Справа № 22ц-17122/10 Головуючий у 1 інстанції Панас Н.Л.
Категорія 57 Доповідач Соломаха Л.І.
_____________________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого – судді Пономарьової О.М.
суддів Соломахи Л.І., Голубинського А.М.
при секретарі Голубцові А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу відповідача – Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у місті Донецьку ради на рішення Пролетарського районного суду м. Донецька від 12 серпня 2010 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у місті Донецьку ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати та доплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , -
В С Т А Н О В И В :
16 червня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у місті Донецьку ради (далі УПСЗН Пролетарської районної у місті Донецьку ради) про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати та доплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .
Зазначала, що має доньку ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв’язку з чим з січня 2009 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте таку допомогу вона отримує в розмірі меншому, ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Просила визнати неправомірними дії відповідача щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2009 року у розмірі меншому, ніж встановлений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», та зобов’язати його здійснити нарахування та доплату їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2009 року по травень 2010 року, виходячи з прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с. 3-6).
Рішенням Пролетарського районного суду м. Донецька від 12 серпня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнані неправомірними дії відповідача з виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2009 року по травень 2010 року у розмірі меншому, ніж встановлено діючим законодавством. Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у місті Донецьку ради провести ОСОБА_1 виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2009 року по травень 2010 року, виходячи з прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з урахуванням виплачених сум (а.с. 2).
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду скасувати.
Зазначає, що покриття витрат на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. В 2009 та 2010 роках виплата зазначеної допомоги здійснювалася відповідно до ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та ст. 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається в розмірах та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Саме в такому розмірі позивачу і здійснювалися виплати (а.с. 25).
В судове засідання апеляційного суду сторони не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ст. 3041 ЦПК України р озгляд апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, прийняте за результатами розгляду справ, передбачених пунктом 2 частини першої статті 15 цього Кодексу, здійснюється апеляційним судом за наявними у справі матеріалами та без виклику осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення з наступних підстав:
З матеріалів справи встановлено, що позивач є матір’ю ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини (а.с. 9), та з 29 січня 2009 року отримує, як незастрахована особа, державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплату якої відповідач в період з 29 січня 2009 року по травень 2010 року здійснював в розмірі 130 грн. щомісяця (а.с. 10-11).
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що відповідач повинен виплачувати позивачу державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якої на 2009 та 2010 роки не зупинялася, але в порушення вимог закону таку допомогу виплачує у меншому розмірі.
З таким висновком суду першої інстанції погодитися не можливо, до нього суд дійшов порушивши норми матеріального права.
Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 309 ЦПК України порушення норм матеріального права є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (в редакції Закону від 22 березня 2001 року N 2334-III) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно ст. 15 зазначеного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме:
- у статті 13 були виключені слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування»;
- частина перша статті 15 була викладена в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Зазначені зміни рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційними не визнавалися, проте згідно розділу III «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розділ II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31 грудня 2008 року, тобто враховуючи, що після 28 грудня 2007 року будь-які зміни до ст. 13, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не вносилися вони з 01 січня 2009 року відновили свою редакцію в редакції Закону від 22 березня 2001 року N 2334-III.
Відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла станом з 01 січня 2009 року по теперішній час, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно пункту 3 розділу VII Прикінцеві положення зазначеного Закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Статтею ст. 46 Закону України від 26.12.2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 ст. 54 Закону України від 26.12.2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Питання щодо конституційності зазначених положень Закону України від 26.12.2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Конституційним Судом України в 2009 році не вирішувалося, тобто вони були діючими на протязі всього 2009 року.
Згідно ст. 45 Закону України від 27.04.2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 52 зазначеного Закону розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Питання щодо конституційності зазначених положень Закону України від 27.04.2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Конституційним Судом України в 2010 році не вирішувалося, тобто вони є діючими.
Відповідно до п. 22 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 р. N 57, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан.
Як вбачається з матеріалів справи, допомога по догляду за дитиною позивачу з січня 2009 року по травень 2010 року виплачувалася в мінімальному розмірі (130 грн. щомісяця) згідно її заяви і документів (довідки про склад сім'ї, декларацію про доходи та майновий стан) для обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу позивач відповідачу не надавала.
Враховуючи зазначене, відповідач сплачував позивачу допомогу по догляду за дитиною в 2009-2010 роках у відповідності до вимог п. 3 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і підстави для визнання цих дій відповідача неправомірними відсутні.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначене не врахував, та дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог позивача.
Враховуючи зазначене, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову позивачу в задоволенні позову.
Відповідно до п. 7 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 року № 7-93, п. 5 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ЦПК України відповідач від сплати судового збору не звільнений.
Відповідно до ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 р. «Про державне мито», п. 5 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ЦПК України із апеляційних скарг на рішення судів справляється судовий збір в розмірі 50% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до п/п «д» п. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 р. «Про державне мито» із позовних заяв немайнового характеру справляється державне мито – 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що складає 8 грн. 50 коп.
Судовий збір з апеляційної скарги по цій справі складає 04 грн. 25 коп.
Відповідно до п. 10 «Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмірів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року № 1258, за апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції у цивільних справах витрати оплачуються в розмірі, передбаченому за позовну заяву до суду першої інстанції.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. № 1258 «Про затвердження Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ та їх розмірів» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2009 р. № 825 по цій справі витрати з інформаційно-технічного забезпечення підлягають сплаті в розмірі 37 грн., як із справи позовного провадження з розгляду спору немайнового характеру.
Оскільки апеляційний суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги відповідача, відповідно до ст. 88 ЦПК України судовій збір у розмірі 04 грн. 25 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в апеляційному суді в розмірі 37 грн. підлягають стягненню з позивача.
Керуючись ст. 3041, ст. 307, ст. 309, ст. 314, ст. 316 ЦПК України, Апеляційний суд Донецької області, -
В И Р І Ш И В:
Апеляційну скаргу відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради задовольнити.
Рішення Пролетарського районного суду м. Донецька від 12 серпня 2010 року скасувати та ухвалити нове.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у місті Донецьку ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 29 січня 2009 року по травень 2010 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 04 (чотири) гривні 25 коп. (на розрахунковий рахунок 31411537700004, отримувач - місцевий бюджет м. Донецька Ворошиловський район, код бюджетної класифікації 22090100, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016 ) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 (тридцять сім) гривень (на розрахунковий рахунок 31213263700004, одержувач – державний бюджет м. Донецька Ворошиловський район, ЄДРПОУ – 34686537, банк – ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код бюджетної класифікації – 22050002).
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.М. Пономарьова
Судді: Л.І. Соломаха
А.М. Голубинський