Судове рішення #11568189

Справа № 22ц-17627/10                                                                                Головуючий у 1 інстанції Кулик Т.Г.

Категорія 67                                                                                                    Доповідач Соломаха Л.І.

_____________________________________________________________________________

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2010 року                                     Апеляційний  суд Донецької області  в складі:

головуючого – судді                                Пономарьової О.М.

суддів                                      Соломахи Л.І., Голубинського А.М.

при секретарі                                            Голубцові А.В.

за участю:

                  заявника                                                   ОСОБА_1  

                 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу заявника ОСОБА_1 на рішення Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 15 липня 2010 року по цивільній справі за заявою ОСОБА_1  (заінтересована особа – Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області) про встановлення факту втрати джерела існування, -

В С Т А Н О В И В :

21 січня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту втрати джерела засобів до існування .

Зазначала, що з 1972 року вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_2, який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. До його смерті вона перебувала на його утриманні. Хоча вона і працювала, її заробітна плата була невеликою (25 грн.), а пенсія чоловіка була для них основним джерелом існування. Зі смертю чоловіка вона втратила основне джерело засобів до існування.

В теперішній час вона отримує невелику пенсію, яка не дозволяє вести нормальний спосіб життя.

З метою переходу на пенсію у зв’язку із втратою годувальника просила встановити їй факт втрати джерела засобів до існування (а.с. 4-5).

Рішенням Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 15 липня 2010 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні заяви ( а.с. 45-46).

Не погоджуючись з таким рішенням, ОСОБА_1 подала на нього апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та задовольнити її заяву.

Зазначає, що розглянувши справу у відсутність представника Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області, суд не з’ясував де ж ОСОБА_2 отримував пенсію на час смерті та в якому розмірі (а.с. 33).

В судовому засіданні апеляційного суду заявник ОСОБА_1 доводи апеляційної скарги підтримала, просила її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області  у  судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення заявника ОСОБА_1, дослідивши матеріали цивільної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає   з наступних підстав:

Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що заявник ОСОБА_1 з 25 лютого 1972 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 (а.с.14).

З 14 грудня 1973 року по 11 листопада 1994 року вони разом мешкали за адресою: АДРЕСА_1. 11 листопада 1994 року ОСОБА_2 з реєстрації за цією адресою був знятий (а.с. 13).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер (а.с. 11).

Відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з того, що нею не надано доказів того, що вона знаходилася на утриманні чоловіка та після його смерті втратила джерело існування (а.с. 45-46).

Зазначений висновок суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.

Відповідно до частини 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Звертаючись до суду з заявою про встановлення факту втрати джерела засобів до існування, ОСОБА_1 посилалась на те, що такий факт їй потрібен для переходу на  пенсію у зв’язку із втратою годувальника, а саме, чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно до ст. 36 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Відповідно до частини 2 ст. 36 зазначеного Закону непрацездатним членом сім'ї вважається дружина, якщо вона є інвалідом або досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Як вбачається з матеріалів справи, заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 і стала непрацездатною після досягнення 55-річного віку – 12 грудня 2005 року. На день смерті чоловіка ОСОБА_2 вона була працездатною, їй було 46 повних років, інвалідом не визнавалася.

Після смерті чоловіка ОСОБА_2 заявниця до 08 червня 2006 року працювала і мала джерело засобів існування, звільнена з роботи за власним бажанням після досягнення 55 років (а.с. 7-10).

В теперішній час ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, тобто також має джерело засобів існування.

Відповідно до частини 4 ст. 10 ЦПК України суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.

Проте, виходячи з принципу диспозитивності цивільного процесу, суд не збирає доказів по справі, докази по справі відповідно до ст. 60 ЦПК України подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника.

Доказів того, що станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 заявниця ОСОБА_1 була членом сім’ї ОСОБА_2 суду не надано.  Згідно довідки житлової організації – ТОВ «Управляюча компанія «Альянс град» від 29 грудня 2008 року подружжя ОСОБА_2 з  14 грудня 1973 року по 11 листопада 1994 року мешкали за адресою: АДРЕСА_1. 11 листопада 1994 року ОСОБА_2 з реєстрації за цією адресою був знятий (а.с. 13).

Згідно пояснень ОСОБА_1 її чоловік ОСОБА_2 в 1994 році виписався з квартири та перевів свою пенсію до Глушківського району Курської області Російської Федерації, де вони придбали будинок. Доказів про право власності на будинок в                 с.  Коровяковка Глушківського району Курської області Російської Федерації заявницею суду не надано.

Судом був зроблений запит до Державної установи - Відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Курській області. Згідно листа цієї Державної установи № 14/4056 від 06 квітня 2010 року за відомостями архівної та регіональної бази одержувачів пенсії громадянин ОСОБА_2, 1946 року народження, не є та не був одержувачем пенсії та інших соціальних виплат на території Курської області (а.с. 26).

Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області (за місцем реєстрації ОСОБА_2 до листопада 1994 року) від 22 червня 2010 року № 6067/08 пенсійна справа ОСОБА_2 в  управлінні не знаходиться (а.с. 38).

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що заявницею ОСОБА_1 не надано суду доказів про те, що вона до ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходилася на утриманні чоловіка ОСОБА_2 та після його смерті втратила джерело засобів до існування.

Суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для скасування рішення суду апеляційним судом не встановлено, тому відповідно до частини 1 ст. 308 ЦПК України апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду  залишенню без змін.

Керуючись ст. 307, ст. 308, ст. 314, ст. 315 ЦПК України, Апеляційний суд Донецької області, -

У Х В А Л  И В:

Апеляційну скаргу заявника ОСОБА_1  відхилити.

Рішення Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 15 липня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до С удової палати з розгляду цивільних справ Верховного Суду України, який до 01 листопада 2010 року до створення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ  здійснює його повноваження.

                   

Головуючий:                                                                            О.М. Пономарьова

Судді:                                                                                        Л.І. Соломаха

                                                                                                   А.М. Голубинський

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація