Судове рішення #11603263

                                           

                                                                                                                             №2-3057                                                                  2010 рік

                           РІШЕННЯ

                                                        ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2010 року                                                             м. Зміїв  

                   Зміївський районний суд Харківської області в складі:

      головуючого судді – Нестерцової Н.В.

    за участю секретаря судового засідання – Гордієнко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Змієві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3  про визнання права власності, третя особа: Зміївська державна нотаріальна контора Харківської області,

                                                            ВСТАНОВИВ:

13 липня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на житловий будинок №АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що 7 грудня 1968 року вона вступила в зареєстрований шлюб з ОСОБА_4, в період шлюбу ними за спільні кошти, та сумісними силами  був збудований житловий будинок № АДРЕСА_1, але свідоцтво про право власності на нерухоме майно - будинок не видавалось.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер.

На даний час позивач ОСОБА_1 не має змоги належним чином оформити своє право на зазначений вище будинок, в зв’язку зі смертю чоловіка, а тому просить суд її позовні вимоги задовольнити.

ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на вказаний будинок в Ѕ частині, як за дружиною, оскільки нерухоме майно було набуте подружжям за час шлюбу та в Ѕ частині в порядку спадкування за законом.

ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності та проханням позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги ОСОБА_1 визнали, просили розглянути справу у їх відсутність, про що надали відповідні заяви.

Представник Зміївської державної нотаріальної контори Харківської області у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

З копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1, вбачається, що 7 грудня 1968 року ОСОБА_4 та ОСОБА_1. зареєстрували шлюб. / а.с.8/

З довідки комунального підприємства “Зміївське бюро технічної інвентаризації” №1602 від 5 липня 2010 року, вбачається, що рішенням Зміївської міської ради депутатів трудящих від 27 серпня ОСОБА_4 було виділено земельну ділянку по АДРЕСА_1, про що укладено договір про надання в безстрокове користування земельною ділянкою для будівництва індивідуального житлового будинку, посвідчений Зміївською державною нотаріальною конторою Харківської області 20 січня 1977 року, р-р №11. У 1976 році житловий будинок було збудовано, але в експлуатацію не

                                                       -2-

 введено і свідоцтво про право власності на нього не видавалось в зв’язку з тим, що ОСОБА_4 не звертався із заявою про його видачу. / а.с.10/

ІНФОРМАЦІЯ_1 року, ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Зміївського районного управління юстиції Харківської області. / а.с.9/

Згідно довідки Зміївської державної нотаріальної контори Харківської області  від 7 липня 2010 року, ОСОБА_1 є спадкоємицею, що прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року чоловіка – ОСОБА_4, мешкаючи з померлим на день смерті за однією адресою. Оскільки відсутні документи, що підтверджують право власності  на житловий будинок № АДРЕСА_1, оформлення спадкових прав не можливо. Інші спадкоємці з заявами про прийняття чи відмовою від прийняття спадщини після померлого до нотаріальної контори не звертались. / а.с.11/

Посилання позивача ОСОБА_1 про те,  що вона зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, підтверджується довідкою виконавчого комітету Зміївської міської ради Харківської області. / а.с.12/

1 вересня 2010 року, КП “Архітектурне бюро Зміївського району” надано висновок про технічний стан житлового будинку на предмет можливості його експлуатації, відповідно до якого житловий будинок №АДРЕСА_1 та господарчі споруди в повному обсязі знаходиться в задовільному технічному стані, експлуатація житлового будинку можлива.

В силу статті 60 Сімейного Кодексу України, майно, придбане подружжям в період шлюбу, належить чоловіку та дружині на праві спільної сумісної  власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Частиною 1 статті 1297 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

У відповідності до ч. 4 ст. 25 ЦПК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги за законом після смерті чоловіка, на вимогу  ст. 1268 ЦК України, позивач прийняла спадщину, оскільки постійно проживала та була зареєстрована у будинку, крім того вона у відповідності до статті 60 Сімейного Кодексу України та частини 1 статті 70 Сімейного Кодексу України має право на Ѕ часту майна, придбаного подружжям в період шлюбу, тобто на Ѕ частину житлового будинку.

Оскільки померлий  не оформив належним чином право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, а в силу ч. 4 ст. 25 ЦК України на даний час здійснити вказані дії не можливо, суд приходить до висновку про належність та допустимість доводів та посилань позивача та задоволення позовних вимог про визнання за нею  права власності в Ѕ частині в порядку спадкування за законом  після померлого чоловіка - ОСОБА_4 та в Ѕ частині, як за дружиною, на майно, що придбане подружжям в період шлюбу.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 25,368,1216,1218,1220,1222,1258,1261,1268,1270,1297 ЦК  України, ст. ст. 60, 70

                               

                                                      -3-

Сімейного Кодексу України, ст. ст. 10, 15, 169,209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд –

                                                     ВИРІШИВ:

Позовні вимоги  ОСОБА_1 - задовольнити.                                                      

Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину житлового будинку №АДРЕСА_1, як за дружиною, на майно, що набуте подружжям за час шлюбу.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину житлового будинку №АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року чоловіка – ОСОБА_4.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий:

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація