КОПІЯ
справа №2-2000/2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2010 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:
головуючого Рудюка О.Д.
при секретарі Пономаренко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Сувидської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку та житловий будинок у порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з цим позовом, посилаючись на наступне. Після смерті її свекра ОСОБА_2 залишилось спадкове майно: будинок АДРЕСА_1. Фактично спадщину прийняв її чоловік – син померлого ОСОБА_3 Після смерті чоловіка відкрилась спадщина на зазначений будинок та дві земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства та для обслуговування житлового будинку. Оскільки син відмовився від своєї частки спадщини у спадковому майні, вона є єдиною спадкоємицею. Так як право власності на спірне майно за спадкодавцями у встановленому порядку оформлено не було, у позасудовому порядку зробити це неможливо, тому позивачка звернулась до суду з цим позовом.
У судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги та належно їх обґрунтувала.
Представник відповідача до суду не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – проти позову не заперечував, просив розглянути справу у його відсутності (лист №02-15/124 від 16.06.2010р.).
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Встановлено, що 17.11.1967р. позивачка одружилась з ОСОБА_3 Після одруження подружжя оселилось у будинку ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2. Даний будинок належав на праві власності батькові чоловіка позивачки ОСОБА_2, що підтверджується витягом з будинкової книги та копією технічного паспорта на будинок. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після його смерті відкрилась спадщина на вищезазначений житловий будинок. Через юридичну необізнаність чоловік позивачки, як спадкоємець першої черги за законом, до нотаріальної контори не звертався і шестимісячний термін, передбачений ст.1270 ЦК України пропустив. Не дивлячись на це, останній фактично прийняв спадщину шляхом володіння, користування будинком та підтриманням його у належному стані.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 – чоловік позивачки помер. Після його смерті відкрилась спадщина на зазначений житловий будинок, земельні ділянки площею 0,2500га. та 0,0204га. для ведення особистого селянського господарства та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1. Спадкоємцями за законом першої черги є позивачка та їх син ОСОБА_4, який відмовляється від своєї частки у спадщині на користь позивачки.
Зазначені земельні ділянки передавались спадкодавцеві у власність рішенням Сувидської сільської ради за №68 від 03.03.2004р. Крім того, ОСОБА_3 було отримано Державні акти на ці ділянки (серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2), але у встановленому порядку вони зареєстровані не були.
Після смерті чоловіка позивачка звернулась до державної нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, у чому їй було відмовлено, оскільки у встановленому порядку право власності не оформлено – рішенням реєстратора від 13.03.2010р. було відмовлено у видачі витягу з реєстру прав власності на спадкове майно з тієї причини, що спірний будинок у Вишгородському БТІ не зареєстрований, правовстановлюючі документи відсутні.
Суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі з наступних підстав.
Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем першої черги за законом був його син ОСОБА_3, який, не звернувшись до нотаріальної контори для оформлення свідоцтва про право на спадщину, фактично її прийняв. Відповідно до ч.2 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на спірне майно. Спадкоємцями за законом першої черги відповідно до ст.1261 ЦК України є позивачка та ОСОБА_4 – син спадкодавця, який, у свою чергу, відмовився від своєї частки спадщини на користь позивачки.
У зв’язку з тим, що у встановленому порядку право власності на спадкове майно оформлене не було, позивачка позбавлена можливості це зробити у позасудовому порядку.
Відповідно до ч.4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи, що встановлено достатньо підстав для ухвалення рішення про задоволення позову – у матеріалах справи достатньо відповідних доказів, при задоволенні позовних вимог права будь-яких інших осіб порушені не будуть, суд позов визнає обґрунтованим та задовольняє його.
На підставі ст.ст.1270, 1261,1225,1226 ЦК України, керуючись ст.ст. 213-215,174 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 Вишгородського району Київської області з надвірними будівлями та спорудами, а саме:
- А – житловий будинок;
- Б – сарай;
- В – убиральня;
- Г – сарай;
- Е – погріб;
- К – погребиця;
- Під К – погріб;
- Л – сарай;
- 1-3 – огорожа;
- І – свердловина.
Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування на земельні ділянки:
- площею 0,2500га. за адресою: АДРЕСА_1 – для будівництва та обслуговування житлового будинку;
- площею 0,0204га. за адресою: АДРЕСА_1 – для ведення особистого селянського господарства.
Рішення набирає законної сили протягом 10 днів з дня його проголошення і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання в зазначений строк заяви про його оскарження протягом 20 днів після цього апеляційної скарги або у порядку, передбаченому ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя підпис О.Д.Рудюк
Згідно з оригіналом,
Суддя О.Д.Рудюк
РІШЕННЯ НАБРАЛО ЧИННОСТІ 26 ЛИПНЯ 2010 РОКУ
ОРИГІНАЛ РІШЕННЯ ЗБЕРІГАЄТЬСЯ У ВИШГОРОДСЬКОМУ РАЙОННОМУ СУДІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СУДДЯ
секретар