Справа№2-352 2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2010 року м.Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого - судді Могили Р.Г.
з участю секретаря Москви О.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката ОСОБА_2
представників відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5. представника відповідача державного нотаріуса Андрейків Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рогатині цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_7, ОСОБА_3 та Рогатинської районної державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою про визначення йому додаткового строку для подачі в Рогатинську державну нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась внаслідок смерті його матері ОСОБА_8
У судовому засіданні позивач та його представник позовну вимогу підтримали повністю та суду пояснили, що 18 лютого 2008 року ОСОБА_8 у Рогатинській районній державній нотаріальній конторі посвідчила заповіт, яким все належне на день смерті майно заповіла своєму синові ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 померла, після її смерті відкрилась спадщина за заповітом на її майно. Він як спадкоємець за заповітом, у встановлений законом шестимісячний термін не звернувся у державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини через те, що його робота пов’язана з постійними відрядженнями, окрім цього він хворіє серцево-судинними захворюваннями.
25 грудня 2009 року він звернувся із такою заявою в Рогатинську районну державну нотаріальну контору, однак у зв’язку із пропуском строку прийняття спадщини йому було роз’яснено вимоги ч.2 ст.1272 ЦК України, а у випадку не можливості реалізації цієї норми закону, рекомендовано звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Крім нього, як спадкоємцем за заповітом, спадкоємцями за законом право на обов'язкову частку у спадщині є його рідні сестри ОСОБА_7 та ОСОБА_3, які прийняли спадщину, однак не надали йому письмової згоди на прийняття спадщини, а навпаки, подали до суду позов про втрату ним права на спадщину за заповітом та визнання за ними, окрім виділених їм вже 2/6 частин житлового будинку, ще 4/6 частини житлового будинку, на які він має право, як спадкоємець за заповітом.
Вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин і просить суд визначити йому додатковий строк для подачі заяви в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини.
Представники відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували щодо надання позивачу додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом та пояснили, що позивач із своєю мамою ОСОБА_8 на час відкриття спадщини постійно не проживав, не здійснював за нею догляд, а приїжджав лише один раз на місяць та забирав у неї пенсію, якою розпоряджався на власний розсуд. Догляд за ОСОБА_8 здійснювала внучка ОСОБА_4
Щодо самого строку на прийняття спадщини, то він пропущений позивачем без поважних причин. Зокрема, довідка з місця праці вказує лише на характер роботи позивача, однак не підтверджує факту його перебування у відрядженні у строк в шість календарних місяців, які визначив законодавець для подання заяви про прийняття спадщини.
Також із медичної довідки вбачається, що на протязі шестимісячного строку, що необхідний для подання заяви про прийняття спадщини позивач на лікуванні перебував лише два дні.
Відповідач ОСОБА_7 в судове засідання не з`явилася , подала заяву про розгляд справи у її відсутності, а також подала письмові заперечення на позов, де зазначила, що докази , які долучив позивач на підтвердження поважності причин пропуску ним строку для подання заяви про прийняття спадщини не є насправді поважними, а тому просила в задоволені позову відмовити.
Представник відповідача – державний нотаріус Андрейків Т.В. у судовому засіданні пояснила, що 18 лютого 2008 року у Рогатинській районній державній нотаріальній конторі ОСОБА_8 посвідчила заповіт, яким все належне їй майно, з чого б воно не складалося і де б воно не знаходилося заповіла своєму синові ОСОБА_1 Даний заповіт не відмінений та не скасований.
30 травня 2009 року від ОСОБА_7 надійшла заява про прийняття спадщини, яка має право на прийняття спадщини за законом на обов’язкову частку після смерті своєї матері ОСОБА_8 ОСОБА_7 повідомила її , що право на обов’язкову частку у спадщині має також ще її рідна сестра ОСОБА_3, яка проживає в Росії.
18 листопада 2009 року надійшла заява про прийняття спадщини від ОСОБА_3 Дана заява поступила з пропуском строку для прийняття спадщини, оскільки кінцевий термін для прийняття спадщини закінчився 11 листопада 2009 року. Однак ОСОБА_7 в порядку ч.2 ст.1272 ЦК України дала письмову згоду на включення ОСОБА_3 до кола спадкоємців після смерті матері ОСОБА_8, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3.
Після закінчення строку для прийняття спадщини, коли ОСОБА_7 і ОСОБА_3 звернулись із заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину та отримавши від них адресу проживання ОСОБА_1, з метою з`ясування питання прийняття ним спадщини вона направила йому роз’яснювального листа .
25 грудня 2009 року від ОСОБА_1 до нотаріальної контори поступила заява про прийняття ним спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_8, яка подана із пропуском строку .
Вважає, що у відповідності до вимог ч.2 ст.1272 ЦК України , за згодою двох його сестер, які прийняли спадщину нотаріус сама може включити позивача до кола спадкоємців після смерті матері ОСОБА_8 Крім цього вона пояснила, що тривалий період часу в Рогатинській державній нотаріальній конторі існує велике навантаження по оформленню спадщин, а прийомними днями є лише вівторок, середа та п’ятниця .
Суд, вислухавши доводи сторін по справі, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
18 лютого 2008 року ОСОБА_8 у Рогатинській районній державній нотаріальній конторі посвідчила заповіт, яким все своє майно заповіла позивачу по справі ОСОБА_1.
Згідно витягу зі спадкового реєстру заповітів даний заповіт чинний.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Рогатині Рогатинського району Івано-Франківської області померла ОСОБА_8, що підтверджується свідоцтвом про смерть .
30 травня 2009 року відповідач по справі ОСОБА_7, яка має право на прийняття спадщини за законом на обов’язкову частку після смерті своєї матері ОСОБА_8 подала до Рогатинської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини .
18 листопада 2009 року надійшла до нотаріальної контори заява про прийняття спадщини від ОСОБА_3, яка теж має право на прийняття спадщини за законом на обов’язкову частку після смерті своєї матері ОСОБА_8 Дана заява поступила з пропуском строку для прийняття спадщини, оскільки кінцевий термін для прийняття спадщини закінчився 11 листопада 2009 року. Однак ОСОБА_7 в порядку ч.2 ст.1272 ЦК України дала письмову згоду на включення ОСОБА_3 до кола спадкоємців після смерті матері ОСОБА_8
25 грудня 2009 року від ОСОБА_1, який на час відкриття спадщини був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 до нотаріальної контори поступила заява про прийняття ним спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_8, яка подана із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини .
Частиною першою статті 1269 ЦК України ( в редакції 2003 року) встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно з спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.2 ст.1272 ЦК України ( в редакції 2003 року), за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
Відповідачі по справі – ОСОБА_7 та ОСОБА_3, не дали своєму рідному братові ОСОБА_1 письмової згоди на включення його до кола спадкоємців після смерті їхньої матері ОСОБА_8
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що заява про прийняття спадщини ОСОБА_1 до нотаріальної контори подана 25 грудня 2009 року, а закінчився строк для прийняття спадщини 11 листопада 2009 року, тобто позивач пропустив строк прийняття спадщини, але з невеликим проміжком часу. При цьому суд враховує, що в Рогатинській державній нотаріальній конторі існує велике навантаження по оформленню спадщин, а також прийомними днями є лише вівторок, середа та п’ятниця.
Крім цього, суд враховує характер роботи позивача, який згідно довідки Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації №1253/04-01 від 03.09.2010 р. у період 2009 року виконував обов’язки інженера з технічного нагляду за будівництвом, реконструкцією, капітальним ремонтом існуючих приміщень на 32 –х об’єктах соціально-культурного призначення області. Дана робота пов’язана з постійними виїздами для здійснення обстежень та обмірів виконаних будівельно-монтажних робіт, перевірками відповідності виконаних обсягів вимогам нормативної та проектно-кошторисної документації, якості будівельних робіт. При цьому у випадках використання автотранспорту обслуговуючого підрозділу облдержадміністрації відрядження, як правило, не оформляються, хоча працівник перебуває на об’єкті будівництва.
Зазначені причини суд вважає поважними, а тому позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
На підставі ст.ст. 16, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст.209, 214-215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженцю м. Рогатина, жителю АДРЕСА_1 додатковий строк тривалістю один місяць для подання заяви в Рогатинську районну державну нотаріальну контору про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилась після смерті його матері ОСОБА_8, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10 – денний строк з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий : Могила Р.Г.
- Номер: 2/720/665/15
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-352
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Могила Руслан Григорович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.03.2011
- Дата етапу: 02.04.2011