справа № 2-589/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2010 р. місто Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі головуючого судді Криворученка Д.П., секретарі Ребус С.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Городнянської міської ради Чернігівської області, третьої особи на стороні відповідача Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, діючи на підставі довіреності та в інтересах ОСОБА_2 13.10.2010 року звернувся до суду з позовною заявою до Городнянської міської ради Чернігівської області про визнання права власності за позивачем на домоволодіння по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та невістки ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
З позову виходить, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивача ОСОБА_4, після його смерті відкрилась спадщина за законом на все належне йому майно, в т.ч. на Ѕ частину будинку з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_1. Спадкоємцями першої черги після його смерті є позивач та дружина сина ОСОБА_5 У грудні 2008 р. позивачем була подана заява до Городнянської районної державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті сина. ІНФОРМАЦІЯ_2. дружина сина - ОСОБА_5 також померла і після її смерті відкрилась спадщина за законом на все належне їй майно, в т.ч. на ѕ частини вказаного домоволодіння. Спадкоємців за законом першої-третьої черги після її смерті немає. З померлою невісткою позивач проживала разом однією сім’єю, що встановлено рішенням Городнянського районного суду Чернігівської області від 14.10.2009 р. 14.09.2010 року позивачем була подана заява про прийняття спадщини після смерті невістки ОСОБА_5, однак при огляді представлених документів нотаріусом було виявлено, що у договорі про представлення в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, укладеного 27 квітня 1979 року між виконкомом Городнянської міської ради Чернігівської області та ОСОБА_4, здійснено незастережне виправлення прізвища забудовника з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4». Окрім того у пункті 1 договору не зазначено у повному обсязі адресу земельної ділянки для забудови. Дані факти є перепоною в оформленні спадкових прав позивача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні та виклав обставини зазначені в позові.
Представник відповідача – Городнянської міської ради Чернігівської області у судове засідання не з’явився, про час та місце судового засідання міська рада повідомлялась належним чином, згідно поданої до суду заяви міський голова просить справу розглянути без участі їх представника, заперечень проти позову не мають. /а.с.33/
Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб. Відповідно до вимог ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем, суд за наявності підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Представник третьої особи - Городнянської державної нотаріальної контори Чернігівської області, у судове засідання не з’явився, про час та місце засідання нотаріальна контора повідомлялась належним чином, причини не явки не відомі. /а.с. 24, 28/
Згідно положень ч.2 ст.158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Суд заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши у судовому засіданні всі наявні матеріали справи і докази, прийшов до наступного.
Відповідно до положень ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року у віці 62 років в м. Городня, Чернігівської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1. /а.с.7/
З дослідженої в судовому засіданні посвідки про народження серії НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 і його батьками являються ОСОБА_6 та ОСОБА_2. /а.с.8/
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2. у віці 58 років в м. Городня, Чернігівської області. /а.с.9/
Померлі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за життя перебували у шлюбі з 25.07.1970 р. /а.с.10/
Факт проживання однією сім’єю ОСОБА_2 та ОСОБА_5, в період з серпня 2002 р. по 19 листопада 2008 р., за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується рішенням Городнянського районного суду Чернігівської області №2-о-129/2009 від 14.09.2009 р. /а.с.13-14/
Дослідженням договору про представлення в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, укладеного 27 квітня 1979 року між виконкомом Городнянської міської ради Чернігівської області та ОСОБА_4, посвідченого 08 травня 1979 року нотаріусом Городнянської державної нотаріальної контори, реєстраційний № 389, зареєстрованого 21 травня 1982 року в Городянському БТІ за №743 встановлено, що в ньому здійснене незастережне виправлення прізвища забудовника з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4». /а.с.15-16/.
З реєстру прав власності на нерухоме майно встановлено, що ОСОБА_4 на підставі договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки №389 від 08.05.1979 р. є власником в цілому житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 Опис об’єктів складає: «А-1» житловий будинок загальною площею 93,8 м2 (житловою 42,9 м2); «а-1» прибудова; «Б-1» сарай; «1.» ворота з хвірткою; «2.» огорожа суцільна; «3» огорожа з проміжками. /а.с.17-18/
Зазначені дані також узгоджуються з даними технічного паспорту на житловий будинок. /а.с.19-20/
У відповідності до приписів ст.100 ЦК УРСР, що діяв станом на 1979 р., у особистій власності громадян можуть бути предмети вжитку, особистого споживання, комфорту і підсобного домашнього господарства, жилий будинок і трудові заощадження. Згідно ст.101 ЦК УРСР в особистій власності громадянина може бути один жилий будинок (або частина його).
Згідно положень Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР від 31.01.1966 р., положення якої були чинними на момент виникнення права власності на будинок у ОСОБА_4, р еєстрацію будинків з обслуговуючими їх будівлями і спорудами та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР провадять бюро технічної інвентаризації виконкомів місцевих Рад депутатів трудящих на підставі документів, що встановлюють право власності (правовстановлюючих документів).
Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що до припинення цивільної дієздатності ОСОБА_4 фактично являвся власником спадкового будинку з надвірним будівлями та спорудами, оскільки на правових підставах отримав його у власність, однак у відповідності до вимог законодавства, при оформленні договору надання у безстрокове користування земельної ділянки, нотаріусом було внесено незастережне виправлення прізвища забудовника з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4» та конкретно не зазначено адресу розташування земельної ділянки.
Оскільки зазначене вище домоволодіння було збудоване під час перебування у шлюбі ОСОБА_4 та ОСОБА_5, то воно відповідно до приписів статей ст.22 КпШС України, що діяв на момент укладення шлюбу і забудови домоволодіння, було їх спільною сумісною власністю. А згідно ст.28 зазначеного кодексу в разі поділу майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя, їх частки визнаються рівними.
Таким чином спадкове домоволодіння фактично належало подружжю ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в рівних частинах по Ѕ кожному.
Спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_4, у відповідності до положень ст.1261 ЦК України, є його дружна ОСОБА_5 та мати ОСОБА_2
Стаття 1268 ЦК України проголошує, що спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов‘язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Як встановлено у судовому засіданні позивач ОСОБА_2 04.12.2008 р. звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті сина ОСОБА_4 і нотаріусом було відкрито спадкову справу. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось. Дружина спадкодавця ОСОБА_5 прийняла вказану спадщину на підставі ч.3 ст.1268 ЦПК України. /а.с.32/
З інформації завідувачки Городнянської районної державної нотаріальної контори встановлено, що 14.09.2010р. заведена спадкова справа до майна ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2., котра прийняла спадщину свого чоловіка ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, але не оформила своїх спадкових прав. Спадкоємцем за законом на підставі ст.1264 ЦК України, за рішенням суду від 14.10.2009р. про встановлення факту проживання однією сім’єю, по цій спадковій справі є ОСОБА_2, котра 14.10.2010 р. подала заяву про прийняття спадщини. Свідоцтва про право на спадщину по вищевказаній спадковій справі ще не видавались. /а.с.31/
З наведеного суд прийшов висновку, що об’єктивною перешкодою в отриманні позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом, є той факт, що у правовстановлюючому документі спадкодавця на спадкове домоволодіння здійснене незастережне виправлення його прізвища, як власника та не у повному обсязі зазначено адресу його розташування, а враховуючи вимоги ст.47 Закону України «Про нотаріат» дана обставина унеможливлює державного нотаріуса вчинити відповідні нотаріальні дії.
Відповідно до положень ст.392 ЦК України власник майна може пред‘явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 158, 174, 209, 212-215, 294 ЦПК України, ст.ст.328, 392, 1261, 1268, 1270, 1273, 1275, 1297 ЦК України, ст.ст.100-101 ЦК УРСР, ст.22, 28 КпШС України, ст.47 Закону України «Про нотаріат», суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Городнянської міської ради Чернігівської області, третьої особи на стороні відповідача Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 право власності, в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, на ј частину житлового будинку з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_1 зазначені в технічному паспорті на житловий будинок під літерами «А-1» житловий будинок загальною площею 93,8 м2 (житловою 42,9 м2); «а-1» прибудова; «Б-1» сарай; «1.» ворота з хвірткою; «2.» огорожа суцільна; «3» огорожа з проміжками.
Визнати за ОСОБА_2 право власності, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2., на ѕ частину житлового будинку з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_1 зазначені в технічному паспорті на житловий будинок під літерами «А-1» житловий будинок загальною площею 93,8 м2 (житловою 42,9 м2); «а-1» прибудова; «Б-1» сарай; «1.» ворота з хвірткою; «2.» огорожа суцільна; «3» огорожа з проміжками.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Криворученко Д.П.
- Номер: 6/345/16/2016
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-589/2010
- Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Криворученко Дмитро Парфентійович
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.03.2016
- Дата етапу: 21.03.2016
- Номер: 2-589/2010
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-589/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Криворученко Дмитро Парфентійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.11.2010
- Дата етапу: 08.12.2010