№ 2а-177/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2010 року с. Петриківка
Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючої судді Іщенко І.М. при секретарі Клисак Н.Г.., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі про стягнення заборгованості за минулий час та підвищення до пенсії «Дітям війни»
ВСТАНОВИВ:
12 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до Петриківського районного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про поновлення строку звернення до суду, визнання дій відповідача щодо перерахунку її пенсії як дитині війни неправомірними
В позовній заяві позивач зазначив, що він відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" відноситься до категорії "діти війни".
В зв'язку з тим, що рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.207 року та 22.05.2008 року визнані неконституційними положення Законів України “Про державний бюджет України на 2007 рік ” та “Про державний бюджет України на 2008 рік ” їй, як дитині війни, Пенсійний фонд повинен нараховувати 30 відсотків до пенсії, а нараховує тільки 10 відсотків.
У позовній заяві ОСОБА_1 просить суд визнати відмову відповідача відносно перерахунку та виплати йому щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком неправомірними та зобов'язати відповідача нарахувати на його користь недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 відсотків з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік та з 22 травня 2008 року по 13.10.2010 року відповідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на час виплати.
В позові ОСОБА_1 заявив клопотанням розглянути справу без його участі.
Відповідачем в судове засідання подано заяву про розгляд даної справи без її участі та надано заперечення на позовну заяву.
В заперечені було зазначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти на вказані виплати з державного бюджету не виділялись.
Законодавством України не дано визначення поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно до статті 6 Закону N 2195-ІУ.
Крім того, розмір підвищення до пенсії встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Просить суд відмовити в позові.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Стосовно фактичних обставин справи спір між сторонами відсутній.
Позивач відноситься до соціальної категорії - «дитина війни», перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду, та має право на пільги, встановлені законодавством України
( а.с. 5-7)
Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року N 2195-ІУ дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зупинення дії статті 6 на 2007 рік, передбачене пунктом 12 статті 71 Закону України від 19.12.2006 р. N 489-У, з урахуванням статті 111 цього Закону, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.
У відповідності зі статтею 152 Конституції України, статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 16 жовтня 1996 року N 422/96-ВР, у разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09.07.2007р. відновлено право на нарахування підвищення до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Положення пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року N 107-VI визнано такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року N 835-УТ зупинення дії статті 6 Закону України N 2195-ІУ на 2009 рік передбачено не було.
Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року за № 2154-УІ зупинення дії статті 6 Закону України передбачено не було .
Мінімальний розмір пенсії за віком, абзац 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Так, у частині третій статті 28 цього Закону закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Водночас, згідно з пунктом 4 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. В силу пункту 7 статті 9 цього Кодексу у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», покладено на відповідне територіальне управління Пенсійного фонду за місцем проживання позивача.
При цьому, в силу статті 7 Закону за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюється фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом. Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією, держава, таким чином, взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни.
Органи державної влади не можуть посилатись па відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтею 6 Закону та не є підставою для обмеження державної соціальної допомоги, встановленої статтею б Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Правовий статус дітей війни і основи їх соціального захисту встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року N 2195-ІУ.
Державна соціальна гарантія - встановлений цим Законом мінімальний розмір державної соціальної допомоги, а також пільги з метою надання соціальної підтримки дітям війни.
У відповідності з пунктом 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує: правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, дії відповідача є неправомірними і Управління Пенсійного фонду в Петриківському районі як орган державної влади повинен виконувати вимоги зазначених законів.
Суд звертає увагу на те, що позивач звернувся із позовними вимогами про поновлення процесуального строку, посилаючись на те, що він дізнався про порушення своїх прав коли отримав листа із Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі у 2010 році.
Відповідно до ст.99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач не надав поважних причин щодо порушення процесуальних строків звернення до суду і тому, суд вважає встановити йому шестимісячний строк для звернення до суду для захисту його прав та свобод.
Приймаючи до уваги, що позивач звернулась до суду 12 жовтня 2010 року, суд вважає задовольнити її вимоги, починаючи з 12 квітня 2010 року.
Керуючись ст.10, 11, 209, 212, 214-215, ч.2 ст.152 Конституції України, ст.1, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року, ч.4 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року, ст.28 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, ст.58, п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року , рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року, від 22.05.2008 року, ст.54, 71 Закону України « Про Державний бюджет на 2009 рік»,ст..70 Закону України « Про Державний бюджет на 2010 рік», ст.158 – 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі про нарахування недоплаченої допомоги дитини війни задовольнити частково.
Дії Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області щодо про відмову в перерахунку по виплаті щомісячного нарахування ОСОБА_1 до пенсії у розмірі передбаченому статтею 6 Закону України « Про соціальних захист дітей війни» визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії за період з 12 квітня 2010 року з урахуванням підвищення в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно зі ст. 6 Закону України « Про соціальних захист дітей війни» та відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням різниці, яка була виплачена за цей період.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її отримання шляхом подачі апеляційної скарги через Петриківський районний суд
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя Іщенко І.М.