів виборчого процесу по виборах до відповідної обласної ради;

- здійснення контролю за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації;

- розгляд звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, прийняття щодо них рішення;

- здійснення інших повноважень, передбачених цим та іншими законами України.

Звернення розглядаються виборчою комісією у порядку, регламентованому розділом 4 Порядку організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 № 351.

Згідно пунктів 4.3, 4.4 цього Порядку член виборчої комісії вивчає порушені у зверненні питання та готує пропозиції щодо його розгляду на засіданні виборчої комісії /пункт 4.3/; за підсумками розгляду звернення член виборчої комісії доповідає голові виборчої комісії (в разі відсутності голови комісії –заступнику голови) щодо доцільності внесення питання на розгляд виборчої комісії . У разі визнання такої доцільності цей член виборчої комісії готує відповідний проект постанови, до якого долучає всі необхідні документи та матеріали, а також перелік осіб, які повинні бути викликані (запрошені) на засідання виборчої комісії /пункт 4.4/; якщо звернення не потребує прийняття рішення виборчої комісії, суб’єкту звернення може бути надана відповідь головою, заступником голови або секретарем виборчої комісії /пункт 4.5/.

Відповідно до пункту 4.8 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 № 350, постанова, протокольне рішення, прийняті комісією, не пізніше ранку наступного дня після засідання комісії, якщо інше не встановлено законом, вивішуються для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, який обладнується в приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів. У цей же строк постанова комісії доводиться до відома суб'єктів виборчого процесу, процесу референдуму, яких вона стосується, громадянина, якщо його заява, скарга до комісії були предметом розгляду на відповідному засіданні комісії, та, у разі потреби, відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, виборчих комісій, комісій з референдуму, засобів масової інформації. Копія постанови, засвідчена головою комісії чи його заступником і секретарем комісії та скріплена печаткою виборчої комісії, видається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу в строки, встановлені відповідним законом України про вибори.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що виборча комісія може перевірити обставини, викладені у зверненні; встановити факт порушення виборчого законодавства суб’єктом виборчого процесу за зверненням суб’єкта звернення і прийняти рішення у формі постанови, зміст якої потім довести до відома суб’єктів виборчого процесу.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що постанова Полтавської обласної виборчої комісії про винесення попередження кандидату у депутати Полтавської обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 57 ОСОБА_4 від 25.10.2010 №57 прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом, як того вимагають приписи частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 КАС України.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В силу наведеної процесуальної норми обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірної постанови, покладено на відповідача.

Суд вважає, що відповідач довів правомірність прийнятої ним постанови.

Відповідно до частини 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору  на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання  про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На момент вирішення справи судовий збір у сумі 3,40 грн позивач сплатив, а тому необхідності вирішувати питання про стягнення з позивача судового збору при прийнятті рішення про відмову у задоволенні позову у суду немає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України , -  

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження –з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.


Головуючий суддя

суддя

суддяН.І. Слободянюк

С.С. Бойко
 А.Б. Головко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація