№2-2256/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2010 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:
головуючого Багбая Є.Д.
при секретарі Чорній О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності у порядку спадкування за законом , -
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності у порядку спадкування за законом . В обґрунтування позову вказує, що перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 з 16 жовтня 1960 року. Від шлюбу мають двох синів ОСОБА_2 та ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді гаражу АДРЕСА_1. Позивач та її сини є спадкоємцями першої черги після смерті спадкодавця. При зверненні до державного нотаріуса позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на гараж, оскільки не надано витяг з реєстру права власності. При зверненні до ОКП «Дніпродзержинське БТІ» їй було повідомлено, що реєстраційне посвідчення ке підтверджує право власності на гараж на відноситься на даний момент до документа яким можна підтвердити право власності на гараж. Позивач просить про визнання за нею права власності на спадкове майно залишене після смерті чоловіка.
П озивач в судове засідання не з’явилася, надала суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності, Позов підтримала в повному обсязі. Суд вважає можливим розглянути справу в відсутності позивача на підставі ч.2 ст. 158 ЦПК України.
Відповідачі в судове засідання не з’явилися, надали суду заяви з клопотанням про розгляд справи за їх відсутності, Позов підтримали в повному обсязі, проти його задоволення не заперечують. Суд вважає можливим розглянути справу в відсутності відповідачів на підставі ч.2 ст. 158 ЦПК України.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОКП „Дніпродзержинське БТІ” в судове засідання не з’явився, згідно поштового повідомлення повідомлений про час та місце належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надавав. Суд вважає можливим розглянути справу в відсутності представника ОКП „Дніпродзержинське БТІ” є достатньо матеріалів про права та відносини сторін, потрібність дачі особистих пояснень третьою особою відсутня.
Судом досліджені докази по справі:
- досліджені письмові докази по справі шляхом оголошення їх у судовому засіданні;
Вивчивши письмові докази, вивчивши матеріали справи, з’ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлені судом обставини та визначені до них правовідносини:
Позивач ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 з 16 жовтня 1960 року. Від шлюбу мають двох синів ОСОБА_2 та ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді гаражу АДРЕСА_1. Позивач та її сини є спадкоємцями першої черги після смерті спадкодавця. Сини не зверталися до нотаріуса щодо прийняття спадщини після смерті батька, оскільки бажають щоб спадщину прийняла їх мати позивач по справі.. При зверненні до державного нотаріуса позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на гараж, оскільки не надано витяг з реєстру права власності. При зверненні до ОКП «Дніпродзержинське БТІ» їй було повідомлено, що реєстраційне посвідчення яке підтверджує право власності на гараж на відноситься на даний момент до документа яким можна підтвердити право власності на гараж. Згідно дозволу Міськкомунгоспа м. Дніпродзержинська №185 від 13 травня 1974 року ОСОБА_4 було дозволено будівництво гаражу АДРЕСА_1. Після отримання дозволу останній побудував гараж в 1976 році та зареєстрував право власності в БТІ, про що отримав реєстраційне свідоцтво.
Суд вважає встановленим наявність фактів, якими обґрунтовуються вимоги позивача, з таких мотивів .
Згідно ст. 1223 ЦК України п раво на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 ЦК України.
Згідно ст. 1233 ЦК України з аповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкодавцями одну або кілька фізичних осіб…
Згідно ст. 1258 ЦК України с падкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.
Згідно ст. 1269 ЦК України с падкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.
Згідно ст. 321 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно зі ст. 57 ЦПК України докази встановлюються на підставі...пояснень сторін, показань свідків, письмових доказів...
Згідно ч.2 ст. 158 ЦПК України особа яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно вивчених судом матеріалів справи, з’ясованих обставин справи які досліджені доказами, суд прийшов до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності у порядку спадкування за законом в зв’язку з тим, що в судовому засіданні встановлено право на спадкове майно позивача. Оскільки воно набуто спадкодавцем згідно з вимогами закону на час набуття права власності. Позивач є спадкоємцем останнього за законом, ніхто крім неї на спадкове майно не претендує. ОСОБА_1 не має можливості реалізувати своє право власника нерухомого майна, оскільки не може отримати правовстановлюючі документи на майно і таким чином порушуюється право власності позивача. Є підстави для задоволення позову.
Встановлені судом факти і обставини справи підтверджуються:
- копіями паспортів /а.с. 7-10/, згідно яких підтверджується місце реєстрації позивача, та відповідачів;
- свідоцтвом про одруження, свідоцтвами про народження /а.с. 11/, згідно якого підтверджується родинні стосунки позивача та відповідачів зі спадкодавцем та те, що позивач є його дружиною, а відповідачі його синами;
- технічними паспортами на гараж /а.с 14-15, 17-19/, згідно якого підтверджується право власності на гараж спадкодавця;
- свідоцтвом про смерть /а.с. 16/, згідно яких підтверджено факт та дата смерті спадкодавця;
- реєстраційним посвідченням на гараж /а.с. 20-21/, згідно якого підтверджується реєстрація права власності на гараж спадкодавця на підставі дозволу Міськкомунгоспа м. - - листом ОКП «Дніпродзержинське БТІ» /а.с. 22/, згідно якого підтверджується відмова у видачі витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно;
- постановою державного нотаріуса /а.с. 23/, згідно якого підтверджується відмова у видачі свідоцтва на право на спадщину після померлого позивачу;
- висновком про ринкову вартість квартири /а.с. 24/, згідно якого підтверджується ціна позову;
На підставі ст. , 1234,1235, 1261, 1270, 1272, 1274 ЦК України, керуючись ст. 3,4, 8,10, 57, 59, 60, 130 ч.4, 158 ч.2, 174, 213-215, 218 ЦПК України, суд ,-
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності у порядку спадкування за законом – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно – гараж АДРЕСА_1, загальною площею 23,4 кв. метри в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 1936 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, з подальшою реєстрацією права власності в органах державної реєстрації.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя
Дніпровського районного суду
м. Дніпродзержинська Є.Д. Багбая